Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Pojedynek w domu Bena Kenobiego

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Pojedynek w domu Kenobiego.jpg
Pojedynek w domu Bena Kenobiego
Miejsce
Data 0 BBY
Konflikt zbrojny Galaktyczna wojna domowa
Przyczyny Wydanie przez Dartha Vadera rozkazu odnalezienia i złapania pilota, który zniszczył Gwiazdę Śmierci.
Wynik
Uczestnicy
Boba Fett
Broń
Ofiary
Brak BrakPojedynek w domu Bena Kenobiego to starcie między Luke'em Skywalkerem, a Bobą Fettem w domu mistrza Jedi Bena Kenobiego na planecie Tatooine w roku 0 BBY.

Historia

Przyczyny

Niedługo po bitwie o Yavin, Darth Vader wynajął łowcę nagród Bobę Fetta, by uzyskał informacje o tajemniczym pilocie, który zniszczył Gwiazdę Śmierci, a w razie możliwości złapał go i przyprowadził przed jego oblicze.

Zgodnie ze szczegółami zlecenia, Fett udał się na Tatooine, z którego pochodził poszukiwany przeciwnik Imperium, po czym rozpoczął śledztwo wśród mieszkańców. Łowca nie przebierał w środkach, by uzyskać jakąkolwiek wiedzę na temat obiektu zadania. Przesłuchiwał obywateli planety, którzy w swojej przeszłości mogli mieć styczność ze Skywalkerem, a także tych, którzy posiadali potencjalną wiedzę na temat wydarzeń bieżących. Podczas poszukiwania celu, Boba trafił do kantyny Chalmuna w Mos Eisley. Tam dowiedział się, że poszukiwany przez niego człowiek nosił nazwisko Skywalker oraz że prowadzał się ze starym Benem Kenobim. To pozwoliło łowcy sprecyzować zakres poszukiwań celu.

Przebieg

Wkrótce, Boba Fett odnalazł, pożądanego przez Vadera, chłopaka. Zastał go w domu, wspomnianego w kantynie Kenobiego. Cel znajdował się we wnętrzu budynku, w towarzystwie droida astromechanicznego, R2-D2. Pozostając niezauważonym, Boba użył granatu oślepiającego, który spowodował chwilową ślepotę u poszukiwanego młodzieńca, a jego droidowi przeciążył obwody.

W skutek wybuchu granatu, Luke utracił wzrok. Zaczął nawoływać swojego towarzysza, lecz ten pozostał nieaktywny. Wtedy Fett uderzył go kolbą swojego blastera, po czym poinformował by nie wykonywał gwałtownych ruchów. Jego cel nie posłuchał polecenia, a zamiast tego uderzył napastnika na oślep pięścią. Skywalker natrafił na zbroję, którą nosił łowca co zraniło jego dłoń. Nie mogąc znieść nieposłuszeństwa, zleceniobiorca Imperium postanowił zakuć cel w kajdanki, po czym zabrać na pokład swojego statku. Chłopak zadawał mu dużą ilość pytań, przez co ten kopnął go w twarz. Spowodowało to, że Luke uruchomił miecz świetlny, po czym oznajmił że nie zamierza poddać się bez walki. Fett zadrwił z niego, gdyż wiedział o jego ślepocie. Młodzieniec odparł mu, że Jedi nie potrzebowali zmysłów, by walczyć. Spotkało się to z pogardliwą odpowiedzią łowcy, który doinformował chłopaka mówiąc, że nie należał do Zakonu. Ten potwierdził jego słowa, po czym dodał, że dom w którym się znajdowali był własnością mistrza Jedi. Kończąc to zdanie, Skywalker rzucił się do ataku.

Mimo zawziętości przeciwnika, Fett nie miał wielkich trudności w prowadzeniu pojedynku. Regularnie unikał wymierzanych mieczem świetlnym, ciosów. W końcu zdecydował się na unieruchomienie celu, przez co wystrzelił w jego stronę linkę zamontowaną w pancerzu. Luke'owi udało się przeciąć lecące w jego stronę więzy. Następnie wyprowadził on parę pchnięć mieczem, oznajmiając przeciwnikowi, że jego zbroja robiła zbyt dużo hałasu. Boba nie przejął się tym, po czym dodał, że podobnie było z ustami chłopaka.

Łowca kontynuował pojedynek z większą zaciekłością. Udało mu się parokrotnie uderzyć przeciwnika, powodując u niego liczne stłuczenia i otwarte rany. Jego taktyka przynosiła oczekiwane rezultaty, gdyż w pewnym momencie Luke przystanął, by zaczerpnąć tchu. Wysłannik Imperium poinformował go, że jego zleceniodawca życzył sobie otrzymania go żywego, lecz nie było mowy o dobrym stanie ciała. Dodał też, że na środku pustyni nie było nikogo kto mógłby pomóc jego ofierze.

Luke Skywalker stawia opór Fettowi.
Skywalker odpowiedział na jego słowa mówiąc, że pomoc zdążył otrzymać od swojego mentora, Kenobiego. Fett zdecydował się przetestować prawdziwość jego wypowiedzi, dlatego wystrzelił do niego z blastera. W tym czasie, chłopak wsłuchał się w Moc co pozwoliło mu na odbicie strzału w agresora. Łowca błyskawicznie ewakuował się z poprzedniej pozycji, po czym przy pomocy swojego plecaka odrzutowego, uniósł cel w powietrze. Spowodowało to, że obaj mężczyźni utracili broń.

Gdy upadli na ziemię, rzucili się w stronę utraconego uzbrojenia. Pierwszemu udało się sięgnąć Skywalkerowi, który natychmiast aktywował miecz świetlny. Łowca zablokował go jednak na podłodze, nie pozwalając na wykonanie jakiegokolwiek ruchu. W tym czasie, nieoczekiwanie do walki wkroczył R2-D2, który cisnął skrzynką w Fetta, trafiając go w głowę. Cios jaki otrzymał łowca, spowodował utratę przez niego przytomności, co ostatecznie spowodowało odniesienie zwycięstwa przez jego ofiarę.

Skutki

Luke nie czekając na ocknięcie się przeciwnika, poinformował Artoo, by jak najszybciej pomógł mu opuścić dom Kenobiego. Na odchodnym chłopak zabrał skrzynkę, za pomocą której droid znokautował łowcę nagród. Na jej wieczku bowiem, była dedykacja z imieniem Luke'a. Gdy towarzyszom udało się oddalić od budynku i nieprzytomnego w nim agresora, młodzieniec otworzył swoją zdobycz, w której wnętrzu odnalazł dzienniki swojego zmarłego nauczyciela. Jakiś czas później miejsce potyczki odwiedził Darth Vader, co pozwoliło mu określić poziom umiejętności syna.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!