Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Pojedynek w podziemiach świątyni Jedi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
VadervsShaKoon.jpg
Pojedynek w podziemiach świątyni Jedi
Miejsce
Data 19 BBY
Konflikt zbrojny Wielka Czystka Jedi
Przyczyny
Wynik Śmierć Shy Koon
Uczestnicy
Darth Vader Sha Koon
Broń
Miecz świetlny
Ofiary
Vader lekko ranny Sha Koon
Inne ofiary 7 cthonów (wykorzystanych przez Shę Koon)Pojedynek w podziemiach świątyni Jedi miał miejsce w 19 BBY. Jego celem z punktu widzenia ocalałej Jedi Shy Koon było osłabienie Zakonu Sithów. Cel ten nie został jednak osiągnięty.

Historia

Przyczyny

Twoje emocja Cie zdradzają, Sha Koon. Tak, pamiętam cię z tamtego dnia w archiwum. Zabiłbym cie, ale wolałaś uciec.
— Darth Vader, wspominający ucieczkę Shy Koon w trakcie walk w świątyni Jedi.
Sha Koon, walcząca z klonami w Świątyni Jedi.

W ostatnim dniu wojen klonów z rozkazu Dartha Sidiousa 501 Legion, prowadzony przez lorda Vadera, zaatakował świątynię Jedi. Po wkroczeniu klonów do kompleksu rozpoczęła się rzeź. W trakcie walk nieprzytomna Sha Koon, próbująca zorientować się w sytuacji, natknęła się na dwóch żołnierzy. Klony zaczęły do niej strzelać, zmuszając Kel Doriankę do ucieczki. Jedi ruszyła w stronę biblioteki, gdzie zobaczyła Anakina Skywalkera zabijającego Jocastę Nu. Po przebiegnięciu kilku kolejnych korytarzy Sha Koon odepchnęła sklonowanych przeciwników Mocą, pozbawiając ich przytomności. Następnie dotarła do tajnego przejścia, prowadzącego do świątynnych podziemi. W ten sposób Jedi uniknęła zagłady.

Po spędzeniu pewnego czasu w podziemiach Sha Koon postanowiła zniszczyć lub osłabić Zakon Sithów. Skontaktowała się z imperatorem, prosząc o szansę na zostanie jego uczennicą. Palpatine, powołując się na Zasadę Dwóch, skłonił Shę do zaproponowania swojej konfrontacji z Darthem Vaderem. Kel Dorianka wyznała, gdzie się ukrywa i zaczęła oczekiwać przeciwnika. Przewidujący jej podstęp Palpatine polecił Vaderowi zniszczyć krewną Plo Koona.

Starcie

Sha Koon, ginąca z ręki Vadera.
Chcesz go zabić. Twój plan jest żałośnie oczywisty i skazany na porażkę.
Mam jeszcze plan awaryjny. Osłabić go, zabijając ciebie.
— Darth Vader i Sha Koon o jej planie zamordowania Palpatine'a.

Kiedy Vader dotarł do świątynnych podziemi, Sha Koon, pamiętając swoje odczucia w Mocy po starciu w bibliotece, zorientowała się, iż w rzeczywistości stał przed nią Anakin Skywalker. Sith natomiast zdradził, iż jego mistrz przejrzał podstęp Kel Dorianki. Nie przejmując się słowami wroga, Sha Koon posłużyła się Mocą do kontrolowania siódemki cthonów, które rzuciły się na Vadera. Sith błyskawicznie zabił półinteligentce istoty przy pomocy swego miecza, jednak Jedi wykorzystała jego chwilową dezorientację do zarzucenia na przeciwnika siatki energetycznej. Wyładowania elektryczne uszkodziły jego zbroję, jednak Vader już po chwili zniszczył urządzenie. Zdając sobie sprawę z osłabienia przeciwnika, Sha wyszła z ukrycia i stawiła mu czoła w konwencjonalnym pojedynku. Aby wytrącić Jedi z równowagi emocjonalnej, Vader skłamał, iż pozostała ona jedyną żywą członkinią Zakonu. Pomimo rosnących obaw w trakcie starcia na miecze świetlne Sha Koon zdołała zadać Sithowi ranę na plecach. Po kilku chwilach dalszego pojedynku, w którym Jedi parowała ataki wroga, Vader złapał ją w uścisku Mocy po czym przebił mieczem świetlnym. W chwili śmierci Sha Koon doświadczyła wizji, której przewidziała powstanie Sojuszu Rebeliantów, starcie nad Endorem włącznie z nawróceniem Vadera oraz odbudowanie Zakonu Jedi przez Luke'a Skywalkera. Ukojona wiedzą, zaczerpniętą z wizji, Sha Koon połączyła się z Mocą.

Skutki

Wizja Mocy Shy Koon.
Ciekaw jestem, co widziała... Co sądziła, że widzi.
Nie poznałem jej wizji, panie.
— Darth Sidious i Darth Vader, rozmawiający o przedśmiertnej wizji Shy Koon.

Ranny w pojedynku Lord Vader udał się do Centrum Rekonstrukcji Chirurgicznej Imeratora Palpatine'a, gdzie naprawiono uszkodzenia jego zbroi. W tym samym kompleksie Sith złożył meldunek swojemu mistrzowi. Zdziwiony pogodą ducha Shy Koon w momencie jej śmierci poddał w wątpliwość słowa ucznia, jednak Vader zapewnił go o klarowności swych odczuć. Sidious zbagatelizował ten fakt, mówiąc uczniowi o swojej wizji wiecznego panowania Sithów nad galaktyką.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!