Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Pole promieniowe

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LottDodZrodla.png
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Vader fuzja.png
Przyłącz się do mnie, razem będziemy rządzić galaktyką!

Zaproponowano połączenie tego artykułu z hasłem Tarcze energetyczne. Możesz wypowiedzieć się na ten temat na stronie dyskusji.

Ray shield.png
Pole promieniowe
Rodzaj i pochodzenie
Cechy charakterystyczne
Materiały: Emitery promieni
Zastosowanie:
    Blokada (jako drzwi itp.)
  • Osłony (rzadziej)
Przynależność

Pole promieniowe było powłoką, składającą się ze skupionych promieni, mającą powstrzymywać organizmy żywe oraz ostrzały przed przejściem przez pole. Było ono doskonalszą wersją osłon[1].

Charakterystyka

Obejście tego trochę nam zajmie.
Ahsoka Tano na widok pole promieniowego na Stacji Skytop.[2]
Pole promieniowe na stacji Skytop – wariant wzmacniania drzwi.

Pole promieniowe było doskonalszą wersja osłon – jego wyższość polegała na tym, iż poza powstrzymywaniem wszelkiego rodzaju ostrzału blokowała także droidy i organizmy żywe, które nie mogły przeniknąć pola. Z tego powodu częściej było wykorzystywane do blokowania drogi ucieczki żywym istotom lub wzmacnianie drzwi pomieszczeń o kluczowym znaczeniu militarnym, natomiast rzadko wykorzystywano je do zewnętrznej ochrony okrętów. Kształt pola zależny był od rozmieszczenia jego emiterów. Znane są pola w barwach czerwonej[2], pomarańczowej[1] i białej[3].

Historia

Włączyć pole promieniowe!
— Generał Grievous, nakazujący zatrzymanie Anakina Skywalkera, Obi-Wana Kenobiego i Kanclerza Palpatine'a.[3]
Cele więzienia na Coruscant – pola promieniowe jako drzwi pomieszczeń.

Pola promieniowe były najczęściej wykorzystywane jako wzmocnienie drzwi. Takie ustawienie polegało na wyświetleniu ściany promieniowej równolegle do płyty właściwych wrót, co zmuszało potencjalnych intruzów do pokonania dwóch przeszkód – najpierw samego pola, a potem tradycyjnych grodzi. Rozwiązanie takie zostało wykorzystane do ochrony generatorów Stacji Skytop[2].

Częstym przypadkiem było wykorzystywanie pola promieniowego zamiast tradycyjnych drzwi – taka opcja stosowana była w celach poziomów więziennych niszczycieli typu Venator[1] oraz fregat Munificent[4], a także w areszcie bazy wojskowej[5] oraz więzieniu[6] na Coruscant. Pole promieniowe zostało także wykorzystane przez Umbaran w ich bazie lotniczej, tworząc zarówno drzwi, jak i ściany oraz podłogę aresztu[7][8].

W 19 BBY, podczas bitwy o Coruscant, generał Grievous wykorzystał pole promieniowe do zatrzymania na środku korytarza krążownika Providence Invisible Hand Anakina Skywalkera, Obi-Wana Kenobiego i Kanlerza Palpatine'a[3].

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!