Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Populiści

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obiduch.png
Powiedziałem ci prawdę… z pewnego punktu widzenia.

Zawartość tego artykułu nie jest zgodna z neutralnym punktem widzenia.


Prosimy, sprawdź go i popraw odpowiednio. Nie usuwaj tego szablonu, zanim nie zostanie osiągnięty konsensus w sprawie treści artykułu.

Populiści
Przywódca/Przywódcy Tai-Lin Garr
Wybitni członkowie
Kwatera główna Hosnian Prime
PrzynależnośćPopuliści byli jedną z dwóch frakcji politycznych jaka do 28 ABY utworzyła się w Senacie Galaktycznym. Skupiali oni polityków dla których nadrzędną wartością była niezależność.

Ideologia

Głównym dogmatem przekonań Populistów była chęć zwiększenia niezależności planet członkowskich Nowej Republiki względem Senatu. Światy popierające to ugrupowanie głosiły, że chcą samodzielnie zajmować się swoimi sprawami, bez ingerencji podmiotów zewnętrznych. Politycy zrzeszeni w tej partii wykazywali większe przywiązanie do wartości przyświecających założeniu Nowej Republiki. Jednakże program Populistów nie był pozbawiony wad - jedną z nich była obojętność wobec planet pozbawionych niezależnej władzy czy silnej gospodarki motywowana egoizmem populistycznych światów. Niemożność niesienia pomocy potrzebującym oczywiście nie najlepiej świadczyła o rządzie, który chciał reprezentować i chronić wszystkich. Polityków zrzeszonych we frakcji Populistów charakteryzowały kłótnie nie tylko z Centrystami, lecz również między sobą - do tego stopnia, iż często mieli problem z obsadzeniem członków swojej partii w Senacie. Bardzo często charakteryzowali się również niezdecydowaniem, co było pokłosiem nadmiernego przywiązania do niezależności. Radykalna lewica Populistów domagała się wprowadzenia otwartych głosowań dla wszystkich obywateli zamiast pośredniczących senatorów głosujących w imieniu tych ludzi i ich planet, natomiast skrajna prawica nienawidziła samego istnienia Senatu i domagała się rozwiązania go. Z tego powodu ekstremiści populistyczno-prawicowi stali się jedną z grup podejrzanych o przeprowadzenie zamachu serwetkowego.

Znane populistyczne światy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!