Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Potwór morski sando

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy potwora morskiego z Naboo. Zobacz też: Sando - baron Veny.
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Sando.jpg
Potwór morski sando
Planeta pochodzenia: Naboo
Przeciętny wzrost: 160 - 200 m
Kolor skóry: Szaro-brązowa
Kolor futra: BrakPotwór morski sando to ssak wodny, który zamieszkiwał wody planety Naboo. Był on samotnym i prawdopodobnie wszystkożernym drapieżnikiem.

Charakterystyka

Samiec i samica sando.

Sando posiadały długie, elastyczne i silnie umięśnione ciało. Opływowy kształt sprawiał, że były wprost stworzone do szybkiego pływania. Badania na temat długości ich życia były trudne z powodu wysokiej śmiertelności, chociaż uważało się, że żyły do stu lat i osiągały długość do 200 metrów. Samice rodziły naraz tylko jedno młode i opiekowały się nim przez standardowy rok. Kończyny Sando były upłetwione, ale posiadały też pazury, co sugeruje, że był to gatunek naziemny, który dostosował się do życia w wodzie. Sando z całą pewnością potrafiły przeżyć na lądzie. Widywano je wygrzewające się na słońcu lub atakujące inne zwierzęta, takie jak fambaa. Wyjątkowo rzadko zdarzały się ataki na istoty inteligentne przebywające na lądzie. Do dzisiaj nie określono dokładnej diety tego gatunku. Niewiadoma jest ilość pokarmu jaką dziennie musiał spożyć sando, aby zaspokoić swój ogromny apetyt. Niewiele wiadomo także o ich zwyczajach godowych. Z tego powodu są zazwyczaj uznawane za istoty z legend.

Przypadki spotkań

Na jednego z sando natknęli się Qui-Gon Jinn, Obi-Wan Kenobi oraz Jar Jar Binks podczas podmorskiej podróży do Theed. Potwór uratował ich przed pożarciem przez opee, którą przy okazji zjadł. Potwór prawdopodobnie pożarłby również ich, gdyby nie zainteresował się innym stworzeniem morskim, szponiastą rybą colo.

Źródła

Sando podczas snu.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!