Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Potyczka na Księżycu Duchów

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaPotyczka na Księżycu Duchów była starciem między między doborową jednostką szturmowców o nazwie SCAR a niewielkim rebelianckim oddziałem robiącym za obstawę admirała Verette'a, który zmierzał do przejęcia dowodzenia nad uprowadzonym Harbingerem. Potyczka miała miejsce w roku 0 ABY na opuszczonym księżycu zwanym Księżycem Duchów i stanowiła część galaktycznej wojny domowej. Zakończyła się całkowitym zwycięstwem imperialnych.

Preludium

Gdy Imperium nałożyło blokadę na Tureen VII, Darth Vader domyślił się, że Sojusz podejmie próbę oswobodzenia uciemiężonych sprzymierzeńców i że na taką karkołomną misję zostanie wysłany między innymi Luke Skywalker, którego Mroczny Lord Sithów za wszelką cenę chciał schwytać. Te przypuszczenia potwierdziły się, gdy rebelianci dokonali uprowadzenia gwiezdnego niszczyciela Harbinger. Sith postanowił wykorzystać plan buntowników do wciągnięcia ich w pułapkę i wysłał 99 Oddział Specjalny szturmowców, by dokonał abordażu na uprowadzony okręt. Imperialni odkryli, iż do przejęcia dowodzenia nad Harbingerem został wysłany admirał Verette. Dowodzący jednostką SCAR sierżant Kreel postanowił zaatakować prom przewożący wspomnianego admirała, a następnie posłużyć się schwytaną maszyną do odwrócenia uwagi rebeliantów podczas abordażu na Harbingera.

Przebieg

99 Oddział Specjalny dopadł transportowiec Verette'a nad Księżycem Duchów, a prom typu Lambda na pokładzie którego przebywali szturmowcy zestrzelił prom rebeliantów i zmusił do awaryjnego lądowania. Imperialni wylądowali zaraz potem, lecz do tego czasu buntownicy zdążyli uciec i się ukryć. Kreel zlecił Micowi i Shrapowi sprawdzenie komputerów transportowca Sojuszu, by upewnić się czy Verette na pewno tam był, a Cava wysłał, by znalazł pierwszy trop. Podczas poszukiwań rebeliantów sierżant domyślił się, że wrogowie wcale się nie kryją, a próbują wciągnąć imperialnych w zasadzkę. Spytał Misty'ego gdzie mógłby ulokować się wrogi snajper. ten wskazał najwyższe piętro jednego z budynków. Kreel postanowił wraz z Cavem polecieć tam na plecakach odrzutowych, a pozostałym szturmowcom iść dalej, ale trzymać się poza zasięgiem ognia buntowników. Dotarłszy na miejsce wybili wszystkich rebeliantów prócz jednego, lecz z tym maruderem uporał się Zuke za pomocą wyrzutni rakiet. W dalszych walkach imperialni natknęli się na barykadę żołnierzy Rebelii, którzy zatrzymali ich marsz. Wtedy do akcji wkroczył Aero prowadzący skuter repulsorowy na który wskoczył także Kreel. Wykorzystując tę maszynę, imperialni ominęli rebeliancką blokadę i mogli zaatakować wrogów z nieodsłoniętej strony. Zmusiło to buntowników do ucieczki na 74-Z. Podczas pościgu szturmowcy dopadli i zniszczyli jedną z maszyn prowadzonych przez buntowników, lecz pozostali schronili się w zdobycznym czołgu AAT. Ponieważ wyrzutnia rakiet Zuke'a nie dałaby rady przeciw temu pancerzowi, Kreel zarządził odwrót do kanałów. Była to pułapka sierżanta, który rozkazał podłożenie ładunków wybuchowych na drodze czołgu. Miało to spowodować upadek maszyny właśnie do kanałów. Gdy to się stało, Kreel użył miecza świetlnego, by odciąć działo czołgu, a następnie szturmowiec z miotaczem ognia wykurzył pozostałych rebeliantów z opancerzonego pojazdu. Imperialni ich zabili z wyjątkiem Verette'a, który trafił do niewoli.

Skutki

Schwytany Verette marnie skończył - został żywcem przywiązany do własnego promu, który przez wiele następnych dni dryfował po kosmosie, aż trafił w pobliże Harbingera. Admirał Sojuszu był już wtedy martwy, a imperialni na transportowcu podłożyli ładunek, który zniszczył ciało Verette'a. Oddział SCAR wykorzystał to do dywersji podczas abordażu na Harbingera.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!