Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Potyczka na Takodanie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Falcon vs TIE.jpg
Potyczka na Takodanie
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 5 ABY
Miejsce Takodana
Wynik Zwycięstwo Nowej Republiki.
Strony
Nowa Republika Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Nieznany
Siły
Straty
Brak CałkowitePotyczka na Takodanie była starciem między siłami Nowej Republiki i Imperium Galaktycznego mającym miejsce w 5 ABY na planecie Takodana. Tłem były poszukiwania byłego imperialnego szpiega, Ralsiusa Paldory, który postanowił dołączyć do republikanów przekazując im cenne informacje w zamian za azyl. Bitwa stanowiła część galaktycznej wojny domowej i zakończyła się całkowitym sukcesem Nowej Republiki oraz wywiezieniem Paldory przez Hana Solo.

Wstęp

Podczas poszukiwań informacji mogących pomóc w uwolnieniu Kashyyyka, Han Solo i Chewbacca dowiedzieli się, że pewien imperialny imieniem Ralsius Paldora, chciał przejść na stronę Nowej Republiki i przekazać jej cenne dla Imperium informacje — wśród nich były również dane mogące przydać się dla starań Solo i Chewie'ego. Trop do Paldory wiódł na Takodanę i dlatego się tam udali. Po przylocie, Chewbacca wziął się za naprawy Millennium Falcona, który doznał uszkodzenia komunikatora podczas akcji na Jomarku, a Han poszedł do zamku Maz Kanaty po informacje. Systematycznie zdobywając kolejne wskazówki zdołał w końcu znaleźć Ralsiusa i dowiedział się, iż ten ukrył poszukiwane dane w dwóch kostkach, które dla bezpieczeństwa ukrył w lesie — pierwsza zawierała trasy konwojów Imperium, punkty paliwowe i skrytki z bronią, a druga dane wywiadowcze z Kashyyyku, które pozwoliłyby się dostać na planetę Wookieech.

Przebieg

Poszukiwania danych

Kiedy Han i Ralsius opuścili zamek, ich oczom ukazał się lądujący prom typu Lambda, albowiem imperialni nie zamierzali dopuścić, by cenne dla nich informacje dostały się w ręce republikanów. Solo i Paldora natychmiast ruszyli w stronę pobliskiego generatora, gdzie była ukryta pierwsza kostka danych. Jednak szturmowcy dotarli tam pierwsi, więc Han musiał się z nimi rozprawić. Gdy to zrobił, poszedł szukać pierwszego zbioru informacji, co w końcu mu się udało. Zaraz potem zjawiła się druga fala szturmowców, ale i z nimi republikanie sobie poradzili. Następnie ruszyli w stronę kapliczki położonej głębiej w lesie, gdzie Ralsius ukrył drugą kostkę danych. Udali się tam po drodze zabijając kolejnych żołnierzy Imperium. Dotarli do kapliczki, ale i tam imperialni ich wyprzedzili. Solo rozprawił się z nimi i odnalazł informacje dotyczące Kashyyyku, lecz wtedy kapliczkę zaatakowała kolejna grupa szturmowców. Republikanie ich pokonali i ruszyli na Millennium Falcona do drodze wybijając napotkanych imperialnych. Kiedy dotarli do frachtowca, Han nakazał Chewbacce przygotować YT-1300 do lotu.

Potyczka powietrzna

Kiedy Chewie szykował statek do lotu, Solo czuwał przy trapie broniąc Falcona przed kolejnymi falami szturmowców przybywającymi z nadlatujących promów typu Lambda. Kiedy Han uznał, że sytuacja zrobiła się beznadziejna, niespodziewanie z odsieczą przybyły mu X-wingi Nowej Republiki należące do Oddziału Inferno, bowiem Leia Organa zleciła Iden Versio odszukanie swojego męża i wiedziała, że ten udał się na Takodanę, gdzie zerwał kontakt. Kiedy na powierzchni nie pozostał już żaden szturmowiec, Versio poleciła Solo, aby poderwał Falcona do lotu, albowiem nadlatywały myśliwce TIE. Ten tak postąpił i rozpoczął walkę kołową z imperialnymi myśliwcami, a tuż po chwili wyłonił się również krążownik typu Arquitens, który stał się głównym celem republikanów. Millennium Falcon wziął się za niszczenie imperialnego lekkiego krążownika, a X-wingi osłaniały go przed TIE-ami. Po serii kilku nalotów Arquitens został w końcu unicestwiony, a następnie republikanie rozprawili się z pozostałymi myśliwcami Imperium i odlecieli z Takodany.

Skutki

Republikanie udali się na pokład Corvusa, gdzie Han nawiązał holorozmowę ze swoją żoną, natomiast Oddział Inferno dzięki otrzymanym od Ralsiusa danym dowiedział się, iż imperialny admirał Garrick Versio prowadził operacje na planetach Bespin i Sullust. W efekcie Iden Versio i Del Meeko udali się z misjami infiltracyjnymi na te światy.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!