Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Potyczka przy stacji Warrin

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaPotyczka przy stacji Warrin było starciem między siłami Nowej Republiki i Imperium Galaktycznego podczas galaktycznej wojny domowej. Bitwa miała miejsce w 5 ABY i stanowiła chrzest bojowy dla okrętów typu Starhawk. Starcie miało miejsce w pobliżu stacji Warrin.

Preludium

Leia Organa zleciła zespołowi dowodzonemu przez Norrę Wexley odnalezienie Hana Solo, z którym straciła kontakt, gdy jej mąż próbował odnaleźć Chewbaccę. Porucznik Wexley postanowiła rozdzielić swoją grupę i sama wraz z Wedge'em Antillesem udała się do ostatniej znanej lokalizacji Millennium Falcona, która znajdowała się w pobliżu stacji Warrin.

Przebieg

Norra i Wedge udali się we wskazane miejsce frachtowcem MK-4 Moth. Po dotarciu postanowili sprawdzić znajdujące się tam szczątki przynajmniej sześciu statków. Ściągnęli złom promieniem ściągającym na pokład Motha i udali się do śluzy, by przeszukać wraki. Nagle republikanów zaatakowała sonda zwiadowcza Prowler, lecz zdołali ją unieszkodliwić. Zaczęli się zastanawiać co w takim miejscu mogła robić sonda krótkiego zasięgu. Antilles odkrył, że droid wciąż nadawał. Po chwili rozbrzmiał alarm zbliżeniowy MK-4 i zjawił się gwiezdny niszczyciel Scythe dowodzony przez komandora Valenta, który natychmiast otworzył ogień do frachtowca. Wexley położyła Motha w ciasny skręt prowadząc go przez przestrzeń kosmiczną. Po chwili wykonała Przewrót Eimalgana i ruszyła wprost na niszczyciela, z którego wystartowały myśliwce TIE. Wedge zaczął wprowadzać współrzędne skoku nadprzestrzennego i gdy tego dokonał, Norra próbowała wskoczyć w nadświetlną, co zakończyło się fiaskiem, gdyż ostrzał TIE-ów trafił bezpośrednio w hipernapęd Motha. Wexley wykonała kolejną beczkę i poprowadziła MK-4 przez chmarę wrogich myśliwców, dzięki czemu doprowadziła do zderzenia dwóch imperialnych maszyn. Wedge, który już nie raz znajdował się w podobnych tarapatach zaczął instruować Norrę co miała robić. Polecił jej lecieć pionowo w dół, by schować Motha pod Scythem. Nagle z nadprzestrzeni wyszły kolejne dwa statki, które ku radości Antillesa i Wexley okazały się być posiłkami ze strony Nowej Republiki. Jednym był Starhawk Jeden o nazwie Concord skąd dowodziła Kyrsta Agate świeżo mianowana komodorem, a towarzyszył mu krążownik alderaański Sunspire. Republikańskie okręty otworzyły ogień go imperialnego niszczyciela szybko go niszcząc, a Moth w tym czasie zadokował na Concordzie.

Skutki

Potyczka zakończyła się całkowitym zwycięstwem Nowej Republiki i zniszczeniem wszystkich jednostek Imperium. Po bitwie Wedge Antilles wyjawił Kyrście Agate informacje o zaginięciu Hana Solo i zleceniu jego poszukiwań przez Leię Organę. Republikańskie posiłki mogły przybyć na miejsce, gdyż dostały cynk od swojego tajnego agenta w imperialnych szeregach - Operatora. Za jego tożsamością krył się Gallius Rax, który sprawował faktyczną władzę nad Imperium, chociaż po śmierci imperatora władza formalnie należała do wielkiego wezyra, Masa Ameddy i wielkiej admirał, Rae Sloane. Rax zamierzał utworzyć nowy imperialny rząd zwany Radą Cienia i informował Nową Republikę po to, by uśpić jej czujność łatwymi sukcesami i pozbyć się osób, które przeszkadzały jego planom. Jedną z takich osób był komandor Valent i z tego powodu Gallius wystawił go na śmierć.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!