Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Powstanie na Belsavis

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Powstanie na Belsavis.png
Powstanie na Belsavis
Konflikt Zimna wojna
Data 3641 BBY
Miejsce Belsavis
Wynik
  • Oswobodzenie uwięzionych na Belsavis.
  • Polityczna kompromitacja Republiki Galaktycznej.
  • Propagandowe zwycięstwo Odrodzonego Imperium Sithów.
Strony
Odrodzone Imperium Sithów
Dowódcy
Siły
Straty
Nieznane, prawdopodobnie duże w początkowym okresie walk Ciężkie CiężkiePowstanie na Belsavis miało miejsce w 3641 BBY, kiedy to na planecie-więzieniu Belsavis, po śmiałej akcji wywiadu Imperium Sithów udało się zniszczyć większość znajdujących się tam więzień i uwolnić przybywających wewnątrz skazańców.

Preludium

Funkcjonowanie republikańskiego kompleksu więziennego "Grobowiec" przez lata było trzymane w tajemnicy. O jego działalności wywiad Imperium Sithów dowiedział się dopiero w trakcie wielkiej wojny galaktycznej, gdzie w niewoli przetrzymywano wielu imperialnych jeńców. Podjęto wówczas wiele prób odbicia skazańców, jednak wszystkie zakończyły się one fiaskiem.

Powstanie

Koncepcja narodzona jeszcze w czasach wielkiej wojny, powiodła się dopiero w czasach zimnej wojny, kiedy członkowie imperialnej siatki szpiegowskiej zorganizowali brawurową akcję, w wyniku której zniszczeniu lub poważnemu uszkodzeniu uległa większość zabudowań kompleksu, a przebywający w nim więźniowie odzyskali wolność. Nie mając możliwości opuszczenia planety, rozpoczęli oni partyzancką walkę przeciwko republikańskiemu garnizonowi. Nie będąca w stanie stłamsić buntu nieliczna obsada kompleksu, musiała poprosić o posiłki z zewnątrz planety, co oznaczałoby konieczność ujawnienia niehumanitarnej działalności Republiki na Belsavis przed całą galaktyką. Nie mając wyboru, rząd Republiki ukazał wszystkim prawdziwe przeznaczenie planety i wkrótce po tym wysłał tam liczną armię, której jedynym zadaniem było przywrócić porządek na ogarniętym chaosem świecie. Początkowo przewagę uzyskali więźniowie, którzy w umiejętny sposób uprzykrzali życie nienauczonym w taktyce partyzanckiej żołnierzom sił porządkowych. Dodatkowo, siły Sithów przebywające na planecie organizowały różnego typu akcje, mające na celu utrudnienie działalności republikańskiej armii. Z czasem jednak wojskom Republiki udało się odzyskać zajęte przez buntowników terytoria, jednak mimo tego do zakończenia konfliktu było bardzo daleko. Operacja Imperium oprócz więźniów Republiki oswobodziła również "starożytne zło", dla którego przetrzymywania Rakatanie zbudowali ten kompleks. Rozpoczęli oni walkę z obiema stronami konfliktu, powodując duże straty w szeregach obu frakcji. Prawdopodobnie ostatecznie żołnierzom Republiki udało się zdławić rebelię, jednak nie ma na to ostatecznych dowodów.

Misja Bohatera Tythonu

W pewnym okresie walk na planetę przybył młody rycerz Jedi o pseudonimie Bohater Tythonu, poszukujący agentów Imperatora Sithów, mających w planach zniszczenia całego życia na planecie, co dałoby większą siłę i potęgę ich panowi. Do grupy fanatyków wchodzili między innymi egzekutor Krannus, jego ukochana Hareth, oraz imperialny komandor Rayfel. Misja wielbicieli Imperatora była bliska powodzenia, jednak dzięki wysiłkom młodego członka Zakonu oraz wsparciu go przez republikańskich komandosów pod dowództwem sierżanta Bedda, udało się ich powstrzymać.

Skutki

Bitwa ta była totalną porażką dyplomatyczną Republiki, która oskarżając Odrodzone Imperium Sithów o niehumanitarne oraz nieludzie traktowanie więźniów, sama dopuszczała się podobnych praktyk, częstokrotnie wymuszając zeznania różnego rodzaju torturami. Walki pochłonęły masę ofiar zarówno po stronie Republiki, jak i oswobodzonych więźniów. Wywiad Imperium Sithów również poniósł poważne straty, jednak przez wzgląd na propagandową wartość tej batalii, nikt zbytnio się tym nie przejmował. W czasie walk poległ jeden z bardziej znaczących oficerów Republiki o imieniu Playt. Był jedną z wielu ofiar ataku grupy Skazanych na republikańskie centrum dowodzenia.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!