Ekipa Biblioteki Ossus życzy Wam Wesołych Świąt! Niech Moc będzie z Wami!Prakseum Jedi na Ossusie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

LegacyJedi.jpg
Prakseum Jedi na Ossusie
Data konstrukcji: Pomiędzy 30 a 35 ABY
Data zniszczenia: 137 ABY
Lokalizacja: Ossus
Wykonawca: Jedi
Przynależność: Nowy Zakon Jedi


Prakseum, znane też akademia Jedi na Ossusie, było ośrodkiem szkoleniowym i siedzibą Nowego Zakonu Jedi, powstałym po inwazji Yuuzhan Vongów, po roku 30 ABY. Budowla ta służyła Zakonowi aż do roku 130 ABY.

Historia

Po wojnie z Yuuzhan Vongami wszyscy ocalali Jedi zostali wezwani na konklawe na Zonamie Sekot. W czasie jego trwania ogłoszono, że w związku z tym, że akademia na Yavinie 4 została zniszczona, nowe prakseum zostanie zbudowane na Ossusie, w miejscu, gdzie niegdyś stała Wielka Biblioteka Jedi. Podczas konklawe postanowiono także, że opiekunami nowego prakseum zostaną Kam i Tionna Solusarowie.

Podczas kłopotów z Mrocznym Gniazdem do akademii sprowadzono przypadkiem jednego z Killików, lecz nie wyrządził on żadnych szkód. Na terenie obiektu swoje badania prowadziła Cilghal.

Hangar akademii po ataku Sithów.

W 127 roku po bitwie o Yavin grupa rycerzy Jedi zainicjowała proces, który polegał na przywróceniu stanu ekosystemu Ossusa sprzed katastrofy w gromadzie Cron, podczas której powierzchnia całej planety została spustoszona. Projekt zakończył się stuprocentowym sukcesem, a Ossus znów był pełen życia. Wiele planet spustoszonych przez Yuuzhan Vongów poprosiło o wykonanie podobnych prac, które jednak były sabotowanie przez Nowy Zakon Sithów Dartha Krayta. Wybuchła wojna między Sojuszem Galaktycznym i Nowym Imperium sprzymierzonym z Sithami, którą zakończyła masakra na Ossusie, podczas której zginęła większość Jedi.

Źródła


Akademie, praksea i świątynie Jedi
[Pokaż/Ukryj]


Ossus mini.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!