Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Prom szturmowy typu Gamma

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy promu. Zobacz też: transportowiec szturmowy typu Gamma.
AssaultShuttle.png
Prom szturmowy typu Gamma
Podstawowe dane
Producent: Telgorn Corporation
Rodzaj: Prom szturmowy
Specyfikacja techniczna
Długość: 29 metrów
Silniki:
Prędkość w kosmosie: 67 MGLT
Hipernapęd: Klasy 2
Uzbrojenie:
Kadłub: Trójwarstwowy płatowy pancerz Telgorn Corporation
Osłony: Generatory osłon Novaldex
Różne
Załoga: 5 ludzi
Pasażerowie: 40 szturmowców Zero-G
Przynależność: Imperium GalaktyczneProm szturmowy typu Gamma to ciężki prom szturmowy produkowany przez firmę Telgorn Corporation dla Imperium Galaktycznego podczas galaktycznej wojny domowej.

Charakterystyka

A/S był bardzo podobny do transportowca szturmowego typu Gamma w parametrach i przeznaczeniu. Największą różnicą było to, że ATR miał za zadanie przeprowadzać standardowy abordaż na wrogie obiekty, a A/S miał to robić przy użyciu szturmowców Zero-G. Tak więc, wyposażono go w czterdzieści włazów dla astrożołnierzy. Po dziesięć było zainstalowanych na burtach i dwadzieścia u góry.

Jego maksymalna prędkość i zwrotność była bardzo podobna do ATR, ale za to jego opancerzenie i tarcze ochronne były w stosunku do wielkości dużo potężniejsze. Dzięki nim był w stanie związać walką dużo potężniejsze od siebie jednostki. Będąc o 15 metrów krótszym i mając osłony słabsze o około 10% był jednostką wyjątkowo trudną do zestrzelenia.

Prom typu Gamma został wyposażony w cztery ciężkie działka blasterowe Taim & Bak KT6. Dwa z nich były zainstalowane z tyłu, po bokach silników, a dwa z przodu, po bokach kokpitu. Takie rozmieszczenie w połączeniu z możliwością strzelania seriami po kilkanaście strzałów dawało bardzo dużą skuteczność. Dodatkowym uzbrojeniem była wyrzutnia rakiet zdolna pomieścić do dziesięciu pocisków i dwa emitery promienia ściągającego Nordoxigon. Dzięki nim prom mógł z powodzeniem stawiać czoła nieprzyjacielskim myśliwcom.

Plany konstrukcyjne promu.

A/S używano również do ochrony konwojów, mniejszym przydzielając do ochrony na przykład dwie jednostki tego typu. Imperium nie było w stanie zapewnić wszystkim swoim transportom dostatecznego wsparcia do obrony przez piratami i rebeliantami, promy szturmowe zastępowały więc większe jednostki eskortowe.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!