Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Przeciworbitalne działo jonowe

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Działo jonowe na Hoth.

Przeciworbitalne działo jonowe jest jednym z najpopularniejszych instalacji typu ziemia-orbita w galaktyce.

Opis

Charakterystyka

Działo jonowe stanowi podstawowe uzbrojenie obronne planet, które z rozmaitych przyczyn nie mogą lub nie chcą pozwolić sobie na zakup i instalację planetarnych osłon energetycznych, a równocześnie potrzebują ochrony przed rzeczywistym lub potencjalnym zagrożeniem z przestrzeni kosmicznej. Broń ta bywa też używana na mniejszą skalę - pojedyncze działa mogą być zainstalowane jako główne uzbrojenie obronne indywidualnej bazy, jak na przykład kwatera Sojuszu Rebeliantów na Hoth.

Odmiany

Naziemne działa jonowe, występujące w kilku odmianach, dostarczane są przede wszystkim przez Kuat Drive Yards. Dwa spośród modeli proponowanych przez firmę z Kuat są w stanie sięgnąć celów poruszających się po orbicie: Protector, przeznaczony do zwalczania celów klasy korwet i fregat, oraz ciężki Planet Defender, z którego jedna celnie wystrzelona wiązka jest w stanie obezwładnić nawet Gwiezdny Niszczyciel. Relatywnie łatwo (w porównaniu na przykład z turbolaserami planetarnymi) jest uzyskać pozwolenie na instalację dział jonowych - o ile oczywiście nie jest się zapamiętałym przeciwnikiem Imperium, w którym to przypadku trzeba podjąć próbę zdobycia pożądanego uzbrojenia ze źródeł innych od polecanych innymi niż oficjalne. Rebelia pozyskała parę takich dział, które odegrały znaczną rolę w czasie bitwy o Hoth czy przeciw pojazdom naziemnym w bitwie o Keskin.

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!