Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Przewrót na Kiffu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przewrot na Kiffu.png
Przewrót na Kiffu
Konflikt: Wojny klonów
Data: 22 BBY
Miejsce: Kiffu
Przyczyny:
Skutki:
Uczestnicy:
Przewrót na Kiffu miał miejsce w 22 BBY. Spowodowany był odmową Sheyf Tinté zawarcia sojuszu z Konfederacją Niezależnych Systemów. Zakończył się śmiercią władczyni planety i poskutkował pogrążeniem się Kiffu i Kiffex w anarchii.

Propozycja sojuszu

...Twoi strażnicy zostali naczelnikami Kiffex i mieszkających tu więźniów. Widzisz więc, Sheyf Tinté, że Konfederacja powinna założyć tu bazę.
— Hrabia Dooku, przekonujący Sheyf Tinté do sojuszu.[1]
Rozmowy na temat sojuszu na Kiffu.

Kilka miesięcy po rozpoczęciu wojen klonów hrabia Dooku zamierzał zawrzeć sojusz z ludem Kiffu i Kiffex. W tym celu kontaktował się z władczynią bliźniaczych planet, Sheyf Tinté, przekonując ją do zawarcia unii. Kiffarka była sceptycznie nastawiona do tego pomysłu. W tym samym czasie Separatyści doprowadzili do rewolucji na Tibrinie, umacniając swoją pozycję w galaktyce. Sojusz z Kiffu i Kiffex był istotny pod względem taktycznym i dyplomatycznym – prestiż polityczny Konfederacji po odmowie sojuszu przez Tinté byłby kompromitujący.

Sheyf Tinté nie zamierzała zawierać sojuszu z licznych powodów. Jednym z nich była niechęć do Jedi – Kiffarka nie uznawała różnic pomiędzy Zakonem a Sithami. Poza tym, nie miała zaufania do hrabiego Dooku. Sojusz z Separatystami nie przyniósłby Kiffarom większych korzyści. Ostateczną, a jednocześnie oficjalną przyczyną, był zamiar oczekiwania na zakończenie wojen klonów, mających osłabić obie strony konfliktu: Republikę i Konfederację. W takiej sytuacji znaczenie Kiffu i Kiffex w galaktyce znacznie by wzrosło.

Przebieg

Rzeź

Niech Republika i Konfederacja się wykrwawią... Dzięki temu my wyjdziemy z tej wojny dużo silniejsi. Utworzymy sobie własne miejsce w galaktyce. Hrabio Dooku, przebyłeś długą drogę... na próżno.
— Shyef Tinté do hrabiego Dooku.[1]
Dooku, polecający podwładnym rozpocząć przewrót.

Jakiś czas po rewolucji na Tibrinie Dooku wraz z trójką Mrocznych Jedi, Tolem Skorrem, Kadrian Sey i Quinlanem Vosem, udał się na Kiffu w celu bezpośredniej rozmowy z Shyef Tinté. Tam przedstawił ponownie swoją ofertę, jednak w odpowiedzi usłyszał odmowę. Tinté zdradziła przed nim wszystkie swoje zamiary. Zdając sobie sprawę z tego, iż drogą dyplomacji nic nie wskóra na bliźniaczych planetach, Dooku nakazał swoim towarzyszom zabić Tinté i chroniących ją strażników. Sheyf odparła, iż spodziewała się tego zabiegu, po czym nakazała strażnikom zniszczyć przeciwników. Doszło do zażartej potyczki, w której przedstawiciele Konfederacji szybko wypracowali istotną przewagę. Wkrótce większość ochroniarzy Sheyf zostało zabitych. Podwładni Dooku wdali się w konkurencję, próbując zabić Tinté Vos. Pierwszy dotarł do niej Quinlan, będący faktycznie szpiegiem Republiki. Kiedy Kadrian Sey spróbowała zabić władczynię bliźniaczych światów, Vos z zaskoczenia zabił Zabraczkę. Następnie Quinlan zabrał krewną, uciekając z w głąb korytarzy. Dooku polecił Skorrowi dobić strażników, a sam ruszył w pościg za zdrajcą.

Manipulacja Dooku

Pomścij rodziców, Quinlanie. Zniszcz to zło.
— Dooku, zachęcający Vosa do zamordowania Sheyf Tinté.[1]
Śmierć Kadrian Sey.

Quinlan polecił Tinté zebrać klany, aby stawić czoła Konfederacji. Sheyf stwierdziła jednak, iż nie zamierza oddawać swoich planet ani Separatystom, ani Republice. Po chwili dotarł do nich Dooku i wdał się w pojedynek z Quinlanem, jednak szybko go pokonał. Następnie stwierdził, iż dawno przejrzał oszustwo Vosa i zaoferował mu przejście na ciemną stronę Mocy. W obliczu odmowy Dooku polecił Kiffarowi odczytać wspomnienia Tinté, aby udowodnić, iż kobieta odpowiada za śmierć rodziców Quinlana. Okazało się, że Sheyf podpisała pakt z Anzatami, przypieczętowując go śmiercią rodziców Quinlana. Pogrążony w gniewie Vos zamordował Tinté.

Skutki

Będziesz kontynuował swoją misję. Ale nie będziesz już służył Jedi, tylko mnie. Jedi wciąż mają myśleć, że jesteś ich szpiegiem. Dzięki temu będziesz ich karmił informacjami, które uznam za stosowne.
— Dooku do Quinlana Vosa.[1]
Morderstwo Sheyf Tinté.

Quinlan Vos znalazł się bardzo blisko ciemnej strony Mocy. Sprawą dyskusyjną jest, czy tymczasowo na nią przeszedł, czy nie. Faktem potwierdzającym zdeprawowanie Kiffara było m.in. zabójstwo Kh'arisa Fenna[2]. Hrabia Dooku polecił Vosowi działanie jako potrójny agent, ostatecznie dezinformując Jedi i Republikę.

Na Kiffu i Kiffex zapanował chaos. Po śmierci Sheyf Tinté klany Kiffarów pogrążyły się w walce o władzę, w którą zaangażowała się także Konfederacja. W trakcie starć zginął generał Zac'ryah Vos[3]. Korzystając z panującej anarchii Separatyści zyskali znaczne wpływy na bliźniaczych planetach. Prawdopodobne Konfederacja zdołała założyć planowaną bazę.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!