Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Ręka Sprawiedliwości

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy imperialnej organizacji. Zobacz też: traktującą o niej powieść.

Ręka Sprawiedliwości to paramilitarna grupa obrońców prawa działająca w roku 0 BBY pod dowództwem Darica LaRone'a.

Motywy działania

Ręka Sprawiedliwości składała się z pięciu szturmowców - dezerterów. Mimo, iż uciekli oni ze służby, nie zrezygnowali z szerzenia porządku i sprawiedliwości w galaktyce zgodnie z przysięgą wojskową.

Historia

Powstanie na Teardrop

W czasie operacji przeciwko rebeliantom na Teardrop polegającej na zabiciu wszystkich obywateli pewnego miasta szturmowiec Daric LaRone nie wykonał rozkazu zwierzchników i nie strzelał do mieszkańców. Spowodowało to gwałtowną reakcję Imperialnego Biura Bezpieczeństwa. Z tego powodu żołnierz aby ujść z życiem musiał zastrzelić oficera IBB. LaRone uciekł, a wraz z nim zdezerterowali jeszcze czterej szturmowcy Joak Quiller, Korlo Brightwater, Saberan Marcoss i Taxto Grave.

Działanie

Drunost

Początkowo żołnierze planowali zaszyć się w Odległych Rubieżach, uprzednio uzupełniwszy zapasy na Drunost. Tam natrafili jednak na napad na karawanę rolników. Byli szturmowcy postanowili postąpić jednak zgodnie z przysięgą wojskową, tzn. ochronić obywateli Imperium. Żołnierze zaatakowali bandytów i ocalili podróżników. Odlatując z planety zgodnie uznali, że był to pojedynczy wybryk, a podobna "zabawa w szturmowców" nie powinna się już powtórzyć.

Ranklinge

Ostatecznie w działalność humanitarną szturmowcy zaangażowali się jednak na planecie Ranklinge w mieście Janusar, kiedy to zaangażowali się (a właściwie przeprowadzili) bunt ludnościi przeciwko juncie policyjnej Cav'Sarana. Po raz kolejny żołnierze postąpili zgodnie z przysięgą i z pomocą lokalnego ruchu oporu obalili dyktaturę, a sam samozwańczy władca (jak i wielu jego współpracowników i podwładnych) został zabity w nierównej walce z Ręką Sprawiedliwości.

Badanie sprawy Krwawych Szram

Następnie dezerterzy sprawdzali powiązania gubernatora układu Shelshy z piracką grupą Krwawe Szramy. W ten sposób odkryli spisek mający na celu oderwanie całego sektora od Imperium. Śledztwo w tej sprawie zaprowadziło ich do głównej planety sektora, gdzie spotkali Rękę Imperatora Marę Jade. Z jej pomocą udało im się zapobiec zdradzie gubernatora i ogłoszeniu niepodległości przez sektor. Następnie Jade, po wysłuchaniu historii szturmowców, pozwoliła im na ucieczkę i ukrycie się gdzieś w galaktyce.

Źródła

Ossus mini.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!