Droid astromechaniczny serii R5

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z R5)
Droid astromechaniczny serii R5
Producent Industrial Automaton
Wysokość 97 cm



Droid astromechaniczny serii R5 to jeden z modeli droidów astromechanicznych z serii R produkowanych przez firmę Industrial Automaton.

Historia

Po dobrej passie producenta nadeszły w końcu gorsze modele. Należał do nich R5, który spotykał się z ogromną krytyką ze strony pilotów. Kiepskie wyposażenie i wykonanie sprawiło, iż droid okazał się totalną porażką spółki Industrial. Po kilku beznadziejnych kwartałach wycofała go ze sprzedaży.

Cena hurtowa robota była niska, jednak przez swoją małą pamięć do nawigacji nadprzestrzennej stawały się bezużyteczne zarówno dla Imperium, jak i Sojuszu Rebeliantów. Mechanicy Rebelii nie poddali się jednak i po konfiguracji urządzeń i oprogramowania droid mógł zapamiętać sześć, siedmiu, a czasem nawet 10 lokalizacji do skoków w nadprzestrzeń.

Nie usunęło to jednak problemów z charakterem droida, co sprawiło, że niewielu pilotów chciało mieć w swoich myśliwcach R5. Jednym ze znanych właścicieli robota z tego modelu był Wedge Antilles. Jego R5-D2 nazwany Mynock służył podczas bitwy o Borleias. Skrzeczenie Mynocka stało się dość uciążliwe więc Antilles skasował pamięć robota i nadał mu nowe imię Furtka.

Charakterystyka

R5 nie został zaprojektowany z myślą o konkretnym odbiorcy. Zmniejszenie ceny droida odbiło się na jego funkcjonalności, która w porównaniu z R2 znacznie zmalała.

Podobnie jak inne droidy astromechaniczne R i ten model był wyposażony w chwytak siłowy oraz precyzyjny manipulator. Poruszał się na trzech wyposażonych w gąsienice nogach. Na jego dodatkowe wyposażenie składały się: projektor holograficzny, spawarkę łukową, piłę tarczową i gaśnicę. Oko radarowe zastąpiono trzema położonymi obok siebie fotoreceptorami.

Z czasem karty osobowości astromecha zaczęły ulegać niepożądanym zmianom elektrochemicznym, co powodowało nabywanie negatywnych cech charakteru. Informowano również o kłopotach z przegrzewaniem się robotów, zakleszczeniem przegubów, luzowaniem się łożysk oraz zakłóceniami pracy receptorów dźwięku.

Ciekawostki

Źródła