Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Rieekan

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy oficera republikańskiego wywiadu z czasów zimnej wojny. Zobacz też: oficera rebeliantów z czasów galaktycznej wojny domowej.
Rieekan.png
Rieekan
Data i miejsce śmierci: 3643 BBY, Nar Shaddaa
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Łysy, czarne z tyłu głowy
Kolor oczu: Brąz
Przynależność:
Rieekan był wysoko postawionym oficerem republikańskiego wywiadu, działającym w czasie zimnej wojny. Podlegała mu placówka na księżycu Nar Shaddaa.

Biografia

W 3643 BBY na księżyc Nar Shaddaa przybył młody rycerz Jedi, poszukujący ukrytych planów republikańskiej superbroni o nazwie Projekt Power Guard. Chciał on również odnaleźć swego przyjaciela, który zaginął kilka dni wcześniej w trakcie wykonywania tej misji. Rieekan postanowił udzielić mu wszelkiej możliwej pomocy jaką mógł zaoferować, uważając iż zadanie przybyłego niedawno gościa, może być kluczowe dla losów Republiki. Poinformował on młodego Jedi, iż Galen przed tym jak zaginął zostawił kodowane datapady, dzięki którym mogliby się dowiedzieć co się z nim stało. Bohater Tythonu postanowił natychmiast wyruszyć na ich poszukiwania. Po ich odnalezieniu przesłał je placówki wywiadu, po czym natychmiastowo skontaktował się z nim Rieekan. Dzięki danym zawartych w datapadach, odkrył iż Galen odnalazł miejsce, gdzie republikańscy naukowcy rekrutowali ochotników do testowania na nich postępów projektu. Galen postanowił wkroczyć tam sam, co było bardzo ryzykowne. Nie tracąc czasu Bohater Tythonu wraz ze swoją padawanką Kirą Carsen udali się na wzkazane koordynaty. W środku zastali jednak tylko żołnierzy imperialnych, przeszukujących laboratorium. Po ich pokonaniu do obu członków Zakonu Jedi podszedł jeden z przebywających tam jeńców o imieniu Vel Narroc. Opowiedział im o projekcie oraz o tym, że baza imperialna znajduje się w sektorze czerwonego miasta oraz, że jest to jedyny budynek w tej dzielnicy, który posiada własny generator prądu. Po przekazaniu tych informacji Rieekanowi, oficer wpadł na pewien pomysł. On i jego ludzie mogli by skanować okolicę czerwonego miasta, podczas gdy para rycerzy zniszczyłaby generatory prądu w tej dzielnicy. Dzięki temu mogliby wykryć w którym budynku włączy się zasilanie awaryjne. Po zniszczeniu generatorów, członkowie republikańskiego wywiadu natychmiast odnaleźli poszukiwany przez nich cel. Po przekazaniu koordynatów przez Rieekana, Bohater Tythonu wraz ze swoją uczennicą wkroczyli do środka. Wpadli tam jednak w zasadzkę zastawioną przez imperialnego komandora Graula. Wspierany przez kilku strażników zaatakował rycerza, jednak po krótkiej walce padł martwy. Ekwipunek zabitego zawierał kodowany datapad, po którego odnalezieniu młody Jedi natychmiast skontaktował się z Rieekanem. Szef wywiadu rozkazał mu wrócić ze swoim znaleziskiem do bazy, gdzie będą oni w stanie go odszyfrować. Na miejscu okazało się jednak, że tajna siedziba republikanów została zaatakowana przez kilku superstrażników. Pomimo pokonania oponentów przez parę rycerzy, dla Rieekana było już za późno. Zginął na miejscu w czasie pierwszego szturmu poddanych imperium.

Charakter oraz umiejętności

Rieekan był doświadczonym szyfrantem i potrafił z łatwością złamać każdy kod jaki mu pokazano. Jednocześnie był człowiekiem bardzo upartym i nie dającym się przekonać do racji innych. Od początku misji Bohatera Tythonu prawie pewne było to, że baza wywiadu została zdekonspirowana i odziały imperium wiedzą już gdzie uderzyć. Jeden z jego podwładnych o imieniu Tanden otwarcie powiedział, że dłuższe przebywanie w tym miejscu to zwykłe samobójstwo. Rieekan jednak uparcie twierdził iż są to tylko przypuszczenia, a ta baza jest bezpieczna.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!