Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Riyo Chuchi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Riyo Chuchi infobox.jpg
Riyo Chuchi
Miejsce pochodzenia: Pantora
Rasa: Pantoranka
Wzrost: 165 cm
Kolor włosów: Różowe
Kolor oczu: Piwne
Kolor skóry: Niebieska
Przynależność:
Profesja: Senator
Riyo Chuchi była pantorańską senator reprezentującą system Pantora. Żyła w schyłkowym okresie Republiki Galaktycznej.

W bliżej nieokreślonej fazie wojny, Republika Galaktyczna straciła kontakt ze swoją placówką na Orto Plutonii. Do zbadania sytuacji wysłano Jedi: Anakina Skywalkera i Obi-Wana Kenobiego, przewodniczącego Pantory Chi Cho i senator Chuchi. Na miejscu okazało się, że za wszystkim stoją Talzowie, rdzenna rasa zamieszkująca lodowy glob. Porywczy przewodniczący wypowiedział wojnę plemieniu. W jej wyniku zginęło wiele klonów i sam premier. W tym samym czasie Mówca Zgromadzenia przekazał pełną władzę senator Chuchi, która zawarła z Talzami pokój i zostawiła Orto Plutonie we władaniu ich mieszkańców.

Jakiś czas później Chuchi wraz z wieloma innymi senatorami stała się zakładnikiem grupy łowców nagród pod przywództwem Cada Bane'a. Celem pojmania polityków było zaszantażowanie Kanclerza Palpatine'a, by ten wypuścił z więzienia Hutta Ziro. Dzięki pomocy Anakina senatorów udało się uratować, jednak wcześniej uwolniono kryminalistę.

Nieco później ojczyzna senator Chuchi została dotknięta blokadą Federacji Handlowej. Na domiar złego rodiański łowca nagród Greedo porwał córki nowego przewodniczącego planety, N. Papanoidy. Dzięki dużemu zaangażowaniu Riyo i jej przyjaciółki, padawanki Jedi Ahsoki Tano udało się doprowadzić do zniesienia blokady i uwolnienia córek barona.

Po zajściach na Pantorze Chuchi brała czynny udział w życiu politycznym Republiki. Uczestniczyła w wielu posiedzeniach Senatu, dotyczącymi interwencji klonów na Mandalorze, czy zaprzestaniu produkcji żołnierzy dla armii Republiki. W trakcie tego drugiego zabity został pochodzący z Rodii senator Onaconda Farr. Podobnie jak wielu innych polityków Chuchi wzięła udział w pogrzebie Rodianina.

Biografia

Misja na Orto Plutonii

Podczas trwania wojen klonów, w 22 BBY Republika straciła kontakt z jednostką klonów stacjonującą na ponurej, zimowej planecie Orto Plutonii. Aby zbadać sytuację, Senat wysłał dwóch rycerzy Jedi Obi-Wana Kenobiego i Anakina Skywalkera wraz z senator Chuchi i premierem Pantory Chi Cho.

Gdy klony wraz z oboma Jedi weszli do bazy zastał ich niemiły widok. Na ostre wbite w śnieg ostre, prawdopodobnie drewniane dzidy były nałożone hełmy kilku klonów. Obi-Wan stwierdził, że to na pewno nie robota Separatystów, których bazę znaleziono na końcu pobliskiego kanionu. Aby utwierdzić się w przekonaniu, że to nie droidy zaatakowały klony. Do bazy Separatystów pojechali ścigaczami Kenobi i Skywalker oraz klony pod dowództwem Rexa.

Riyo Chuchi na Orto Plutonii

W bazie droidów zastali podobny widok co w swojej. Na dzidy nabite było kilka głów droidów typu B1. Udało im się odtworzyć krótkie nagranie holograficzne ukazujące atak pewnego owłosionego stworzenia na wzywającego pomocy droida. Z komputerów Separatystów dowiedzieli się, że ci ostatnio badali pewien wąwóz. Jedi uzgodnili, że wrócą do bazy, a potem zobaczą ten wąwóz. W tym samym czasie senator Chuchi próbowała uświadomić premierowi Pantory, że to nie Separatyści zaatakowali ich bazę. Jednak premier Cho nie chciał słyszeć według niego takich absurdalnych wypowiedzi.

Po powrocie Jedi również potwierdzili swoimi odkryciami tezę pani senator. Jedi zadecydowali o jak najszybszej podróży do wąwozu. Gdy dojechali na miejsce zauważyli tam migoczące światełka. Jak się później okazało były to ogniska w małej wiosce. Gdy Anakin i Obi-Wan dojechali na miejsce znaleźli się w wiosce tubylczego plemienia Talzów. Na początku dwóch wojowników zagrodziło drogę Jedi owymi drewnianymi dzidami. Lecz Thi-Sen wódz plemienia Talzów kazał wpuścić przybyłych gości. Zgromadzenie Talzów, które odbyło się w chacie Thi Sena opierało się głównie na opowieści o ataku droidów na ich wioskę bardzo zainteresowało obu Jedi. Choć na początku przybysze nic nie rozumieli (Talzowie nie mówili Basiciem) lecz gdy jeden z członków zgromadzenia narysował węgielkiem postać droida wszystko było jasne. Anakin chcąc wyrazić, że wraz z Obi-Wanem przybyli w pokoju również narysował rysunek przedstawiający Talza i człowieka podających sobie ręce. Na pożegnanie Thi Sen bardzo mocno przytulił Kenobiego.

Po powrocie do bazy Rex strasznie skarżył się na zachowanie premiera Cho. Obaj Jedi przedstawili zaistniałą sytuację. Chi Cho od razu chciał wypowiedzieć Talzom wojnę. Kiedy wszyscy pojechali na pertraktacje jako pierwszy do słowa doszedł premier Cho. Powiedział, że Talzowie nie mają prawa tu być i wypowiedział im wojnę. Jedi i senator Chuchi pojechali inną drogą, ale na rozstaju Anakin kazał Rexowi za wszelką cenę pilnować premiera. Kiedy Obi-Wan wraz ze swym uczniem i panią senator zastanawiali się jak zapobiec rozlewowi krwi i odsunąć szalonego premiera od władzy, konwój ścigaczy którym jechał premier zaatakowali wojownicy Talzów.

Pokój z Talzami.

Klony pod dowództwem Rexa chroniącą ich w jakiś sposób przed atakami tubylców. Pomimo tego obaj ochroniarze premiera zostali zabici. Sam Cho został ciężko ranny. Rex wrzucił ciało premiera na swój ścigacz i wraz z ocalałymi żołnierzami zaczął uciekać Talzom. W tym samym czasie w bazie Republiki senator Chuchi oraz Obi-Wan i Anakin przedstawili zaistniałą sytuację Mówcy Zgromadzenia. Ten zwołał sesję nadzwyczajną zgromadzenia, na której premier Cho został odsunięty od władzy, a senator Chuchi została upoważniona do rozmów pokojowych. Gdy konwój ścigaczy Rexa dojeżdżał do lodowego mostu nad przepaścią pierwsze dwa ścigacze wpadły do przepaści, bo most się zerwał. Pozostali przy życiu żołnierze Republiki dzielnie walczyli przeciw oddziałom. Dalszemu rozlewowi krwi zapobiegło przybycie kanonierek wraz z negocjatorami. Senator Chuchi zawarła pokój z Thi Senem i zostawiła Orto Plutonię pod panowaniem Talzów.[1]

Zamach na Senat

Kilka miesięcy po zawarciu pokoju na Orto Plutonii senator Chuchi została aresztowana jako zakładnik i przetrzymywana m.in. przez Cada Bane’a czy Aurrę Sing, którzy dostali od Separatystów zlecenie na uwolnienie przetrzymywanego w więzieniu Hutta Ziro. Łowcy nagród wykorzystali zebranie się senatorów na głównym placu zachodniego skrzydła Senat. Kiedy Anakin Skywalker, który spotkał się ze swoją żoną został zauważony przez łowców w pogoń za nim ruszyli Shahan Alama i droid IG-86.
Pojmani senatorowie
Później do Alamy dołączyli Aurra Sing i Robonino. Jedi udało, by się uciec gdyby nie niespodziewany atak Robonino paralizatorem. Nieprzytomny Jedi został zaciągnięty do senatorów. Kiedy Bane wygłaszał swe przemówienie do Kanclerza Palpatine’a senator Chuchi i senator Padmé Amidala opiekowały się rannym Jedi. Przed odejściem łowcy nagród rozmieścili w całym pomieszczeniu, w którym byli senatorowie, detonatory. Kiedy Skywalker się ocknął Padmé rozcięła jego mieczem świetlnym krępujące Jedi więzy. Anakin gdy zauważył detonatory od razu wyciął w podłodze ogromne koło przez co wszyscy spadli na dół. Zapobiegło to śmierci wielu senatorów, bo chwilę później Cad Bane dla polepszenia humoru uwolnionego Hutta wysadził wszystkie detonatory. Hutt zbiegł, a łowcy nagród uciekli bez najmniejszych problemów.[2]

Blokada Pantory

Riyo Chuchi przemawia w Senacie.

Jakiś czas później Federacja Handlowa zablokowała Pantorę. W Senacie zwołano specjalne posiedzenie, którego celem było wyjaśnienie sytuacji. Lott Dod, przedstawiciel Federacji, zapewniał o neutralności jego organizacji wobec stron konfliktu. Zdenerwowana senator Chuchi wytknęła Neimoidianinowi, iż wszyscy wiedzą o powiązaniach Federacji i Separatystów. Dod uparcie bronił swego stanowiska, tak samo jak reprezentantka Pantory. Zebranie zakończyło się prośbą Riyo o wznowienie handlu na jej ojczystym świecie. Po zakończeniu obrad Pantoranka otrzymała wiele ciepłych uwag ze strony senator z Naboo, Padmé Amidali. Chuchi zapewniła swoją koleżankę, iż pomimo ciężkiej sytuacji ona pozostanie wierna Republice. Po chwili pożegnała się z Amidalą, gdyż musiała udać się do przebywającego na Coruscant przewodniczącego N. Papanoidy.

Kiedy Riyo weszła do swojego biura, zastała całą rodzinę Papanoidów. Po krótkim przywitaniu córki przewodniczącego udały się do mieszkania. Chuchi zdała raport z obrad Senatu. Po wysłuchaniu informacji Papanoida przedstawił ciężką sytuację na planecie. Powiedział również, że coraz większa część społeczeństwa wyraża chęć przyłączenia się do Separatystów ze względu na korzystną ofertę Dooku. Riyo obiecała N. Papanoidzie rozwiązanie sytuacji z pomocą Senatu. Po chwili do biura przybyła padawanka Jedi i dobra przyjaciółka Chuchi, Ahsoka Tano. Oferowała ona swą pomoc w rozwiązaniu problemu i za sugestią przewodniczącego obie kobiety udały się na okręt Federacji blokujący planetę.

Riyo i Ahsoka ukrywają się na okręcie Federacji.

Po przybyciu na krążownik Lucrehulk Ahsoka i Chuchi zostały przywitane przez Siba Canaya i dowódcę jednostki. Od razu zapytano je o cel ich wyprawy. Senator skłamała, mówiąc o przyłączeniu się Pantory do Separatystów. Odpowiedź mocno zdziwiła Neimoidian, jednak poinformowali ją tylko o konieczności wystąpienia z Republiki. Po rozmowie "komitet powitalny" udzielił kobietom schronienia na pokładzie krążownika.

Wykorzystując sytuację, Riyo i Ahsoka podsłuchały rozmowę dwóch Neimoidian. Dowódca okrętu na którym przebywali stwierdził, że nie podoba mu się, iż córki przewodniczącego uwięziono na jego jednostce. W pewnym momencie Pantoranka wydała z siebie dziwny dźwięk. Zbudziło to czujność Siba Canaya, który zaczął przeszukiwać pomieszczenie. Dzięki Ahsoce, która podniosła Mocą Chuchi, obie zostały niewykryte, lecz śledzeni mężczyźni odeszli. Po wyjściu Neimoidian zdecydowały, iż muszą udać się na poziom więzienny.

Na miejscu kobiety przeszukiwały kolejne korytarze, lecz ich poszukiwania nie przyniosły skutku. Nie wiedziały jednak, że ich poczynania obserwowali przebywający na mostku Neimoidianie. W końcu dyplomatki trafiły do właściwej celi i znalazły Chi Eekway. Obok niej stały dwa droidy B1, jednak zostały zniszczone przez Ahsokę. Obie kobiety spytały ze zdziwieniem, gdzie podziała się siostra Pantoranki, jednak Chi nie wiedziała tego, gdyż je rozdzielono. Gdy cała trójka chciała wyjść z celi, zatrzymał je oddział Siba Canaya. Niemniej jednak, Tano znów wybiła w pień jednostkę Neimoidianina.
Pantoranie w Senacie.
Gdy Togrutanka zamierzała aresztować członka Federacji Handlowej, pojawił się dowódca okrętu wraz ze swoimi ochroniarzami. Po chwili Ahsoka wyjaśniła zaistniałą sytuację. Jej słowa bardzo zdziwiły dowódcę. Jedi przedstawiła mężczyźnie ugodę, wedle której blokada zostałaby odwołana, a ona nie opowiedziałaby o zaszłym nieporozumieniu. Taka propozycja wywołała wątpliwości u Neimoidianina, lecz ostatecznie przystał na stawiane warunki.

W Senacie Lott Dod przyznał, iż w Federacji już poleciały głowy nieposłusznych urzędników. Jako zadośćuczynienie organizacja zakończyła blokadę Pantory.[3]

Kryzys mandaloriański

Nieco później Straż Śmierci planowała przejąć władzę nad Mandalorą. Władczyni planety, księżnej Satine Kryze bardzo zależało na nie wysyłaniu do ojczyzny oddziałów Republiki. Riyo Chuchi była na kilku posiedzeniach Senatu związanym z konfliktem na Mandalorze. Po zamachu na księżną na Coruscant Kanclerz zwołał nadzwyczajne zebranie Senatu. Zatwierdzono na nim wysłanie klonów na Mandalore. Po śledztwie prowadzonym przez Satine udało się zawrócić armię klonów i zostawić w spokoju planetę księżnej.[4]

Morderstwa w Senacie

Riyo Chuchi.

Nieco po kryzysie mandaloriańskim Padmé Amidala pracowała nad ustawą mającą na celu zaprzestanie produkcji klonów. Dokument został przyjęty ku niezadowoleniu niektórych senatorów np. Halle Burtoni. Kiedy Amidala świętowała wraz z Onacondą Farrem, Mon Mothmą i Bailem Organą ten pierwszy zginął, otruty przez własną asystentkę. Jakiś czas później na płycie lądowiska na Coruscant odbył się pogrzeb z udziałem wielu senatorów. Riyo była na nim obecna. Po pogrzebie ciało Farra zostało odwiezione na ojczystą Rodię.[5]

Przypisy

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Riyo Chuchi.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!