Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Roan Shryne

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Shryne.JPG
Roan Shryne
Data i miejsce narodzin: 59 BBY
Data i miejsce śmierci: 19 BBY
Miejsce pochodzenia: Weytta
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Niebieskie
Przynależność:
Roan Shryne był mistrzem Jedi pochodzącym z planety Weytta, która znajdowała się na Odległych Rubieżach w sąsiedztwie Murkhany. Z natury był pesymistą. Zginął zamordowany przez Dartha Vadera w 19 BBY.

Biografia

Służba w szeregach Jedi

Od początku swego pobytu w świątynni miał umiejętność wykrywania Mocy w innych osobach. Namówiono go do rozpoczęcia szkolenia do Wydziału Rekrutacyjnego Świątyni. Gdy dorósł na tyle, by zrozumieć na czym polega zadanie werbownika, odmówił udziału w dalszej nauce. Rada uszanowała jego decyzję. Jego mistrzem był Nat-Sem, który zginął na Geonosis (Roan także brał udział w tej bitwie, wtedy zginął jego pierwszy padawan). Interesowała go rola przestępczych syndykatów w nielegalnym handlu bronią. Oddelegowany został na Murkhanę gdzie nawiązał kontakt z szefem tamtejszego świata przestępczego. Latał tam często, czasem sam, a czasem ze swoim uczniem. Dwa i pół roku po bitwie na Geonosis stracił drugiego ucznia podczas starć na Manari. Po śmierci drugiego padawana, Roan zmienił zdanie o roli jaką Jedi zaczęli odgrywać w galaktyce - wielu myślało, że odejdzie z zakonu podobnie jak hrabia Dooku.

Rozkaz 66

Roanowi udało się przeżyć Rozkaz 66. Gdy przebywał na Murkhanie został wydany Rozkaz 66. Przeżył dzięki temu, że klony z drużyny Jon odmówiły wykonania rozkazu, a Jedi zorientowali się, że coś jest nie tak. Uciekł z Olee Starstone z Murkhany dzięki pomocy szefa tutejszego świata przestępczego. Gdy odlatywali, Vader wyruszył za nimi w pościg, jednak uciekli mu, ponieważ Sith miał problemy z pilotażem myśliwca nie przystosowanego do jego nowego ciała.

Dalsze losy

Po ucieczce z Murhany, Roan i Olee trafili na statek przemytników o nazwie Drunk Dancer. Na pokładzie okazało się, że dowódca statku, kapitan Jula jest matką Roana. Matka opowiedziała mu, że został zabrany do Zakonu wbrew jej woli. To doprowadziło do rozstania z ojcem Jedi, Jenem, który popierał szkolenie syna. Jula namawiała syna by porzucił tożsamość rycerza Jedi i dołączył do przemytników - chciała mieć syna tylko dla siebie. Jedyną rzeczą, która go przed tym powstrzymywała była Olee, która twierdziła, że ich obowiązkiem jest odnalezienie wszystkich Jedi, którzy przeżyli Rozkaz 66. Po przechwyceniu statku z Jedi, Drunk Dancer udała się na Mossak, gdzie mieściła się jedna z baz Separatystów, na której znajdował się przekaźnik o zasięgu tak dużym, że Jedi mogli dostać się do danych ze Świątyni Jedi na Coruscant. Kiedy Olee i jeden z przemytników pobierali dane dotyczące miejsc, w których znajdowali się Jedi w chwili wydania Rozkazu 66 w wyniku spięcia włączyły się dziesiątki robotów bojowych. Dodatkowo stacjonujący na planecie oddział klonów dostał rozkaz zaatakowania bazy Separatystów. Jednakże załodze Drunk Dancer. udało się uciec. Jedi dowiedzieli się, że mistrz Yoda, w chwili wydania Rozkazu przebywał na Kashyyyku. Roan postanowił posłuchać matki i przyłączył się do przemytników. Olee i inni Jedi odlecieli na Kashyyyk. Jego pierwszym zadaniem było przemycenie z Alderaanu senatora Zanga Fara. W tym samym czasie na Alderaanie trwał protest przeciwko Imperium, a na planetę przybył Darth Vader. W czasie ucieczki z pałacu Organy, Shryne zmierzył się z Vaderem. Kiedy Roan wbiegał na pokład Drunk Dancer., Sith rzucił w niego swoim mieczem świetlny. Jedi uniknął spotkania z czerwoną klingą, jednak Zang Far zginął, a Jula została ciężko ranna. Shryne postanowił powrócić na ścieżkę Mocy i udał się na Kashyyyk, na którym toczyła się już bitwa. Aby umożliwić Olee i kilku innym Jedi, którzy nie zginęli z ręki Skywalkera ucieczkę z planety, stanął do pojedynku z mrocznym Jedi. W czasie walki Vader zdradził mu, że Palpatine i Lord Sidious to ta sama osoba, a także zdradził mu swoją prawdziwą tożsamość. Roan zrozumiał wtedy prawdziwy cel wojny, a także przyczyny wydania Rozkazu. Darth Vader okazał się lepszym szermierzem od Roana i zabił go. Przed śmiercią, mistrz Jedi, opowiedział Skywalkerowi o swojej wizji, w której widział Vadera jako małą i słabą postać stojącą na powierzchni płonącego Kashyyyk.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!