Ronto

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ronto
Planeta pochodzenia: Tatooine
Przeciętny wzrost: 4 m
Kolor skóry: Brązowa lub szara
Kolor oczu: Czarne



Ronto to duży ssak zamieszkujący planetę Tatooine.

Charakterystyka

Były to czteronożne masywne zwierzęta, których wzrost sięgał około czterech metrów. Charakterystyczna długa szyja pozwalała im dosięgnąć porostów rosnących na skrajach zamieszkiwanych przez nie kanionów. Ronto przystosowały się do życia w gorącym klimacie między innymi dzięki temu, że ich skóra wolno się nagrzewała. Z kolei małe oczy były formą obrony przed silnym promieniowaniem słonecznym, a znajdujące się nad nimi fałdy zapewniały ochronę przed piaskiem w czasie burz. Znacznie wpłynęło to na ich wzrok, który był bardzo słaby i sprawiał, że ronto źle reagowały na gwałtowne ruchy otoczenia. Posiadały za to silnie rozwinięty zmysł węchu pozwalający im wyczuć zbliżającego się wroga z odległości około kilometra. Cechą charakterystyczną tych zwierząt były też dwie pary uszu - dłuższe z nich pozwalały usłyszeć dźwięki o niższych częstotliwościach oraz były pomocne w ochładzaniu ciała poprzez wachlowanie.

Chociaż ronto były roślinożercami i posiadały niewielu naturalnych wrogów, łatwo wpadały w panikę, co w połączeniu z masywnymi rozmiarami czyniło je dość niebezpiecznymi zwierzętami i nawet Jeźdźcy Tusken rzadko decydowali się je atakować. Za ich wrodzoną płochliwością szła jednak łagodność oraz łatwość tresury. Szczególnie chętnie łapali je Jawowie wykorzystując je później jako zwierzęta juczne zdolne do przenoszenia towaru o sporej masie. Oswojone ronto cechowały się daleko idącą lojalnością wobec swojego właściciela, ale mogły łatwo wymknąć się spod kontroli wpadając w panikę na zbyt ruchliwych ulicach.

Ciekawostki

  • Ronto po raz pierwszy pojawił się w edycji specjalnej Nowej nadziei. Był to zmodyfikowany komputerowy model brachiozaura zapożyczony z filmu Park Jurajski, którego animatorzy nazywali "bronto". George Lucas zapytany o nazwę tego zwierzęcia odpowiedział "ronto". Wkrótce stała się to oficjalną nazwą.

Źródła