Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Rycerze Starej Republiki: Wojna 1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kotorwar1c.jpg
Rycerze Starej Republiki: Wojna 1
Scenariusz John Jackson Miller
Rysunki Andrea Mutti
Kolory Michael Atiyeh
Tusz Gigi Baldassini
Tytuł oryginalny Knights of the Old Republic: War 1
Wydanie polskie Egmont Polska
8 lipca 2013
(w wydaniu zbiorczym)
Wydanie USA Dark Horse Comics
11 stycznia 2012
Oprawa Miękka
Okładka
Liczba zeszytów 1/5
Liczba stron 40
Cena 3.50 $
Czas akcji 3962 BBY


Rycerze Starej Republiki: Wojna 1 (ang. Knights of the Old Republic: War 1) to pierwszy zeszyt mini-serii komiksowej Rycerze Starej Republiki: Wojna, który został wydany w USA 11 stycznia 2012 roku nakładem wydawnictwa Dark Horse Comics. W Polsce komiks ukaże się nakładem wydawnictwa Egmont Polska 8 lipca 2013 roku w wydaniu zbiorczym. Historia jest bezpośrednią kontynuacją serii komiksowej Rycerze Starej Republiki, i opowiada o kolejnych przygodach byłego padawana Jedi Zayne'a Carricka w czasie wojen mandaloriańskich.

Opis

Oryginalny

The Republic and the Mandalorians are at war! Following the charismatic Revan, Jedi are joining the fight, despite the noninterference stance of the Council. One Jedi, however, has found himself on the front lines against his wishes—the peace-loving Zayne Carrick has been drafted!

Tłumaczenie

Republika i Mandalorianie toczą wojnę. Za przykładem charyzmatycznego Revana, Jedi przyłączają się do walki, mimo zakazu nadanego od samej Rady. Jednak jeden Jedi, wbrew jego woli, znalazł się na pierwszej linii frontu, czy miłujący pokój Zayne Carrick przygotowany jest do starcia z codziennością wojny.

Streszczenie

Dorjander Kace prowadzi atak na Mandalorian.

Trwa bitwa o planetę Essien pomiędzy Mandolorianami i Republiką wspomaganą przez Rewanżystów. Republikę spierają ochotnicze siły w postaci lokalnej milicji z Phaedy, którą dowodzi republikański kapitan Dallan Morvis. Jedna z potyczek toczy się u podnóża Dzikiej Góry, która jest bastionem mandoloriańskich wojsk. Atak na siły wroga prowadzi mistrz Jedi i były członek Rady Dorjander Kace wraz z podległymi mu rycerzami. Milicja zostaje desantowana na podmokły teren, gdzie toczy się walka. Wśród owych rekrutów milicji znajdują się się Zayne Carrick i Garcy, którzy walczą by zapobiec inwazji na ich rodzimy świat, Phaedę. Oddział milicji dostaje się pod zmasowany ostrzał, pod którym pada sierżant dowodzący grupą, do której należy Garcy. Z pomocą zjawia się Zayne, który rozbroiwszy Mandalorian nakazuje odwrót.

Milicja Phaedy ląduje u podnóża Dzikiej Góry.

W tej chwili skif dowodzony przez Morvisa i Scrope ostrzeliwuje rozbrojonych przez Zayne'a Mandalorian z armat. Carric wskakuje na skif i nakazuje wstrzymanie ognia, gdyż wróg już nie atakował. Oburzony kapitan Morvis zwyzywał Zayne'a od tchórzy i pechowców i wypomniał okrucieństwa Mandalorian z bitwy o Serroco oraz stratę krążownika Courageus, okrętu dowodzącego flotą. Zayne powstrzymuje strzelca pokładowego, który ostatni wystrzał posyła w niebo, trafiając w Bazyliszka, droida wojennego Mandalorian. Zayne w ostatniej chwili odpycha Mocą Morvisa i Scropa, gdy droid uderza w skif. Bazyliszkiem kierowała kobieta wraz z chłopczykiem o imieniu Gheendor, którzy po zderzeniu wpadli do wody. Carrick rusza z pomocą do kobiety, która uderza go, po czym zaczyna szukać i nawoływać chłopczyka. Gdy go odnajduje, bierze go na ramiona, ale w tej samej chwili Morvis zauważa ich i nakazuje ich zabić. Kobieta ma jednak na sobie plecak odrzutowy, który uaktywnia Zayne, dzięki czemu ewakuują się na czas. Po tym wydarzeniu Morvis uderza Zayne'a i oskarża go o pomoc wrogowi.

Zayne w czasie ucieczki przed bombardowaniem.

Chwilę później w pobliżu pojawia się Dorjander Kace wraz z trójką innych Jedi. Kace nie rozpoznaje jednak Zayne'a i zaczyna rozmawiać z Morvisem o następnych posunięciach taktycznych. Kace potrzebuje żołnierzy do wyparcia wojsk wroga ukrywających się u podnóża góry, Morvis jednak proponuje spalenie gazem Tibanna Six lasów okalającego górę wraz z Mandalorianami. Kace zgadza się, że to lepsze rozwiązanie i wydaje rozkaz wcielenia go w życie. Zayne nie zgadza się z decyzja mistrza Jedi i ucieka w stronę lasu, by ostrzec Mandalorian. Gdy dociera na bagna, zauważa mandaloriańskie kombinezony leżące w wodzie. Nagle rozpoczyna się nalot i podmuch rzuca Zayne'em do wody. Po jakimś czasie nad pogorzeliskiem przeprawiają się oddziały milicji z Morvisem na skifie na czele, sprawdzające skutki wykorzystania gazu Tibanna.

Kontratak Mandalorian.

Scrope zauważa jednego ocalonego, którym okazuje się Zayne z nałożoną maską z kombinezonu. Morvis pyta się, co tam robi i czy czasem nie próbował ostrzec Mandalorian. Zayne włącza swój miecz świetlny i odcina hełm od kombinezonu, który trzyma w ręku Morvis. Okazuje się, że zbroja jest pusta w środku i że żadnych Mandalorian nie było w lesie w czasie ostrzału gazem. Zayne mówi, że to pułapka mająca na celu wyciągnięcie wszystkich ze statków i wystawienie ich na łatwy ostrzał. Jak na zawołanie nagle pojawiają się Mandalorianie na swoich Bazyliszkach, ostrzeliwując siły Morvisa. Gdy ostrzał ustaje, jedynymi ocalałymi okazują się być Morvis i Zayne. Gdy podnoszą się z wody, stają przed nimi Dorjander Kace i jego Jedi w mandaloriańskich zbrojach.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria okładek

Linki zewnętrzne

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
ilustracji z Rycerze Starej Republiki: Wojna 1.


Seria Knights of the Old Republic
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!