Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Rycerze Starej Republiki: Dni strachu, noce gniewu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Dni strachu noce gniewu.jpg
Rycerze Starej Republiki tom 3: Dni strachu, noce gniewu
Scenariusz John Jackson Miller
Rysunki
Kolory Michael Atiyeh
Tytuł oryginalny Knights of the Old Republic Volume 3: Days of Fear, Nights of Anger
Wydanie polskie Egmont
13 września 2010
Wydanie USA Dark Horse Comics
16 stycznia 2008
Oprawa Miękka
Okładka Travis Charest
Tłumaczenie Jacek Drewnowski
Liczba stron 144
Cena
  • 39,00 PLN (wydanie polskie)
  • 18,99 $ (wydanie oryginalne)
Czas akcji 3963 BBY


Rycerze Starej Republiki tom 3: Dni strachu, noce gniewu (Knights of the Old Republic Voume 3: Days of Fear, Nights of Anger) to trzecie wydanie zbiorcze serii komiksowej Rycerze Starej Republiki. Zawierających historię Dni strachu i Noce gniewu. Album został wydany 16 stycznia 2008 w USA przez wydawnictwo Dark Horse Comics, natomiast w Polsce ukazał się nakładem wydawnictwa Egmont 13 września 2010.

Opis

Polski

Załoga Ostatniej Szansy nie ma szczęścia. Padawan Zayne Carrick z własnej woli oddaje się w ręce sił Republiki, które niesłusznie oskarżają go o zamordowanie kolegów ze szkolenia Jedi. Z kolei zniedołężniały geniusz Camper trafia w szpony korporacji, przed którą ukrywał się całe życie. A to dopiero początek ich kłopotów...

Gdy Zayne i jego znajomy hochsztapler Gryph starają się nie rzucać w oczy i trafiają na linię frontu wojen mandaloriańskich, przerażająca wizja przyszłości sprawia, że Zayne poświęca własne bezpieczeństwo w nadziei na uratowanie niewdzięcznej Republiki. W tym samym czasie choroba ukochanego mistrza, Campera, zmusza Jarael do powrotu na Arkanię - rodzinną planetę, której nie miała okazji poznać. To także ostatnie miejsce, gdzie chciałby trafić Camper.

Oryginalny

Nearly 4,000 years before the Death Star, fugitive Padawan Zayne Carrick's quest to clear his name runs afoul of forces beyond his control--forces he and his friends have helped to unleash!

Con-artist Gryph sees the Mandalorian Wars as a chance to make a quick credit, but Zayne sees a terrible tragedy on the horizon--one where only an act of self-sacrifice can save the ungrateful Republic! But the real key to the future of the galaxy may lie with none other than Zayne's fellow fugitives, the genius Camper and the beautiful Jarael, who have just fallen prey to the forces they've spent a lifetime running from!

Streszczenie

Dni strachu

Eejee Vamm poinformował swego pracodawcę lorda Adascę, że znalazł coś, co go zainteresuje.

Na planecie Ralltiir Zayne Carrick walczył przeciwko Jarael w próbnym pojedynku. Dziewczyna pokonała padawana, którego uratowały niezwykłe naramienniki wykonane z tydirium i phrikite, podarowane mu przez Campera. Gdy z wyprawy do miasta powrócił Elbee z zaopatrzeniem nadeszła chwila pożegnań. Jarael i Camper wraz z droidem udali się we własnym kierunku pozostawiając Zayne'a i Grypha na planecie.

Obaj pozostali na planecie przyjaciele spotkali się na targowisku w miasta. Zjedli tam posiłek (m.in. fleek eel). Wieczorem udali się na jedno z lądowisk, gdzie miał zostać dostarczony ich nowy statek. Pojazd wylądował niszcząc przy okazji kilka stojących obok urządzeń. Pilotem okazał się złodziej Slyssk, to on ukradł statek. Po krótkiej kłótni przerwanej przybyciem dotychczasowych właścicieli Małego Bivoli Zayne, Gryph i Slyssk weszli na pokład i wystartowali. W przestworzach wbrew swojej woli dołączyli do floty Republiki udającej się na wojnę z Mandalorianami.

Tymczasem na pokładzie Ostatniej Szansy z jednej z skrytek wyszedł droid HK-24. Na jego widok Camper zemdlał. Do ładowni szybko przybiegła Jarael, która stała się celem droida...

Na pokładzie Ostatniej Szansy droid HK-24 zaatakował Jarael i Campera. Z ratunkiem przyszedł Elbee. Rzucił on droidem o ścianę, jednak został ostrzelany, co spowodowało jego uszkodzenia. HK-24 miał przystąpić do ponownego ataku, ale został zaskoczony przez Jarael, która uderzyła go łańcuchem. Jednak droid morderca poradził sobie z nią bardzo łatwo. W momencie, gdy los kobiety był przesądzony droid został zniszczony przez Rohlana Dyre, który opuścił bezpieczną kryjówkę w ładowni statku. Zabrał on chorego Campera do jego pokoju.

W tym samym czasie na planecie Serroco wylądował Carth Onasi. Jego przyjaciele polecili mu świetną knajpę, która powstała tego dnia. Znajdowała się ona obok Małego Bivoli. Gryph był właścicielem, Slyssk kucharzem, a Zayne pomywaczem. W pewnej chwili droid-kelner zrzucił posiłek na jednego z żołnierzy. Zayne poszedł posprzątać i nieumyślnie ubrudził admirała Saula Karatha. Jednak nie dostał za to żadnej kary. Zauważył go za to Carth Onasi i zaprosił do swego stolika. Po krótkiej rozmowie o obecnej sytuacji na planecie zauważył grzebiącego w koszu żebraka i dał mu swoją porcję jedzenia. Podczas rozmowy Zayne dowiedział się, że Mandalorianie mają zaatakować następnego dnia, a Republika jest na ten atak gotowa.

Wieczorem Zayne powiedział Gryphowi, że powinni opuścić planetę, gdyż zostanie zaatakowana. Gryph jednak nie wziął słów padawana na poważne. W nocy Zayne doznał wizji. Zobaczył jak planeta zostanie zniszczona przez Mandalorian. Rano opowiedział o wizji Gryphowi i kazał mu opuścić planetę, a sam postanowił udać się do admirała Karatha...

Zayne Carrick zakradł się na statek Cartha Onasi i ukrył się na pokładzie. Niedługo później statek wystartował. Chłopak został nakryty przez Cartha. Po krótkich wyjaśnieniach Zayne przyznał się, że jest Jedi i że zobaczył w wizji zniszczenie Serroco. Powiedział także, ze musi sie spotkać z admirałem Saulem Karathem. Carth postanowił zabrać padawana na pokład Courageousa.

W tym samym czasie na planecie Gryph wbrew nakazowi Zayne'a postanowił nadal prowadzić swą działalność.

Po dotarciu na pokład okrętu admirała Onasi zaprowadził chłopka na mostek. Saul Karath rozpoznał Zayne'a jako mordercę padawanów z Taris i oskarżył go o szpiegowanie dla Mandalorian. Padawan usiłował wytłumaczyć, że chce ocalić ludność planety przed pewna śmiercią. Nie został jednak wysłuchany. Chwilę później z nadprzestrzeni wyskoczyły okręty Mandalorian. Wystrzeliły one rakiety, które omijając flotę Republiki uderzyły w powierzchnię planety siejąc wielkie spustoszenie. Zayne załamał się, że nie został wysłuchany, a jego wizja się spełniła. Podejrzewał także, że jego przyjaciele zginęli. Chwilę później admirał kazał aresztować padawana i powiedział, że zamierza oddać go jego mistrzom. W nocy do celi chłopaka przyszedł Carth Onasi i powiedział, że zdążył nakazać ludności udać się do katakumb, dzięki czemu straty w ludziach były bardzo małe...

Noce gniewu

Na pokładzie Ostatniej Szansy rannego Campera opatruje komandor Rohlan Dyre. Z powodu braków lekarstw wysłał Jarael na Arkanię.

W tym samym czasie podczas lotu przez nadprzestrzeń swym statkiem Raana Tey doznaje wizji, w której widzi nieco inny przebieg morderstwa na Taris. Tym razem oprawcami są padawani, a ofiarami mistrzowie. Raana podobnie jak Zayne spóźniła się i zobaczyła martwych przyjaciół. Chwilę później obudziła się i powiedziała, że koszmary nie skończą się, dopóki Zayne pozostaje żywy.

Jarael w nierzucającym się w oczy przebraniu wylądowała w Adascopolis, stolicy Arkanii. Po obejrzeniu hologramu lorda Adascy zderzyła się z inną kobietą. Po chwili została pojmana przez służby bezpieczeństwa i przetransportowana do specjalnego transportowca, którym miała się dostać do koloni dla wyrzutków. W transportowcu poznała dziewczynę, z którą się zderzyła Zadawi. Młoda kobieta postanowiła zabrać ją do domu. W chatce Jarael poznała babcię Zadawi Pererę. Starsza kobieta przygotowała posiłek dla obu dziewcząt. W toku rozmowy doszło do kłótni między Pererą i Jarael na temat prawdziwych intencji lorda Adascy. Następnego dnia Jarael udała się do centrum miasta, by zdobyć potrzebne lekarstwa. Niestety została rozpoznana i pojmana przez służby porządkowe.

Niedługo później z nadprzestrzeni w pobliżu Ostateczności pojawił się wielki okręt Dziedzictwo Arkanii. W komunikatorze pojawił się hoogram lorda Adascy wraz z Jarael, która powiedziała, że Camper nie musi się niczego obawiać. Chwilę później mechanik zemdlał...

Na pokładzie Dziedzictwa Arkanii Camper dostał się pod opiekę najlepszych lekarzy w galaktyce. Jarael została zapewniona przez lorda Adasce, że jego towarzyszowi nic nie będzie. chwile później strażnicy pojmali komandora Rohlana, ale został on uwolniony na prośbę Jarael. Później Adasca oprowadził kobietę po swym wielkim statku i opowiedział o wszystkich nowoczesnych rozwiązaniach, które zostały na nim zastosowane. Następnie lord zaprowadził Jarael do jej apartamentu, gdzie miała oczekiwać na polepszenie stanu zdrowia jej przyjaciela. miała ona bezpośredni kontakt z sala, gdzie przebywał Camper.

W tym samym czasie w przestrzeni nad planeta Serroco siły Republiki walczyły z okrętami Mandalorian, które ich zaskoczyły. W pewnej chwili na pokład Courageousa wdarli się komandosi Mandalorian. Zaatakowali oni żołnierzy Republiki dowodzonych przez admirała Karatha. Dowódca został zaatakowany przez jednego z napastników, jednak na ratunek pośpieszył mu Carth Onasi i pokonał Mandalorianina. Następnie wszyscy dali się do celi, gdzie był przetrzymywany Zayne Carrick. Admirał poprosił go, by użył mocy Jedi i uratował ich. Padawan zgodził się w końcu i odsłonił klapę, która prowadziła na lądowisko, gdzie stał statek Cartha Deadweight.

Tymczasem na pokładzie Dziedzictwa Arkanii lord Adasca rozmawiał z komandorem Rohlanem i powiedział, mu, że będzie potrzebna jego pomoc. Za to otrzyma swobodę i możliwość widzenia się z Jarael. Nie podał jednak szczegółów, jak ma wyglądać jego rola. W tym samym czasie Jarael czekała na wiadomość o stanie zdrowia Campera. W pewnej chwili przez komunikator odezwał się Eejee Vamm i powiedział, że nie ma żadnych zmian w stanie zdrowia Campera. Po krótkiej rozmowy do droida przyszedł przebywający do tej pory w cieniu Camper i zapytał co się na prawdę dzieje. Eejee opowiedział o wirusie Balinquara, ale gdy zauważył, że Camper wie, że coś nie gra powiedział prawdę: mężczyzna miał dokończyć pracę, którą zaczął wiele lat temu, a Jarael miała być gwarantem, że to zrobi...

Na planecie Telerath mistrz Jedi Lucien Draay zobaczył panikę jaka ogarnęła mieszkańców. Zapytał więc droida GG-36 co się stało, a ten poznawszy mistrza powiedział, że Courageous został zniszczony przez Mandalorian i los załogi nie jest znany. Następnie Lucien zapytał droida, czy może gdzieś skorzystać z komunikatora. Udawszy się do wskazanego miejsca mistrz Jedi skontaktował się z Haazenem. Przekazał swemu rozmówcy wiadomość, że wszystkie pieniądze Draay Trust zostały bezpiecznie wywiezione z planety. Następnie były nauczyciel Luciena powiedział mu o lordzie Adascy, i jego zamiarach. Wysłał więc mistrza Jedi, by dowiedział się o co na prawdę chodzi i był przedstawicielem Jedi w planowanych rozmowach.

Tymczasem na pokładzie Dziedzictwa Arkanii Jarael została odwiedzona przez lorda Adascę. Powiedziała mu, że bardzo niepokoi się stanem Campera, który nie daje znaków życia. Adasca zaprosił ją na kolację, by mogli spokojnie porozmawiać. Następnie udał się do laboratorium, gdzie spotkał komandora Rohlana bawiącego się probówkami. Wyjaśnił mu dokładnie na czym ma polegać jego zadanie i dał mu dysk z nagranym zaproszeniem, które miał przekazać swemu dowódcy. Adasca nie zgodził się jednak, by w wyprawie towarzyszyła mu Jarael.

Carth Onasi uciekający swym statkiem Deadweight z pola bitwy wraz z admirałem Karathem i Zayne'em Carrickiem otrzymał wiadomość od Eejee Vamm, że lord Adasca zaprasza ich na swój statek.

Później Jarael wybrała się na pokład obserwacyjny, by spotkać się z lordem Adascą. Od samego początku spotkania Adasca opowiedział jej o przyszłości Arkanii, która miała stać się centrum galaktyki. Następnie gdy statek wyskoczył z nadprzestrzeni w okolicach Omonotha opowiedział o Exogorthach i badaniach nad nimi. Wyjawił także, że wiele lat temu Gorman Vandrayk prowadził eksperymenty związane z tymi stworzeniami i teraz ma je dokończyć. Ujawnił także tożsamość Vandrayka, który był znany Jarael jako Camper...

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Zeszyty wchodzące w skład wydania

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
komiksu Dni strachu.
Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
komiksu Noce gniewu.

Galeria

Linki zewnętrzne

Dark horse logo.jpg Star Wars: Knights of the Old Republic Volume 3--Days of Fear, Nights of Anger TPB  w katalogu wydawnictwa Dark Horse Comics.


Seria Knights of the Old Republic
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!