Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Rycerze Starej Republiki: Zaślepieni nienawiścią, rycerze cierpienia

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zaslepieni nienawiscia rycerze cierpienia.jpg
Starej Republiki tom 4: Zaślepieni nienawiścią, rycerze cierpienia
Scenariusz John Jackson Miller
Rysunki
Kolory Michael Atiyeh
Tusz Dan Parsons
Tytuł oryginalny Knights Of The Old Republic Volume 4: Daze of Hate, Knights of Suffering
Wydanie polskie Egmont
8 listopada 2010
Wydanie USA Dark Horse Comics
17 września 2008
Oprawa Miękka
Okładka Colin Wilson
Tłumaczenie Jacek Drewnowski
Liczba stron 144
Cena
  • 39,00 PLN (wydanie polskie)
  • 18,95 $ (wydanie oryginalne)
Czas akcji 3963 BBY


Rycerze Starej Republiki tom 4: Zaślepieni nienawiścią, rycerze cierpienia (Knights of The Old Republic Volume 4: Daze of Hate, Knights of Suffering) to czwarte wydanie zbiorcze serii komiksowej Rycerze Starej Republiki. Zawiera on opowieści: Zaślepieni nienawiścią i Rycerze cierpienia. Album został wydany 17 września 2008 w USA przez wydawnictwo Dark Horse Comics, natomiast w Polsce ukazał się nakładem wydawnictwa Egmont 8 listopada 2010.

Opis

Polski

Tłumaczenie: Jacek Drewnowski Uciekający padawan Zayne Carrick - fałszywie oskarżony o zabójstwo innych uczniów Jedi - nigdy nie miał szczęścia.

Bogaty przemysłowiec, chcący umocnić pozycję ojczystej planety, zleca skonstruowanie broni, która zagraża bezpieczeństwu całej Republiki... Kluczową rolę w projekcie odgrywa przyjaciel Zayne'a, szalony geniusz Camper!

Gdy na Taris napadają wojowniczy Mandalorianie, Zayne wraca, by pomóc w obronie planety, lecz zostaje oskarżony o doprowadzenie do inwazji. Co gorsza, staje się sojusznikiem pewnej Jedi, której bardziej zależy na jego śmierci niż na ratowaniu planety.

Na domiar złego jedyna dziewczyna, z którą Zayne'a kiedykolwiek coś łączyło, wierzy oficjalnej propagandzie i uważa go za mordercę. Chce go zabić, by pomścić śmierć swojego brata!

Oryginalny

Zayne Carrick joins forces with the same Masters who murdered his fellow Padawan in a desperate attempt to save the galaxy from the Mandalorians!

Arkanian Lord Adasca holds the Republic and the Mandalorians hostage, offering a weapon of unrivaled power to the highest bidder, and not even Zayne and his former Master Lucien Draay can stop Adasca from unleashing unthinkable devastation in pursuit of profit. Then, back on Taris, Zayne finds himself allied with Master Raana Tey in a mission against the marauding Mandalorians--but Tey may be more interested in destroying Zayne than she is in saving the planet!

Streszczenie

Zaślepieni nienawiścią

W okolicy Omonotha z nadprzestrzeni wyskoczył Deadweight. Skierował się on w stronę Arkanian Legacy. W tym samym czasie na pokładzie lord Adasca przekazał Jarael brutalną prawdę: została więźniem, by Gorman Vandrayk wywiązał się ze swojego zadania. Kobieta nie godząc się z tym zniszczyła kilka droidów HK-24 i odebrała jednemu z nich broń, którą natychmiast wycelowała w Adascę. Lord nakazał jej odłożenie blastera, inaczej jej przyjaciel Camper straci ręce. Ten argument sprawił, że Jarael oddała broń. Chwilę później na płycie lądowiska wylądował republikański statek. Załoga została przywitana przez Adascę, a Jarael widząc Zayne'go pocałowała go, by przekazać mu, że Camper został uwięziony przez Adascorp. Na życzenie admirała Karatha Carrick został zaprowadzony do bezpiecznego i strzeżonego miejsca, by nie mógł uciec. Niedługo później pojawił się kolejny statek. wyszedł z niego Alek, który był przedstawicielem Jedi. Jarael przywitała go i w tym samym momencie pojawił się komandor Rohlan z informacją, że wykonał swe zadanie. Alek rozpoczął rozmowę z Mandaloranienem o wydarzeniach od czasu opuszczenia stacji Flashpoint i o transporcie Demagola na Coruscant. Rozmowę przerwał jednak Adasca mówiąc, że musi przywitać kolejnego gościa. Okazał się nim Lucien Draay, który bł jego starym znajomym. Lord Adasca nie będąc zadowolonym z przybycia niezaproszonego gościa dodał mu do napoju środka usypiającego. Niedługo później wszyscy goście zebrali się w obserwatorium. Tam lord Adasca wytłumaczył na czym polega jego plan. Chwilę później z nadprzestrzeni wyskoczył statek ostatniego gościa Mandalora Ostatecznego. Gdy przywódca Mandalorian ukazał się jako hologram wszyscy zrozumieli na czym polega plan Adascy.

W tym samym czasie mistrz Lucien obudził się e jakimś pomieszczeniu i stwierdził, że jest otoczony przez droidy HK-24. Chwilę później zorientował się, że jest związany razem ze swym padawanem Zayne'm.

Na pokładzie Arkanian Legacy pojawia się Mandalor Ostateczny wraz ze swymi wojownikami. W drodze do centralnego punktu okrętu zostaje zaatakowany przez Aleka. Mandalorianin radzi sobie jednak z nim przy pomocy swego topora. Chwilę później Arkoh Adasca zawiadamia załogę stacji badawczej, że przybyli już wszyscy goście i powinni rozpocząć pokaz. Następnie pojawia się komandor Rohlan Dyre, który zostaje przyjęty przez Mandalora pomimo swej zdrady. W pewnej chwili z komunikatora Jarael rozlega się głos Campera. Kobieta odchodzi na bok, by móc swobodnie porozmawiać. Mężczyzna przeprasza ją, że nic jej nie powiedział o swej przeszłości i związku z Adascą. Chwilę później pojawia się za nią Arkoh i wyrywa z ręki komunikator. Mówi Camperowi, żeby pamiętał o ich umowie.

Tymczasem Zayne Carrick i Lucien Draay siedzą związani w nieznanej im sali, a wokół nich jest pełno droidów HK-24. W krótkiej rozmowie wyjaśniają sobie co się stało od ich ostatniego spotkania. Lucien opisuje związek swej rodziny z rodziną Adascy. Po chwili do sali wchodzą dwa droidy z jedzeniem. Korzystając z zamieszania obaj Jedi atakują przebywające w pomieszczeniu droidy i przybyłych strażników. Bez większych problemów wychodzą cało z walki. W zamieszaniu Lucien próbuje zaatakować Zayne'go, ale ten broni się dzięki swym niezwykłym naramiennikom. Chwilowo pogodzeni ruszają na ratunek reszcie przedstawicieli Republiki.

W tym samym czasie w punkcie obserwacyjnym okrętu lord Adasca przyjmuje propozycję Mandalora, który w zamian za niezwykłą technologię obiecuje pozostawić Arkanię w spokoju. Odbywa się to mimo sprzeciwu Aleka.

Tymczasem w centrum medycznym jeden z naukowców mówi Eejee Vammowi, że odkrył niesamowitą rzecz dotyczącą Jarael i musi powiedzieć o tym natychmiast Arkohowi. Nagle do pomieszczenia wchodzi zamaskowany mężczyzna i mimo sprzeciwu Vamma zabija obu przebywających w tym pomieszczeniu...

Na pokładzie Arkanian Legacy Zayne Carrick, Lucien Draay, Carth Onasi i Rohlan Dyre postanawiają zatrzymać lorda Adascę przed realizacją jego planów. Zayne ubiera zbroję Mandalorianina i udaje się do głównej sali. Tam umyślnie trąca Onasiego. Rozpoczyna się walka, podczas której ujawnia się mistrz Lucien. Do Jedi dołącza Alek i Jarael.

W tym samym czasie Camper wraz z dwoma naukowcami udaje się na pokład Ostateczności. Opuszczają oni lądowisko statku Adascy i udają w stronę Exogorthów. Gorman uszkadza kombinezony pozostałej dwójki skazując ich na pewną śmierć. Następnie niszczy czujniki wszczepione kosmicznym ślimakom i nakazuje im zaatakować statek Adascy.

Gdy na pokładzie Arkanian Legacy pasażerowie zostają zawiadomieni o zbliżających się bestiach rozpoczyna się ewakuacja. Wszyscy udają się na lądowisko, by opuścić statek. Niestety wszystkie jednostki zostały zabrane przez uciekających. Zayne zostaje zmuszony, by wrócić na Coruscant z mistrzem Lucienem, lecz w tym samym momencie na lądowisku pojawia się Moomo Williwaw. Obecni na pokładzie Dob Moomo i Slyssk informują Zayne'go, że Gryph jest na Taris i potrzebuje jego pomocy. Carrick udaje się więc z nimi. Tymczasem Camper postanawia odholować Exogorthy w inną część galaktyki, by nikomu już nie zagrażały...

Rycerze cierpienia

Statek braci Moomo Moomo Williwaw pojawia się nad planetą Taris. Nie dostaje on jednak zgody na lądowanie. Zayne Carrick przebrany w mandaloriańską zbroję skacze ze statku i dzięki silniczkom w plecaku ląduje bezpiecznie na jednym z niższych poziomów miasta. Natrafia tam na wejście do siedziby Ukrytych Beków. Spotyka tam Grypha. Wraz z swym przyjacielem i innymi wojownikami udaje się do bezpieczniejszej kryjówki. Tam poznaje plan i prawdziwe zamiary Grypha. Rozmawia także z Mission Vao, która prowadzi go do sekretnego miejsca, gdzie jej brat coś ukrywa. Jak się okazuje był to także sekret Brejika. Dzięki Zayne'mu sprawa zostaje wyjaśniona, a Bekowie pod wodzą Gadona Theka postanawiają przyłączyć się do walki. Udają się na ścigaczach do punktu zbiorczego, gdzie zebrali się ochotnicy gotowi do walki z Mandalorianami. Po wylądowaniu Zayne zauważył swą dawną przyjaciółkę Shel Jelavan. Dziewczyna zamiast przywitać Carricka wystrzeliła w jego stronę ogłuszający promień i wycelowała broń w głowę padawana...

Na planecie Taris w budynku Akademii Jedi Cassus Fett wydaje rozkazy załogom swoich statków: Gratui, Jai'galaara i Parjai.

Tymczasem na niższych poziomach planety dochodzi do spotkania przedstawicieli gangu Ukrytych Beków z senatorem Gorravusem. Podczas spotkania dochodzi do ustalenia planu dalszego działania. Okazuje się, że walizka z komunikatorem, którą ma Gryph jest tak na prawdę bombą. Wszyscy zebrani postanawiają wysadzić dawną wieżę Jedi zabijając jednocześnie przebywającego w niej Cassusa. Do wykonania zadania zgłosili się Zayne Carrick, Shel Jelavan i Raana Tey.

W tym samym czasie na pokładzie Moomo Williwaw komandor Rohlan Dyre nakłania Jarael do rozpoczęcia treningów z Alekiem. Po jednym z wygranych przez kobietę pojedynków rycerz Jedi wyznał swe uczucia, lecz nie zrobiło to na Jarael większego wrażenia.

Raana Tey przypomina sobie pewien dzień podczas swego szkolenia. Usłyszała wtedy przepowiednię o pięciu. Przepowiednia ta cały czas pozostawała w jej pamięci i chciała zrobić wszystko, by nie dopuścić do jej spełnienia.

Mistrzyni Tey podczas medytacji zostaje odwiedzona przez Gadona Theka, który informuje ją, że nadszedł czas, aby rozpoczęła swoje zadanie. W podziemiach Akademii Jedi członkowie gagu Ukrytych Beków wraz z Gryphem instalują ładunki wybuchowe. Raana wyrusza na górne poziomy budynku, by odnaleźć Cassusa.

W tym samym czasie Zayne Carrick i Shel Jelavan idą w stronę głównego wejścia do Akademii. Po drodze rozmawiają o prawdzie na temat zabójstwa brata Shel. Zayne próbuje przekonać ją do swej niewinności i Shel wydaje się mu wierzyć. Chwilę później zostają zauważeni przez grupkę Mandalorian. Dziewczyna rzuca się w objęcia Zayne'mu i całuje go, co sprawia, że patrol pozostawia ich samych. Po wejściu do środka Zayne rozpoznaje pomieszczenie, w którym jeszcze kilkanaście miesięcy wcześniej spędzali czas. Przypomina sobie Shada i rozczula się na to wspomnienie. Shel odnajduje w tym czasie miecz świetlny brata. Zayne postanawia udać sie samotnie na najwyższy poziom Akademii pozostawiając Shel na dole. Chwilę później w pomieszczeniu pojawia się Raana i dowiedziawszy się o pomyśle Carricka udaje się za nim. Na górze Zayne zastaje Gormera w kwaterze Cassusa. Mandalorianin informuje go, że Fett opuścił bazę i udał się w inne miejsce i planuje atak na rebeliantów. Zayne dowiedziawszy się o tym postanawia opuścić pomieszczenie i zawiadomić przyjaciół, ale Gormer zastawia mu drogę. W tym momencie zostaje zabity przez Raanę, która następnie rozpoczyna walkę z Carrickiem. W tym samym czasie Gryph dowiaduje się, że rozpoczął się atak na rebeliantów postanawia udać się śmigaczem w okolice Akademii i uratować Zayne'go. Pomoc ofiaruje mu Gadon Thek. Tymczasem w Akademii toczy się walka. Zayne używa swego plecaka rakietowego, by oddalić się od mistrzyni, ale nie udaje się to mu. Przy okazji traci swój miecz. Raana podchodzi do niego i wyjaśnia całą sytuację oraz proroctwa, które jej zdaniem dotyczą Carricka. Mistrzyni bierze zamach i przygotowuje się do zadania ostatecznego ciosu Zayne'mu. W tym momencie zostaje przebita mieczem przez Shel, która usłyszała wyjaśnienia Raany. W tej samej chwili pojawia się Gryph i spuszcza do wnętrza Akademii linę. Zayne i Shel łapią się jej i zostają wyciągnięci. Okazuje się jednak, że Raana nie jest martwa. Wychodzi ona na dach. Zayne próbuje jej pomóc, lecz bezskutecznie. W ostatniej chwili swego życia mówi Zayne'mu, by powiedział Kryndzie, że miała rację. W tym momencie Gryph naciska guzik i cała Akademia zamienia się w kupę gruzów...

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Zeszyty wchodzące w skład wydania

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
komiksu Zaślepieni nienawiścią.
Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
komiksu Rycerze cierpienia.

Galeria

Recenzje

Linki zewnętrzne

Dark horse logo.jpg Star Wars: Knights of the Old Republic Volume 4--Daze of Hate, Knights of Suffering TPB  w katalogu wydawnictwa Dark Horse Comics.


Seria Knights of the Old Republic
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!