Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Seviss Vaa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Seviss Vaa był Mrocznym Lordem Sithów, należącym do Bractwa Ciemności Kaana pod koniec nowych wojen Sithów.

Seviss Vaa był jednym z najbardziej zaufanych sług Lorda Kaana. Jako jeden z niewielu (za wyjątkiem Dartha Bane'a) w Bractwie, interesował się historią starożytnych Sithów. Czytał teksty Nagi Sadowa traktujące o alchemii Sithów, odwiedził nawet kilka pradawnych świątyni. Wierzył, że pod przywództwem Kaana uda im się zdobyć wszystkie planety należące niegdyś do Imperium Sithów. Vaa również sam próbował swych sił w alchemii. Na planecie Aduba-3 zainfekował jaszczurkę ciemną stroną Mocy, tworząc behemota z podziemnego świata.

W pewnym okresie swojego życia zamieścił całą swą wiedzę o przeszłości przeszłości Sithów w holokronie telosiańskim, stając się jednym z jego strażników. Zawarł w nim między innymi wiedzę na temat Korribana i jego historii, dziejów zamieszkujących go Sithów, życia Adasa, inwazji Rakatan, Doliny Mrocznych Lordów i Akademii. Do poruszonych przez niego tematów należała też geografia Ziost, sithańskie biblioteki na Krayiss 2 i Arkanii, świątynie Sithów w układach Thule i Thurra, dzieje fortec Nagi Sadowa na Khar Delbie i Khar Shian oraz Ludo Kressha na Rhleg, czy kwestie bardziej mu współczesne, jak choćby ośrodki szkoleniowe Bractwa na Honoghrze, Gamorrze, Gentes, Ryloth, Umbarze, Nar Shaddaa, Dathomirze czy Iridonii.

Seviss Vaa zginął w 1000 BBY w ostatniej bitwie kampanii ruusańskiej, do końca wiernie trwając u boku Lorda Kaana. Jego dusza została uwięziona w bombie myśli. Uwolnił ją Kyle Katarn przeszło tysiąc lat później.

Ciekawostki

  • Darth Sidious dograł do holokronu telosiańskiego swoją opinię na temat mądrości Sevissa Vaa. Skrytykował go, mówiąc, że mylił się określając wiele twierdz i świątyń jako bezwartościowe, gdyż sam Palpatine odnalazł w nich wiele cennych artefaktów. Sidious wytknął również poddańczą naturę Sitha i stwierdził, że gdyby Bractwu Ciemności udało się przetrwać nowe wojny Sithów, zostałoby ono zniszczone od wewnątrz poprzez wewnętrzne walki o władzę. Wyraził wszakże wdzięczność wobec Vaa za podanie lokacji Dromund Kaas, gdzie Palpatine odnalazł grupę Proroków ciemnej strony, służących mu później jako doradcy.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!