Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Shoaneb Culu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Culu.jpg
Shoaneb Culu
Data i miejsce śmierci: 3996 BBY
Miejsce pochodzenia: Alpheridies
Rasa: Miraluka
Kolor włosów: Brązowe
Przynależność:
Profesja: Rycerz Jedi
Shoaneb Culu to rycerz Jedi rasy Miraluka. Uczestniczyła w wydarzeniach na Onderonie oraz brała udział w wielkiej wojnie Sithów ok. 4000 BBY.

Biografia

Shoaneb Culu, podobnie jak wszyscy inni przedstawiciele jej rasy nie posiadała oczu, ale patrzyła na świat poprzez Moc. Pochodziła z planety Alpheridies, dokąd po ukończeniu szkolenia chciała kiedyś wrócić i założyć własną akademię. Po przybyciu na Ossus została uczennicą Mistrza Jedi, Vodo-Siosk Baasa i bardzo szybko stała się jedną z najlepszych adeptów w dziejach Zakonu Jedi. Mimo naturalnych zdolności nawiązywania kontaktu z Mocą, Shoaneb musiała się wiele nauczyć. Studiowała wytrwale zasoby biblioteki co zaowocowało wieloma pytaniami o naturę Mocy i historię Zakonu. W trakcie nauki podczas prób skonstruowania miecza świetlnego spotkała Nomi Sunrider. Gdy Shoaneb źle przycięła swój kryształ, Nomi podzieliła się z nią swoimi zapasami odziedziczonymi po tragicznie zmarłym Andurze Sunriderze - jej mężu, który także był Jedi. Shoaneb wraz z Nomi zostały wybrane jako wsparcie dla Ulica Qel-Dromy na Onderonie, w czasie gdy nastąpiło przebudzenie Freedona Nadda. Razem z nimi poleciało także kilku innych młodych Jedi: Qrrrl Toq, Dace Diath i Kith Kark.

Rewolucja Naddystów na Onderonie

Ulic Qel-Droma, wraz z bratem Cay'em, Mistrzem Arcą oraz innymi Jedi - Tottem Doneetą i Ossem Wilumem - mieli za zadanie uspokoić sytuację na Onderonie za panowania królowej Amanoa'y. Po przybyciu odkryli, że miasto Iziz emanuje Ciemną Stroną. Wkrótce uaktywnili się wyznawcy Freedona Nadda - Naddyści. W celu opanowania sytuacji na planecie z Ossus wysłano posiłki. W grupie wybranych do tego zadania znalazła się Shoaneb, która w trakcie walki wykazywała niesamowite zdolności w posługiwaniu się mieczem. Gdy okazało się, że Naddyści mają przewagę liczebną, nowo przybyli Jedi rozpostarli nad sobą osłonę Mocy. Rycerze ruszyli na ratunek mistrzowi Arce, który został porwany na życzenie rzekomo nieżyjącego króla Ommina. Gdy go pokonali, ciała Sithów spoczęły w grobowcach na księżycu Dxun.

Krath i Wojna Sithów

Przed odlotem z Onderonu, mistrz Arca podzielił się z rycerzami Jedi swoimi przemyśleniami na temat związku jaki łączy system Tety i przebudzenie Freedona Nadda. Podkreślił także, że Jedi powinni wziąć odpowiedzialność za te wydarzenia. Shoaneb przypomniala wówczas, że Satal i Alema Keto skontaktowali się z królem Omminem, który to wprowadził ich w tajniki magii Sithów. Arca odesłał Culu wraz z Dace'm, Qrrlem i Ossem Wilumem na Ossus, aby podzielili się swoimi doświadczeniami z Jedi oraz przywódcami Republiki. Debata nad nadchodzącym zagrożeniem odbyła się na czerwonej planecie o nazwie Deneba, na którą zlecieli Jedi z różnych krańców galaktyki, przybywający tak licznie tylko przy bardzo wyjątkowych okazjach. W tym czasie na planecie Krath, kuzynostwo Keto w trakcie uczty zamordowało własnych rodziców oraz przywódców planet z systemu Tety i sięgnęło po władzę, deklarując przy tym wojnę z Jedi. W trakcie gdy Ulic opowiadał zgromadzeniu o swoim planie przystąpienia do młodych wyznawców Sith w celu rozpracowania ich od wewnątrz, rozpoczął się atak na Denebę. Planeta została zbombardowana, a roboty służące przeistoczyły sie w droidy bojowe, rozpoczynając natarcie na Jedi. W starciu tym zginął mistrz Arca i tym samym zniknęła przeszkoda w realizacji planów Ulica. Jedi wyruszyli na Krath, by rozprawić sie z Alemą i Satalem, biorąc ze sobą "Bestie z Onderona" jako wsparcie. W tym czasie Shoaneb za sterami swojego myśliwca S-100 Stringer brała udział w ataku powietrznym i rozprawiła się z wieżami obronnymi. Po powrocie Jedi wylądowali na Coruscant wraz z mistrzem Vodo, a wówczas Shoaneb wyczuła zakłócenie Mocy i ujrzała wizję mającego za moment nastąpić ataku statków wyskakujących z nadprzestrzeni. Doszło do walk, które pochłonęły wiele ofiar

Kemplex IX i broń obosieczna

W świetle tych wydarzeń Shoaneb Culu, Qrrl Toq i Dace Diath postanowili rozprawić się z wrogiem stacjonującym w okolicy stacji kosmicznej Kemplex IX. Stanęli na czele floty, podczas gdy reszta Jedi pozostała na Ossus w roli obrońców. Gdy trójka pilotów przebywała w przestrzeni kosmicznej, Culu ujrzała zmarszczki Mocy i określiła je pozostałym Jedi jako straszliwe wysnuwając jednocześnie przekonanie, iż żaden Jedi nie mógłby dokonać czegoś takiego. Okazało się, iż to Alema używając mocy broni Nagi Sadowa rozerwała jądro jednej spośród gwiazd Gromady Cron. Siła wybuchu zniszczyła flotę Republiki i zabiła troje Jedi, w tym Shoaneb. Jednak zniszczenie gwiazdy doprowadziło do nieoczekiwanej implozji, która doprowadziła do zagłady Alemy i jej floty.

Ciekawostki

  • Istnieją przypuszczenia, według których Shoaneb Culu jest siostrą Kryndy Draay. Wiadomo, że Krynda miała ojca rasy Miraluka i siostrę tej samej rasy, która zginęła podczas wielkiej wojny Sithów.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!