Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Sio Bibble/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Siobibble1.jpg
Sio Bibble
Data i miejsce narodzin: 88 BBY
Miejsce pochodzenia: Naboo
Rasa: Człowiek
Wzrost: 170 cm
Kolor włosów:
  • Brązowe
  • Siwe
Kolor oczu: Zielone
Kolor skóry: Jasny
Przynależność: Królewska Rada Doradcza Naboo
Profesja:
Sio Bibble był gubernatorem stolicy Naboo - miasta Theed. Funkcję tę pełnił za czasów panowania czterech królowych - Amidali, Jamillii, Neeyutnee i Apailany.

Biografia

Sio Bibble był jednym z największych popleczników Amidali i silnie forsował jej kandydaturę na stanowisko królowej, przygotowując ją do objęcia władzy na długo przed wyborami. Także w trakcie trwania kadencji Amidali często wspierał ją radą i pomagał młodej, niedoświadczonej władczyni w podejmowaniu decyzji, jako przewodniczący Królewskiej Rady Doradczej. Nie wiadomo wiele o jego przeszłości. Był filozofem i pacyfistą. Zajmował się spotkaniami z reprezentantami różnych regionów Naboo i sprawował pieczę nad sprawami, które nie wymagały angażowania królowej bezpośrednio.

Inwazja Federacji Handlowej

W 32 BBY, Federacja Handlowa zablokowała Naboo. Kiedy królowa Amidala rozmawiała na temat blokady z senackim reprezentantem systemu w Senacie Galaktycznym - senatorem Palpatine'em - w przekazie pojawiły się zakłócenia, a po chwili obraz zniknął. Sio Bibble słusznie założył, że zakłócenie łączności na planecie to przygotowanie do inwazji. Droidy bojowe, dowodzone przez OOM-9 rozpoczęły lądowanie i zajmowanie miast planety. Armia droidów maszerowała w stronę Theed.

Żniwo śmierci jest przerażające! Musimy przystać na ich żądania! Musisz się ze mną skontaktować!
— Hologram Sio do królowej.

Dokładnie w momencie przybycia droidów do Theed, w mieście pojawiło się dwóch rycerzy Jedi - Qui-Gon Jinn i Obi-Wan Kenobi, wysłanych przez Wielkiego Kanclerza. Wraz z nimi do miasta przybył Gunganin Jar Jar Binks. Udało im się odbić królową prowadzoną do obozu jenieckiego i wywieźć z planety. Sio Bibble pozostał (choć także mógł uciec) by mieć piecze nad ludem Naboo podczas nieobecności Amidali. Został ponownie aresztowany i zmuszony przez Nute'a Gunray'a do wysłania wiadomości do królowej, w której, przedstawiając czarny scenariusz tego, co dzieje się na Naboo, błagał Amidalę o powrót. Nie było odpowiedzi na to wezwanie. Kiedy królowa wróciła i rozpoczęła walkę o planetę, Sio Bibble został odbity z obozu jenieckiego.

Późniejsze losy

Sio Bibble i królowa Apailana na pogrzebie Amidali w roku 19 BBY.

Powrócił do służby królowej. Kadencja Amidali upłynęła i jej stanowisko objęła nowa władczyni - Jamillia. Sio Bibble obawiał się, że konflikt z Separatystami urośnie do skali wielkiej wojny. Jego przewidywania spełniły się, kiedy liczne potyczki z Separatystami zamieniły się w wojny klonów. Pod koniec wojen klonów, kiedy urząd królowej sprawowała Apailana, Sio Bibble wraz z monarchinią uczestniczył w pogrzebie Amidali. Nie wiadomo, co stało się z nim po objęciu rządów Imperium na planecie.

Ciekawostki

  • W postać Sio wcielił się Oliver Ford Davies we wszystkich epizodach prequeli.
  • Podczas kręcenia zdjęć do Ataku klonów, Oliver nie mógł pojawić się na planie we Włoszech. Sceny z jego udziałem nakręcono w Anglii na niebieskim tle i potem wkomponowano do ujęć z Włoch.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Sio Bibble'a.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!