Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Sojusz Star Wars

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Logo Sojuszu Star Wars

Sojusz Star Wars (z początku Sojusz Rebeliantów) był polską organizacją internetową zrzeszającą autorów stron na temat Gwiezdnych wojen. Sojusz powstał na początku roku 1997 i działał aktywnie do roku 2001, chociaż nigdy nie został formalnie rozwiązany.

Logo Sojuszu Rebeliantów

W początkach roku 1997, w związku z udostępnieniem możliwości zakładania darmowych kont WWW przez firmę Polbox, coraz więcej fanów Gwiezdnych wojen zaczęło tworzyć polskie strony poświęcone Gwiezdnej Trylogii. Aby stworzyć forum do porozumiewania się i koordynowania działań, jak również ułatwić internautom trafianie do interesujących stron (w tych czasach nie było jeszcze ani Google, ani znanych obecnie portali), założyciele kilku z nich postanowili połączyć się w organizację. Z początków nazwano ją "Sojuszem Rebeliantów", później jednak, celem zachowania "politycznej neutralności", zdecydowano się na nazwę "Sojusz Star Wars". Stworzono też wtedy nowe logo Sojuszu, w oparciu o motyw z Paktu na Bakurze.

W szczytowym okresie działania Sojuszu, czyli latach 1998-1999, należały do niego niemal wszystkie znaczące polskie strony poświęcone Gwiezdnym wojnom i stanowił on popularny punkt startowy do zwiedzania polskiego "gwiezdnego" internetu. Strony będące kandydatami do sojuszu były weryfikowane przez dotychczasowych członków i musiały wykazać się odpowiednim poziomem merytorycznym. Popularność wewnętrznej listy dyskusyjnej Sojuszu doprowadziła do powstania ogólnopolskiej e-mailowej listy dyskusyjnej SWPL.

Z czasem jednak poszczególne strony wchodzące w skład Sojuszu były zamykane, a charakterystyka ruchu w internecie zmieniała się - aktywność przeniosła się na listy i fora dyskusyjne. Ostatecznie w okolicach roku 2001 zaprzestano aktualizacji strony Sojuszu.

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!