Niech Moc będzie z Wami!XC-01 Star Saber

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Star Saber XC-01)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Myśliwiec Star Saber.jpg
Myśliwiec typu Star Saber
Podstawowe dane
Pełna nazwa: XC-01 Star Saber
Producent: Republic Fleet Systems
Rodzaj: Myśliwiec kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Długość: 13 m
Prędkość w atmosferze: 1280 km/h
Prędkość w kosmosie: 10
Hipernapęd: Klasy 2
Uzbrojenie: 2 ciężkie działka laserowe (sprzężone)
Różne
Załoga: 1 pilot
Ładowność: 45 kg
Cena: 145 000 cr
Przynależność: Republika GalaktycznaXC-01 Star Saber to eksperymentalny myśliwiec zaprojektowany przez Republic Fleet Systems na krótko przed wybuchem wielkiej wojny Sithów.

Charakterystyka

Maszyna ta dzięki cięższej konstrukcji miała być skuteczniejsza niż Stinger w walkach z większymi przeciwnikami, a równocześnie planowano zachować dobre parametry lotu dzięki lepszym, mocniejszym silnikom. Zamiar ten udał się częściowo - o ile Star Saber faktycznie okazał się maszyną skuteczną w ataku i nawet szybszą od swojego poprzednika, o tyle jego zwrotność pozostawiała sporo do życzenia. W rezultacie wyprodukowano jedynie krótką, prototypową serię tych maszyn i o całej sprawie prawdopodobnie zapomniano by, gdyby nie... wybuch wojny. A na wojnie, każda maszyna była na wagę złota, szczególnie, że kiedy siłom zbrojnym brakowało myśliwców, wyciągały one z hangarów wszystko, co tylko nadawało się do walki.

Tak więc XC-01 otrzymał drugą młodość. Najpierw do akcji ruszyły już wyprodukowane myśliwce, a później wznowiono produkcję Star Saberów. Bardzo mało zwrotne, dysponowały niesamowitym wprost przyspieszeniem oraz nadzwyczajną siłą głównego uzbrojenia. W rezultacie taktyka użycia tych maszyn była prosta - trzeba było trafić wroga w pierwszym przelocie i nie dać się związać w walce kołowej. Dobrze przeprowadzona taktyka ataków i odskoków pozwalała tym maszynom radzić sobie w walce z mniejszymi i zwrotniejszymi przeciwnikami, a ciężkie uzbrojenie bardzo przydawało się do ataków na większe cele. Na XC-01 latali również Jedi, których nadnaturalny refleks rekompensował niską zwrotność myśliwca.

W ostatecznym rozrachunku XC-01 nie osiągnął jednak sukcesu i nie wszedł w większych ilościach do służby, a jego projekt nigdy nie został dopracowany. Część egzemplarzy trafiła do prywatnych użytkowników, i o ile ich produkcji zaprzestano w momencie pojawienia się maszyn typu Aurek, o tyle "prywatna inicjatywa" korzystała z nich jeszcze i podczas wojny domowej Jedi.

Ciekawostki

  • Myśliwiec ten był łudząco podobny do myśliwca typu Planetary. Zarówno pod względem wyglądu, jak i problemów dotyczących małej zwrotności przy dużej prędkości maksymalnej.

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!