Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Starcie nad Whiforlą

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Starcie nad Whiforlą
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 0 ABY
Miejsce Whiforla
Wynik Bez rozstrzygnięcia
Strony
Sojusz dla Przywrócenia Republiki Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Luke Skywalker Nieznany
Siły
1 dwuosobowy Y-wing
Straty
Poważne uszkodzenia Y-winga BrakStarcie nad Whiforlą było potyczką między siłami Sojuszu Rebeliantów i Imperium Galaktycznego w roku 0 ABY podczas galaktycznej wojny domowej. Pozostała bez rozstrzygnięcia.

Preludium

Gdy Luke Skywalker wrócił z udanej akcji nad Giju, otrzymał specjalne zadanie od Mon Mothmy. Miał dostarczyć do trzech miejsc przechwycone zapisy imperialnych transmisji wzdłuż Trasy Stoczniowców. Na tę misję miał lecieć dwuosobowym Y-wingiem, a jako tłumacz miał mu towarzyszyć C-3PO.

Potyczka

Pierwszym przystankiem podróży była Whiforla. Luke uważał to miejsce za odludne, ale po przybyciu okazało się, że jest to zamknięty przez Imperium system. Natknął się tam na 3 myśliwce TIE wspierane przez fregatę typu Razor Kreuge's Revenge. Głos z fregaty kazał mu wyłączyć wszystkie systemy lotnicze i przygotować się na inspekcję, ale Luke kazał R2-D2 wyliczyć następny skok nadprzestrzenny. Jednak miało mu to zająć minutę. Przez to wynikła walka z myśliwcami TIE. W jej trakcie, powolny Y-wing został mocno uszkodzony przez zdecydowanie zwrotniejsze maszyny Imperium. Gdy miał już paść ostateczny strzał, nagle pilotowany przez Skywalkera Y4 wskoczył w nadprzestrzeń.

Rezultat

W wyniku walki, Luke musiał przerwać misję i wrócić na Devarona, by dokonać tam napraw. Dzięki temu mógł podjąć się szkolenia na rycerza Jedi w tamtejszej świątyni Jedi.

Żródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!