Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Starcie w układzie Trzeciej Usaity

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Starcie nad Whiforlą)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Starcie nad Whiforla.jpg
Starcie w układzie Trzeciej Usaity
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 0 ABY
Miejsce Układ Trzeciej Usaity
Wynik Bez rozstrzygnięcia
Strony
Sojusz dla Przywrócenia Republiki Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Luke Skywalker Pyparr
Siły
1 dwuosobowy Y-wing
Straty
Poważne uszkodzenia Y-winga BrakStarcie w układzie Trzeciej Usaity było potyczką między siłami Sojuszu Rebeliantów i Imperium Galaktycznego w roku 0 ABY podczas galaktycznej wojny domowej. Pozostała bez rozstrzygnięcia.

Preludium

Gdy Luke Skywalker wrócił z udanej akcji nad Giju, otrzymał specjalne zadanie od Mon Mothmy. Miał dostarczyć do trzech miejsc przechwycone zapisy imperialnych transmisji wzdłuż Trasy Stoczniowców. Na tę misję miał lecieć dwuosobowym Y-wingiem, a jako tłumacz miał mu towarzyszyć C-3PO.

Potyczka

Pierwszym przystankiem podróży była Whiforla II. Po drodze jednak Luke musiał skakać po różnych układach zgodnie z protokołem rozproszenia, by zmylić ewentualny pościg imperialnych. Pierwszym takim systemem był układ Trzeciej Usaity. Skywalker uważał to miejsce za odludne, ale po przybyciu okazało się, że jest to zamknięty przez Imperium system. Natknął się tam na 3 myśliwce TIE wspierane przez fregatę typu Razor Kreuge's Revenge. Głos z fregaty kazał mu wyłączyć wszystkie systemy lotnicze i przygotować się na inspekcję, ale Luke kazał R2-D2 wyliczyć następny skok nadprzestrzenny. Jednak miało mu to zająć minutę. Przez to wynikła walka z myśliwcami TIE. W jej trakcie, powolny Y-wing został mocno uszkodzony przez zdecydowanie zwrotniejsze maszyny Imperium. Gdy miał już paść ostateczny strzał, nagle pilotowany przez Skywalkera Y4 wskoczył w nadprzestrzeń.

Rezultat

W wyniku walki, Luke musiał przerwać misję i wrócić na Devarona, by dokonać tam napraw. Dzięki temu mógł podjąć się szkolenia na rycerza Jedi w tamtejszej świątyni Jedi.

Żródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!