Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Starcie w układzie Redhurne

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Starcie w układzie Redhurne
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 3 ABY
Miejsce Układ Redhurne
Wynik Strategiczne zwycięstwo rebeliantów.
Strony
Sojusz dla Przywrócenia Republiki Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Hazram Namir Nieznany
Siły
Straty
Małe, 8 żołnierzy DużeStarcie w układzie Redhurne było potyczką między siłami Sojuszu Rebeliantów i Imperium Galaktycznego podczas galaktycznej wojny domowej i stanowiło część kampanii na Środkowych Rubieżach. Miało miejsce w roku 3 ABY.

Przed bitwą

W wyniku trzech poprzednich potyczek, Thunderstrike doznał drobnego uszkodzenia. Był to przeciek cząstek hipermaterii. Spowodowało to, że imperialni mogli namierzyć transportowiec Kompanii Zmierzch. Na zebraniu wraz z byłą gubernatorką Imperium na Haidoral Prime, Everi Chalis, postanowiono dokonać zasadzki na imperialny transportowiec, dokonać abordażu i po zdobyciu potrzebnych części, wycofać się.

Przebieg potyczki

Rebelianckie okręty Thunderstrike i Apailana's Promise zaczaiły się na skraju układu Redhurne, który stanowił cmentarzysko planet i był źródłem paliwa hipermaterii. Gdy imperialny frachtowiec się zjawił, Everi Chalis oficjalnym tonem zmusiła go do zmiany kursu, by wpadł w zasadzkę. I tak też się stało. Gdy znalazł się w wyznaczonym miejscu, Thunderstrike i Apailana's Promise natychmiast zaatakowały. Z pierwszego okrętu wystrzeliły kapsuły ratunkowe, które posłużyły do abordażu, a drugi zajęty był niszczeniem myśliwców TIE. Hazram Namir był w jednej kapsule wraz z Everi Chalis. Dostali się do stanowiska dowodzenia, gdzie była gubernator wraz z droidem usiadła przy konsoli, by umożliwić technikom pozyskanie jednego z górnych przedziałów napędu części. Po ich zdobyciu, oddziały Kompanii Zmierzch zaczęły odwrót. Nagle zjawiły się posiłki Imperium w postaci frachtowca typu Gozanti. Rebelianci mieli pięć minut na wycofanie się. Wszyscy zdążyli na czas i oba okręty Sojuszu uciekły z układu.

Po bitwie

Po wszystkim, Micha Evon oznajmił, że oddział otrzymał zaproszenie do głównej bazy Sojuszu od samej księżniczki Leii. W czasie, gdy Thunderstrike miał miesiąc na dokonanie napraw, Chalis i Wyjec wraz z eskortą mieli opuścić Kompanię Zmierzch, by omówić kolejne etapy wojny.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!