Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Starhawk Jeden

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.  
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: Koniec i początek: Kres Imperium.

Starhawk Jeden był typem okrętu wojennego wykorzystywanym przez Nową Republikę w końcowym okresie galaktycznej wojny domowej. Produkowane przez Nadiri Dockyards Starhawki powstawały z części pozyskanych ze zniszczonych imperialnych statków i były w stanie mierzyć się z gwiezdnymi niszczycielami.

Charakterystyka

Części do budowy Starhawków Jeden pozyskiwano poprzez złomowanie imperialnych maszyn, z których następnie produkowano droidy, broń i statki kosmiczne. Te nadiriańskie okręty posiadały imponujące gabaryty i adekwatną do nich siłę ognia. W ten sposób stały się drugimi po krążownikach kalamariańskich okrętami w republikańskiej flocie zdolnymi do równorzędnej walki z gwiezdnymi niszczycielami typu Imperial.

Historia

Wszystko zaczęło się, gdy w Senacie pojawił się projekt polegający na złomowaniu przejętych okrętów Imperium i przerabianiu ich na droidy, broń i statki w służbie Nowej Republiki. Nie było to łatwe, gdyż wielu senatorów pamiętało jak Sheev Palpatine utworzył Imperium na popiołach Republiki Galaktycznej i szybko zamówił uzbrojenie, które miało służyć nowo utworzonemu totalitarnemu rządowi. W związku z tym ich strach był uzasadniony. Projekt został rozpatrzony pozytywnie dzięki Mon Mothmie, która podała go pod głosowanie, choć sama pani kanclerz miała co do tego wątpliwości, gdyż pragnęła pokoju i od początku była przeciwna militaryzacji Nowej Republiki. W ten sposób stocznie Nadiri Dockyards zyskały surowiec do budowy nowych okrętów. W 5 ABY powstały pierwsze Starhawki Jeden. Jednym z nich był Concord, który został powierzony pod dowództwo Kyrsty Agate, która w ten sposób zyskała stopień komodora. Chrzest bojowy okrętów tego typu miał miejsce podczas potyczki w pobliżu stacji Warrin. Wtedy to Agate dostała cynk, że Moth z Wedge'em Antillesem i Norrą Wexley na pokładzie został zaatakowany przez imperialnych. Concord wyruszył tam w towarzystwie krążownika alderaańskiego Sunspire, którym Kyrsta wcześniej dowodziła. Dotarłszy na miejsce, Starhawk Jeden natychmiast otworzył ogień do gwiezdnego niszczyciela Scythe szybko go niszcząc. Pierwszą większą batalią w której te nadiriańskie okręty mogły wziąć udział była bitwa o stocznie Kuat. Uczestniczył w niej Concord, gdzie stanowił trzon sił uderzeniowych Nowej Republiki obok krążownika kalamariańskiego Home One. Po kilkutygodniowych zmaganiach zakłady Kuat Drive Yards upadły, a gdy bitwa się skończyła, Leia Organa doceniła wkład jaki Starhawk Jeden miał w to zwycięstwo.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!