Epizod VII: Przebudzenie Mocy zadebiutuje w Polsce 25 grudnia 2015 roku.
Co powiecie na akcję poprawiania zasobów Biblioteki Ossus?


Strona główna

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaHolocron-Main-02.png

 Polecany artykuł

Mandalorianie w czasie wojny.

Wojny mandaloriańskie to nazwa konfliktu zbrojnego trwającego w latach 3976 - 3960 BBY. Walki toczyły się najpierw między Mandalorianami a wojskami poszczególnych podbijanych nacji, a od 3965 BBY także wojskami Republiki Galaktycznej wspieranymi przez część rycerzy Jedi. Otwarta inwazja Mandalorian na terytoria Republiki nastąpiła w roku 3963 BBY.

Wybuchły one jako efekt serii ataków Mandalorian na kolejne światy położone w zasięgu ich działania. Republika z początku odmawiała angażowania się w "lokalne konflikty", co pozwoliło Mandalorianom na zgromadzenie sił zdolnych zagrozić rządowi galaktycznemu.

Konflikt rozszerzał się i wkrótce republikańskie siły zbrojne znalazły się w coraz bardziej rozpaczliwej defensywie, wycofując się z kolejnych planet. Ze strony cywilów, żołnierzy oraz rycerzy Jedi zaczęły pojawiać się głosy o konieczności włączenia Zakonu do działań wojennych. Jednak mimo takich wystąpień, Rada Jedi nie zezwoliła na udział członków Zakonu w walkach.

Z zakazu tego wyłamała się część rycerzy zebrana wokół Revana. Byli wśród nich między innymi Malak oraz Meetra Surik, znana później jako Wygnana Jedi. We współpracy z regularnymi oddziałami wojskowymi, którymi zazwyczaj dowodzili, zdołali oni odeprzeć atak Mandalorian, a następnie rozbić ich główne siły w bitwie o Malachor V.


Inne polecane artykuły | Zgłoś nowy artykuł
Maulico.png

 Newsy


  • Rebelianci1x08 Path of the Jedi5 stycznia (USA) na Disney XD
  • Rebelianci1x07 Gathering Forcespo przerwie w emisji (Polska) na Disney XD


  • Tarkin4 listopada (świat)
Czywieszico.png

 Czy wiesz, że...


Archiwum | Zgłoś nową ciekawostkę
Cytatyico.png

 Losowy cytat

"Nie jestem wojownikiem, tylko żołnierzem, a to nie to samo. Wojownik atakuje i urządza najazdy wykorzystując słabość przeciwnika. Żołnierz broni niewinnych - przeważnie właśnie przed wojownikami."
Carth Onasi  źródło
Podyskutuj o Gwiezdnych wojnach na forum Ossusa!