Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Szafir z Ankarres

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Szafir z Ankarres to legendarny i cenny klejnot posiadający właściwości uzdrawiające. Klejnot ten mógł też być wykorzystany w mieczu świetlnym, dodatkowo wzmacniając siłę, refleks i zwinność korzystającego z tej broni Jedi. Legendy głosiły, że swoje cudowne właściwości przejawiał tylko wobec osób związanych z jasną stroną Mocy. Zamontowany w broni świetlnej wytwarzał niebieskie ostrze.

Historia

Pierwsze opowieści dotyczące Szafiru sięgają roku 4000 BBY.

Jakiś czas przed bitwą o Yavin szafir ten znajdował się w posiadaniu arystokratki Dom Priciny. Nie wierzyła ona w jego uzdrawiającą moc, jednak zwykła za sowitą opłatą zezwalać chętnym na krótkie dotknięcie kryształu.

Kiedy Dom Pricina podróżowała na pokładzie liniowca pasażerskiego Księżniczka Kuari, na jej zwyczaj zapominania i gubienia różnych cennych elementów biżuterii zwrócił uwagę pracujący tam 4-LOM. Wyliczył on, że istnieje znaczące prawdopodobieństwo kradzieży szafiru podczas właśnie tej podróży, w związku z czym podmienił go na wierną kopię - falsyfikat z ukrytym nadajnikiem. Przewidywania okazały się słuszne - już wkrótce kopia została skradziona, a następnie odzyskana dzięki 4-LOM'owi. Ten początkowo zamierzał oddać oryginał Pricinie "kiedy już będzie bezpieczny", ostatecznie jednak zmiany zachodzące samoczynnie w jego oprogramowaniu sprawiły, że zachował klejnot i zastawił go u handlarki na planecie Darlyn Boda.

Przez jakiś czas szafir pozostawał w posiadaniu paserki, jednak nikogo z potencjalnych nabywców nie było na niego stać, a 4-LOM kategorycznie zabronił rozbijania kamienia na mniejsze. W tym czasie sprzedawczyni zauważyła, że kiedy ogląda klejnot, ustępuje jej ból w kościach i polepsza się ogólny stan zdrowia.

Ostatecznie 4-LOM wrócił po kamień, by wykorzystać go w leczeniu Zuckussa oraz Samoc Farr i innych rebeliantów uratowanych wraz z Toryn Farr - nieco mimo woli - ze zniszczonego transportowca Bright Hope. Dalsze losy Szafiru z Ankarres nie są znane.

Źródła


Kryształy wykorzystywane w mieczach świetlnych
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!