Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Szlak Nexus

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Szlak Nexus to szlak nadprzestrzenny, który został odkryty podczas wojen klonów przez flotę mistrza Evena Piella i kapitana Tarkina. Prowadził on od najważniejszych systemów Republiki Galaktycznej do najważniejszych systemów Separatystów i z tego powodu był strategicznie bardzo ważny.

Historia

W bliżej nieokreślonym momencie wojny flota Republiki pod dowództwem Evena Piella zdobyła koordynaty Szlaku Nexus, nieznane dotąd żadnej ze stron konfliktu. Kiedy Separatyści się o tym dowiedzieli, natychmiast wysłali swoje okręty, aby zatrzymały oddział wroga i porwały Jedi. Droidy schwytały Piella i Wilhuffa Tarkina, którzy pamiętali po połowie koordynatów trasy. Przewieziono ich do Cytadeli na planecie Lola Sayu. Wkrótce udałą się tam grupa ratunkową, dowodzoną przez Anakina Skywalkera i Obi-Wana Kenobiego. Udało im się uwolnić Tarkina. Even Piell co prawda zginął, lecz jego część koordynatów zapamiętała Ahsoka Tano.

Po powrocie na Coruscant Ahsoka poinformowała towarzyszy, iż przekaże swoją część informacji jedynie Radzie Jedi, gdyż o to ją prosił mistrz Piell. Kapitan Tarkin odparł, że on został poinstruowany przez Kanclerza, aby zdać raport bezpośrednio jemu. Mistrz Yoda postanowił porozmawiać z Kanclerzem i wspólnie z nim postanowić, co zrobić. Przebieg i skutki tej rozmowy są nieznane. Nie wiadomo też, czy Szlak Nexus został wykorzystany przez Republikę podczas wojen klonów.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!