Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


TIE/e3

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
TieExp3.png
TIE/e3
Podstawowe dane
Pełna nazwa: TIE Experimental M3
Producent: Sienar Fleet Systems
Rodzaj: TIE
Specyfikacja techniczna
Silniki: 2 silniki jonowe
Prędkość w kosmosie: 102 MGLT
Hipernapęd: Brak
Uzbrojenie: 16 rakiet lub 12 torped protonowych
Osłony: Brak
Różne
Załoga: Brak
Przynależność: Imperium GalaktyczneTIE Experimental M3 (znany w SFS jako TIE/e3) to trzeci z kolei Imperialny prototyp myśliwca bezzałogowego typu TIE. Podobnie jak obaj swoi poprzednicy powstał w 3 ABY.

Charakterystyka

Po przetestowaniu konwencjonalnego uzbrojenia w dwóch poprzednich myśliwcach (czyli w TIE/e1 i TIE/e2), przyszedł czas na zastosowanie wyrzutni rakiet. Imperialni konstruktorzy zdecydowali się użyć jako podstawy TIE Interceptora, a nie TIE Fightera, jak w poprzednich przypadkach. Doczepiono do niego dwie wyrzutnie rakiet po bokach paneli słonecznych. Każda z nich była w stanie pomieścić 8 rakiet lub 6 torped protonowych. To dość ciężkie uzbrojenie zmniejszyło prędkość maksymalną myśliwca ze 111 MGLT do 102 MGLT, ale zwrotność pozostała niemalże taka sama. W ten sposób powstał bardzo skuteczny w walce przeciwko dużym jednostkom myśliwiec, co potwierdziły co najmniej dwa spotkania Rebeliantów z tą bronią. Oba zakończyły się dla Sojuszu dużymi stratami.

Rozwiązania techniczne użyte w TIE/e3 zostały mniej więcej w tym samym czasie użyte przy projektowaniu myśliwców TIE Advanced i TIE Defender.

Źródła


TIE
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!