Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


TIE/e4

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
TieExp4.png
TIE/e4
Podstawowe dane
Pełna nazwa: TIE Experimental M4
Producent: Sienar Fleet Systems
Rodzaj: TIE
Specyfikacja techniczna
Silniki: 1 silnik jonowy
Prędkość w kosmosie: 144 MGLT
Hipernapęd: Brak
Uzbrojenie: Brak
Osłony: Brak
Różne
Załoga: Brak
Przynależność: Imperium GalaktyczneTIE Experimental M4 (znany w Sienar Fleet Systems jako TIE/e4) to czwarty w kolejności prototyp bezzałogowego myśliwca typu TIE. Tak samo jak swoi poprzednicy powstał w 3 ABY.

Charakterystyka

Po przebadaniu uzbrojenia, przyszedł czas na sprawdzenie nowych rodzajów napędu podświetlnego. Naukowcy postanowili zastosować do prototypów znacznie mocniejsze silniki jonowe, niż te, w które wyposażone były zwykłe TIE. Udało im się skonstruować taki napęd, ale potrzebowali maszyny, na której można by go przetestować. W tym celu stworzyli TIE/e4.

Aby test był miarodajny, konstruktorzy postanowili użyć jako podstawy najcięższego i najwolniejszego wówczas myśliwca TIE - TIE Bombera. Uznali, że jeżeli silnik spisze się dobrze jako napęd takiej maszyny, to będzie dostatecznie dobry (nie było jeszcze wtedy wiadome, jakich rozmiarów ma być docelowy myśliwiec bezzałogowy).

TIE Experimental M4 - widok z tyłu.

Tak więc, z TIE/sa wyjęto kokpit i ładownię, a w ich miejsce zamontowano silnik z komputerem sterującym umieszczonym z przodu. Jak wykazały późniejsze badania, powstały w ten sposób myśliwiec był bardzo szybki, ale mało zwrotny i bardzo ciężki. Dyrektor Lenzer, nadzorca całego projektu, uznał wtedy, że taka maszyna mogłaby być idealna do "samobójczych" ataków. Jej prędkość i trwały kadłub byłyby w stanie zadać wrogiemu krążownikowi znacznie więcej uszkodzeń, niż zwykły myśliwiec.

Jak się później okazało Lenzer miał rację i krążownik Liberty został poważnie uszkodzony w starciu z tymi maszynami.

Źródła


TIE
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!