Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Myśliwiec TIE/ln

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z TIE/ln)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

TIE ln.png
TIE Fighter
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Myśliwiec TIE/ln
Producent: Sienar Fleet Systems
Model: TIE
Rodzaj: Myśliwiec kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Długość: 7,24 m[1]
Wysokość: 8,82 m[1]
Silniki:
Prędkość w atmosferze: 1200 km/h
Hipernapęd: Brak
Uzbrojenie: 2 działka laserowe
Osłony: Brak
Różne
Załoga: Pilot
Przynależność: Imperium GalaktyczneMyśliwiec TIE/ln, zwany także myśliwcem TIE lub TIE Fighter, to podstawowa jednostka sił myśliwskich Imperium Galaktycznego charakteryzująca się wielką liczebnością.

Charakterystyka

TIE/ln był napędzany przez dwa główne silniki jonowe dające mu wielką prędkość oraz przyspieszenie, a mniejsze silniki manewrowe zapewniały mu bardzo dobrą zwrotność. Dla optymalizacji zużycia paliwa i w celu zapewnienia maksymalnej manewrowości oraz masowej produkcji przez Sienar Fleet Systems myśliwca pozbawiono osłon oraz hipernapędu. Kabina zawierała urządzenia sterownicze, wyświetlacze, układy celownicze, sprzęt namierzający i fotel dla pilota. Głównym założeniem dla ich produkcji była ilość. Jakość nie miała żadnego znaczenia. Z tego powodu konstrukcja TIE/ln była bardzo delikatna. Najlepsze efekty dawały zmasowane ataki tych myśliwców. Umieszczone po bokach skrzydła były panelami słonecznymi, które następnie przekazywały energię do bliźniaczych silników jonowych i dwóch działek laserowych, które były jedynym uzbrojeniem myśliwca.[2] Brak hipernapędu i zaawansowanych systemów podtrzymywania życia miały na celu obniżenie wagi TIE/ln, które dzięki temu były również tanie w produkcji. Właz znajdował się na górze kabiny, co umożliwiało dostęp poza stelażem, natomiast pod kabiną umieszczono hermetyczny zbiornik paliwa. Powierzchnie paneli solarnych były mikrokarbowane, a energia z nich była gromadzona w specjalnym zbiorniku, który znajdował się po wewnętrznej stronie skrzydła przy złączeniu wszystkich paneli. Myśliwce TIE/ln nie cieszyły się dużą niezależnością, gdyż do celów taktycznych Imperium wykorzystywało duże okręty.[1]

Historia

TIE/ln zostały wyprodukowane przez Sienar Fleet Systems na potrzeby floty Imperium. Używano ich do walk przeciwko rodzącym się rebelianckim komórkom, a gdy bunty przerodziły się w galaktyczną wojnę domową TIE/ln walczyły z myśliwcami Sojuszu Rebeliantów. Brały udział w kluczowych bitwach konfliktu jak te o Yavin, o Endor czy też podczas ostatniej bitwy o Jakku. Pomimo swojej liczebności przegrały wiele bitew z bardziej wytrzymałymi i o wiele lepiej uzbrojonymi myśliwcami rebeliantów. X-wingi czy A-wingi zadawały imperialnym pilotom poważne straty, a niejednokrotnie ich dziesiątkowały.

Przypisy

Źródła


TIE
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!