Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Tae Diath

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tae.jpg
Tae Diath
Data i miejsce śmierci: 21 BBY, Jabiim[1]
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Tae Diath był padawanem, żyjącym w schyłkowym okresie Starej Republiki. Podczas wojen klonów walczył w stopniu komandora. Posługiwał się mieczem świetlnym o niebieskim ostrzu. Posiadał wielkie umiejętności telepatyczne. Jego najlepszą przyjaciółką była Elora Sund.

Biografia

W 21 BBY, wraz z wieloma innymi Jedi, Tae został wysłany, by zażegnać kryzys na błotnistej planecie Jabiim. Niewiele wiadomo na temat jego udziału w pierwszych dniach bitwy. Kiedy konwój z zaopatrzeniem dla stacji Kobalt, wysłany przez mistrzynię Leskę, został zaatakowany przez wojska dowodzone przez Alto Stratusa, Diath, wraz ze swymi przyjaciółmi m.in. Kass Tod, Anakinem Skywalkerem i Vaabeshem, walczył przeciwko droidom bojowym typu B2. Wrogie oddziały zostały rozgromione, dzięki czemu konwój mógł ruszyć dalej.

Podczas jednego z postojów, Tae wyznał Elorze, że kiedy traci panowanie nad sobą, nie może się skupić przez szalejące wokół niego emocje. Gdy konwój dotarł do swego celu, nadeszła informacja o ewakuacji wojsk Republiki. Diath, wraz z pozostałymi padawanami zadecydował, że zostanie i będzie walczył przeciwko oddziałom Separatystów.

W pewnym momencie, w czterdziestym dniu bitwy, Tae, tocząc bój ze zgrają droidów, zdał sobie sprawę, że nie uda mu się ich powstrzymać. Gdy wrogie maszyny rozstrzelały go, Elora, odczuwając silną więź psychiczną, łączącą ją z przyjacielem, również poniosła śmierć.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!