Tantive IV/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Ten artykuł dotyczy statku. Zobacz też: planeta lub komiks o takiej samej nazwie.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Tantive IV
Podstawowe dane
Producent: Corellian Engineering Corporation[1]
Model: CR90[2]
Rodzaj: Korweta
Specyfikacja techniczna
Długość: 150 m[1]
Przyspieszenie maksymalne: 2100 G[3]
Prędkość w atmosferze: 950 km/h[3]
Hipernapęd: Klasy 2[3]
Uzbrojenie:
Różne
Rola: Jednostka dyplomatyczna
Przynależność:



Tantive IV to korweta koreliańska, należąca do Domu Królewskiego Alderaanu. Okręt ten przyczynił się do zdobycia planów Gwiazdy Śmierci przez Sojusz Rebeliantów.

Jednostki tego typu ze względu na zastosowanie były nazywane czasem łamaczami blokady.

Charakterystyka

Statek ten był wyposażony w podwójne wieżyczki turbolaserów i jedenaście silników jonowych. Posiadał także osiem kapsuł ratunkowych, które mogły uratować do trzech osób każda. Ponadto na pokładzie znajdowały się cztery większe kapsuły, mogące przenieść po dwunastu pasażerów[4]. Duże szalupy miały co prawda mniejszy zasięg, ale były wyposażone w turbolasery, które mogły być wykorzystywane również przez główną jednostkę.

Historia okrętu

Tantive IV został wybudowany przez firmę Corellian Engineering Corporation na krótko przed końcem wojen klonów. Początkowo okręt nazywał się Star of Alderaan, ale potem został przemianowany na Tantive IV, aby uczcić dyplomatów z tej właśnie planety. Statek należał do Baila Organy, senatora systemu Alderaan.

Podczas testowego odpalenia kapsuł ratunkowych, Tantive IV został zaatakowany przez piratów z systemu Karthakk i musiał się wycofać. Okazało się, że wewnątrz jednej z odpalonych testowo kapsuł, która została na planecie, były dwa droidy - C-3PO i R2-D2. Szefowa ćwiczeń, starsza bosman Corla Metonae, została obwiniona o stratę droidów, a Bail Organa dołożył wszelkich starań, aby roboty odzyskać. Corla została oddelegowana ze służby, ale po odniesieniu zasług na innych polach wróciła na okręt, a nawet została awansowana.

W okresie galaktycznej wojny domowej dowódcą korwety był kapitan Raymus Antilles, a okręt służył księżniczce Leii, która używała go do misji dobroczynnych i dyplomatycznych. Oprócz tego służył on jej do wykonywania tajnych misji dla Sojuszu Rebeliantów, w czym pomagał jej przysługujący statkowi status dyplomatyczny.

Ostatnią misją, w jakiej brał udział Tantive IV, była Operacja Skyhook. Polegała ona na odebraniu z planety Toprawa planów nowej sekretnej broni Imperium - Gwiazdy Śmierci. Przelot przez układ odbywał się pod przykrywką misji charytatywnej na Ralltiir i rzekomo został wymuszony uszkodzeniem kadłuba. Dwie pozostałe części planów stacji zostały wysłane na Tantive IV z rebelianckiej placówki AX-232. W skład tego sygnału wchodziły plany pozyskane podczas misji Brii Tharen i zostały od razu połączone z danymi odzyskanymi z Danuty oraz tymi zdobytymi podczas powstania na Gwieździe Śmierci.

Tantive IV miał dowieźć przechwycone plany na okręt Liberty, ale nagłe pojawienie się krążownika gwiezdnego Immortal pokrzyżowało te plany i Leia Organa na swym statku udała się na Alderaana, ledwo uciekając przed Devastatorem, okrętem flagowym Dartha Vadera. Po drodze jednostka przelatywała w pobliżu Tatooine, gdzie miano odnaleźć byłego generała Kenobiego i przekonać go do dołączenia do Rebelii. Tam Tantive IV został doścignięty przez Devastatora. Gwiezdny Niszczyciel ostrzelał statek, przeciążając jeden z generatorów tarczy. Eksplozja uszkodziła generatory mocy, co wymusiło wyłączenie głównego reaktora.

Devastator chwyta Tantive'a IV.

Korzystając z unieruchomienia jednostki, Devastator wciągnął ją promieniem ściągającym do swojego hangaru. Łódź abordażowa wysadziła śluzę powietrzną, po czym na pokład Tantive'a IV weszli szturmowcy. Żołnierze szybko poradzili sobie z oporem stawianym przez rebeliantów, a księżniczka Leia została pochwycona. Planów jednak na pokładzie nie znaleziono, ponieważ Leia ukryła je wewnątrz R2-D2, który następnie uciekł w kapsule ratunkowej, zignorowanej przez imperialnych ze względu na brak wykrytych form życia. Kiedy Darth Vader nie zdołał wyciągnąć od kapitana Antillesa informacji o planach, udusił go. Sam statek oficjalnie zderzył się z asteroidami, przez co rzekomo zginęła cała jego załoga. W istocie jednak został zniszczony salwą z turbolaserów przez siły Imperium, a personel jednostki został zabity.

Ciekawostki

Korweta koreliańska z Zemsty Sithów.
  • Pierwotnie wygląd bardzo podobny do Tantive'a IV posiadał Millennium Falcon. W trakcie prac nad Nową nadzieją ukazał się jednak serial Space: 1999, w którym pojawił się przypominający go statek. Zdecydowano, że pojazd tak istotny jak Falcon powinien mieć wyjątkowy wygląd, więc zmieniono jego pierwotną koncepcję, którą zamiast tego wykorzystano przy rebelianckiej korwecie. Poza innym kokpitem pozostała ona w większości niezmieniona[5].
  • W grze LEGO Star Wars: Quest for R2-D2 na stronie LEGO Star Wars, statek Tantive 4 jest budowany dzięki Mocy przez Yodę. Odbywa się to na pokładzie okrętu generała Grievousa, po tym, jak Wielki Mistrz wyrzucił w przestrzeń cyborga, Dooku i Asajj Ventress. Następnie Yoda odlatuje na nim razem z Obi-Wanem, Anakinem, Ahsoką i R2-D2.

Pojawienie w Zemście Sithów

Statek podobnego rodzaju co Tantive IV pojawia się w filmie Zemsta Sithów. Dość znacząco różni się on od korwety ukazanej w Nowej nadziei, przez co wielu fanów zastanawiało się, czy aby na pewno są to te same statki. Zapytany o te różnice Rob Coleman, szef animacji w Zemście sithów odpowiedział:

Statek, którym latał Bail Organa, jest poprzednikiem łamacza blokady jaki możemy zobaczyć w pierwszym filmie Star Wars. Nieco się różnią, ale nadal można powiedzieć, że zrobiła je ta sama fabryka.[źródło?]

Chcąc być jednak zgodnym z oficjalną stroną StarWars.com, Tantive IV pojawił się w epizodzie III, IV i VI (podczas bitwy o Endor). Według George'a Lucasa natomiast wersja z Epizodu III to po prostu bardziej pokojowa wersja statku, który znamy z Epizodu IV.

Przypisy

Źródła