Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Tarisiańska Akademia Jedi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
TAJedi.jpg
Tarisiańska Akademia Jedi
Data zniszczenia: 3964 BBY
Lokalizacja: Taris
Wykonawca: Jedi
Przynależność: Zakon Jedi


Akademia Jedi na Taris była jednym z licznych ośrodków szkoleniowych Jedi krótko po wielkiej wojnie Sithów. Mistrzowie Jedi przebywający w tej Akademii poza szkoleniem swych padawanów wypatrywali powrotu Sithów.

Historia

Kilkanaście lat po wielkiej wojnie Sithów do Akademii skierowano pięcioro uczniów Kryndy Draay. Czworo z nich było wizjonerami, a ostatni, syn Kryndy był ich obrońcą. Należeli oni do tzw. Przymierza Jedi. Dzięki doznawaniu wizji mieli obserwować, czy w którymś punkcie galaktyki nie pojawiają się oznaki powrotu Sithów. Dodatkową wskazówką dla nich była przepowiednia wygłoszona przez ich mistrzynię zwana przepowiednią o pięciu.

Jakiś czas później w roku 3964 BBY podczas ostatniej próby ich padawanów na Dzikim księżycu mistrzowie doznali wizji, w której zobaczyli swą śmierć. W każdej z wizji pojawiała się postać Sitha ubranego w czerwony skafander kosmiczny. W obawie przed spełnieniem wizji mistrzowie zaplanowali w tajemnicy spisek i zabili swych uczniów. Jednemu z nich udało się jednak przetrwać. Rozpoczął się pościg.

Wysadzenie Akademii Jedi

Kilka tygodni później planeta została zaatakowana przez Mandalorian. Najeźdźcy zajęli budynek Akademii i zorganizowali w nim siedzibę ich przywódcy Cassusa Fetta. Rok później, gdy rebelianci zgromadzili znaczne siły postanowili wysadzić budynek i zabić jednocześnie Fetta. Do akcji zostali wyznaczenie Zayne Carrick, Shel Jelavan i Raana Tey. Cassus miał jednak bardzo dobrych informatorów i dzień przed planowaną akcją opuścił planetę. Gdy Carrick dotarł do głównej sali zastał tam tylko Gormera. Chwilę później pojawiła się także Raana i rozpoczęła z Zayne'em walkę na miecze świetlne. W pewnym momencie Raana pozbawiła przeciwnika miecza i przygotowywała się do zadania śmiertelnego ciosu. W tym momencie pojawiła się Shel i przebiła mistrzynię mieczem. Chwilę później nad dachem budynku pojawił się Gryph na śmigaczu. Zabrał on pozostałych przy życiu, a chwilę później odpalił ładunki wybuchowe, które spowodowały zniszczenie świątyni.

Znani Mistrzowie

Znani padawani

Źródła


Akademie, praksea i świątynie Jedi
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!