Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


The Lost Prince

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

The Lost Prince.jpg
The Lost Prince
Tytuł oryginalny: The Lost Prince
Serial: Droids: The Adventures of R2-D2 and C-3PO
Sezon: 1
Odcinek: 5
Scenariusz: Peter Sauder

Steven Wright

Reżyseria: Ken Stephenson
Data premiery w USA: 5 Października 1985
Czas trwania: 23 min.
Czas w chronologii: 15 BBY
Poprzedni: A Race to the Finish
Następny: The New King


The Lost Prince to piąty odcinek serialu Droids: The Adventures of R2-D2 and C-3PO. Zadebiutował 5 Października 1985 roku na amerykańskim kanale ABC.

Streszczenie

Kapsuła ratunkowa, którą podróżują C-3PO i R2-D2, rozbija się na górniczej planecie Tyne Horky. Przyjaciele znajdują ulotkę informującą, że kawiarnia Doodnik's Café, poszukuje droidów do pracy. Postanawiają wybrać się tam i zapytać o zatrudnienie. Zostaje im zaproponowana posada kelnerów. R2 sprawdza się w nowej roli, w przeciwieństwie 3PO, który przypadkowo wywraca pojemnik z czarnym proszkiem. Pracodawca daje ostatnią szansę robotowi, ostrzegając go, że jeśli jeszcze raz coś uszkodzi, zostanie zwolniony. Threepio dostaje polecenie, by obsłużyć stolik, przy którym siedzi Kleb Zellock - łowca nagród. Po przyjęciu zamówienia droid idzie w kierunku baru, by przekazać je kucharzowi, jednak na drodze staje mu R2. Oba roboty zderzają się ze sobą, co skutkuje zniszczeniem naczyń, które R2 wiózł do umycia.

Do stolika Kleba podchodzi zakapturzona postać, przedstawiająca się jako Sollag Den. Mężczyzna oferuje wynagrodzenie w wysokości 40000 kesheli za znalezienie Mona Julpy przed droidem IG-88. Zellock mówi Denowi, że potrzebne mu są dokładne informacje, gdzie ma szukać Julpy. Ten jednak daje mu do zrozumienia, że nagroda jest tak wysoka, gdyż poza zdjęciem nie mają żadnych danych. Łowca po krótkim namyśle zgadza się na przedstawioną mu ofertę. W tej samej chwili R2 przynosi Kelbowi zamówione danie, szturchając przy tym Yorpo Moga, który wywraca posiłek przyjaciela, przez co obaj są cali w zupie. Mog ze złości rzuca astromechem, przez co ten ląduje w kuchni, powodując duże zniszczenia. Wściekły Doodnik wyrzuca roboty z pracy.

Przyjaciele zostają zabrani na licytację. Licytator za R2 i 3PO, chce 500 kesheli. Z powodu braku zainteresowania do zestawu dokłada jeszcze jednego droida. Yorpo Mog postanawia zalicytować i wygrywa. Po dokonaniu płatności na oczach dwudziestokilkuletniego górnika zrzuca jednego z droidów z podestu. Jann Tosh zwraca uwagę Mogowi, że roboty też zasługują na szacunek. Mężczyzna proponuje odkupienie droidów za wyższą cenę, niż zapłacił Yorpo. Mog od razu zgadza się na jego ofertę. Wkrótce Jann zabiera swój nowy nabytek do śmigacza. Tuż przed odjazdem Kleb Zellock rozpoznaje, że trzeci droid to w rzeczywistości przebrany Mon Julpa. Yorpo zaczyna gonić pojazd Janna i wskakuje na przyczepę. Widząc to, kierujący pojazdem Tosh gwałtownie skręca, zrzucając napastnika z pojazdu. Nagle pojawia się Zellock na swoim śmigaczu. Jego przyjaciel wchodzi do pojazdu. Wywiązuje się krótka rozmowa. Mężczyźni postanawiają śledzić Julpę, by dostać nagrodę.

Tymczasem Jann Tosh wraz z robotami dociera do domu, w którym mieszka ze swoim wujem, Putchem Gundarianem. Mężczyzna jest wściekły, że zamiast robota górniczego Jann kupił astromecha, protokolanta i trzeciego o nieznanych kompetencjach. Słysząc to z pojazdu podnosi się ów trzeci robot, wychodząc potyka się i upada. C-3PO mówi, że sensory R2 wskazują na to, że jest to w rzeczywistości żywy organizm. Ta informacja tylko pogarsza atmosferę. Wuj nie kryje oburzenia. Ze złości daje kopniaka R2, co kończy się okropnym bólem stopy. Threepio zauważa, że chyba nie wywarli na mężczyźnie zbyt dobrego wrażenia.

Jakiś czas później protokolant postanawia przygotować posiłek. Przyjemne zapachy przyciągają przeróżne zwierzęta z okolicy. Robot stara się je bezskutecznie odpędzić. Z kopalni wychodzi Putch wraz z bratankiem i R2, wciąż skarżąc się na bolącą go nogę. 3PO nakłada wszystkim porcje zupy. Podczas posiłku trwa żwawa dyskusja, jak powinni nazywać fałszywego droida, gdyż nie znają jego prawdziwego nazwiska. Po skończonym posiłku praca wracają do kopalni. C-3PO dostaje za zadanie wynosić pełne wiadra z ziemią, jednak po jakimś czasie zupełnie opada z sił. Nieznajomy okazuje się być bardzo przydatny, postanawia pomóc towarzyszowi. Odznacza się wyjątkową, wręcz nadludzką siłą. Pewnego dnia tunel wali się. Nieznana postać przytrzymuje belki, dzięki czemu ratuje Gundariana przed sypiącym się gruzem. Tego dnia wuj zmienia zdanie co do niego i reszty droidów. Po tym wypadku mężczyzna otrzymuje przybrane imię, Kez-Iban.

W kawiarni Doodnik's Café Kleb Zellock spożywa posiłek. Podchodzi do niego Yorpo Mog. W tajemnicy pokazuje mu minerał wydobywany w tamtejszych kopalniach, Nergon-14. Rozmawiają o miejscu znalezienia tego surowca. Wiedzą, że Imperium Galaktyczne jest w stanie dużo zapłacić za każdą jednostkę owego produktu, używanego do produkcji torped protonowych, i detonatorów. W oknie restauracji zauważają Jana, który przywiózł wuja, by obejrzał go droid medyczny. Łowca nagród przypomina sobie o czekającej nagrodzie w wysokości 40000 kesheli. Sollag Den chce dowiedzieć się o postępach poczynionych przez Kleba, jednak ten nie jest już zainteresowany ofertą. Wizja szybkiego wzbogacenia się na Nergon-14 jest ważniejsza. Sollag zostaje ogłuszony.

Chwilę później do kawiarni wchodzi Jann Tosh. Rozpoczyna się wielka walka, wszędzie po restauracji latają meble, ludzie i roboty. Z pomocą Jessici Meade przyjaciołom udaje się niepostrzeżenie wymknąć z trwającej w najlepsze rozróby. Przy wyjściu czeka jednak na nich niemiła niespodzianka. Zostają złapani przez Yorpo i trafiają do kopalni Kleba, w której wydobywany jest cenny minerał. Dostają kilofy i są zmuszeni wydobywać drogocenną rudę. Do ich nóg zostają podłączone urządzenia, których odłączenie daje sygnał o ucieczce. Threepio znajduje sposób na wydostanie się stamtąd. Z pomocą R2 droid odkręca swoją nogę i wyłącza kondensator zasilający obwód. Więźniowie bez przeszkód mogą usunąć rejestratory.

Przyjaciele spotykają Sollaga Dena, który podobnie jak oni został zmuszony do pracy w kopalni. Za cenę uwolnienia zgadza się wyjawić prawdę. Okazuje się, że Kez-Iban to tak naprawdę Mon Julpa, następca tronu Tamuz-an. Sollag klęka przed królem i podaje mu berło - znak władzy. W chwili dotknięcia przez niego berła przedmiot zaczyna świecić, a sam dziedzic zmienia się. Po chwili rozpoczyna opowiadać swoją historię. Zły czarodziej, Ko Zatec-Cha, uszkodził jego psychikę i zagarnął tron dla siebie. Teraz, po odzyskaniu świadomości, Mon Julpa jest gotów uwolnić swój lud spod jego tyranii.

R2 naprawia nogę Threepio. Receptory wykrywają, że ciągłe kopanie w tym miejscu powoduje wyciek trującego gazu, co prowadzi do globalnego wzrostu temperatury na planecie, aż wreszcie do jej wybuchu. Przyjaciele rozprawiają się z całą masą wrogich robotów i, z pomocą Mona Julpy, niszczą kopalnię. Rozpoczyna się ewakuacja. Kelb zostawia Yorpo na pewną śmierć, by ratować własna skórę. Zdradzony Mog przyłącza się do Janna, Mona Julpy i droidów. Kradną statek, a kopalnia wybucha tuż po tym, jak opuszczają hangar. Gruzy przysypują niezliczoną ilość surowca i stanowią naturalną barierę od złowrogiego gazu. Następca tronu obiecuje podarować Janowi i Putchowi duże pieniądze w zamian za ratunek i pomoc w odzyskaniu tronu.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Miejsca

Różne

Aktorzy podkładający głosPoczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!