Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Thila

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Oddziały imperialne lądujące na planecie

Thila to główna planeta układu o tej samej nazwie, położona na Zewnętrznych Rubieżach, zamieszkana tylko w niewielkim stopniu przez istoty inteligentne.

Historia

W początkowym okresie galaktycznej wojny domowej znajdowała się tutaj niewielka baza Sojuszu Rebeliantów, która została opuszczona niedługo po bitwie o Yavin.

Jakieś pół roku po tym wydarzeniu planeta znalazła się ponownie w centrum uwagi dowództwa Rebelii, w misji uwolnienia z rąk Imperium Galaktycznego pojmanego matematyka Rebelii, Jorina Sola. W trakcie przelotu przez ten system grupa komandosów dowodzona przez Luke'a Skywalkera uprowadziła lecący w stronę pobliskiej planety Kalist VI transportowiec Nuna's Twins. Później - podszywając się pod żołnierzy Imperium - zameldowali dowódcy garnizonu na Kalist VI, że zostali zaatakowani w tym rejonie przez rebelianckie X-wingi. W celu zniszczenia rzekomej bazy wysłano duży oddział szturmowców pod dowództwem kapitana Kale'a Roshuira i porucznika Clynna, dzięki czemu Rebelianci odciągnęli na krótki czas znaczne siły z miejscowego garnizonu. Po wylądowaniu znaleźli resztki rebelianckiej bazy, znajdującej się głęboko w jaskini. Okazało się że baza została celowo zaminowana przez Rebeliantów. Wybuch jednej z min całkowicie zniszczył bazę, zabijając przy tym dużą część oddziału szturmowców i porucznika Clynna.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!