Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Tomer Darpen

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tomer Darpen
Miejsce pochodzenia: Commenor
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne
Przynależność:
Tomer Darpen zwany Wyrzutnia Darpen, to zawodowy dyplomata i pracownik wywiadu Nowej Republiki.

Biografia

Kariera pilota

Tomer zanim został dyplomatą był pilotem myśliwca typu Y-wing. Latał wraz z Żółtymi Asami z Tierfona. Jego kariera pilota była krótka, ponieważ znalazł sobie inne, bezpieczniejsze zajęcie. Jako pilot zasłynął lądowaniem swoim Y-wingiem na powierzchni pewnego księżyca po awarii repulsorów dzięki słabej grawitacji udało mu się wylądować, unikając śmierci. Jednak po lądowaniu katapulta myśliwca wystrzeliła go w przestrzeń, przez co musiał zostać uratowany przez wahadłowiec. Z jego dokonania często nabijał się Wes Janson.

Kariera dyplomaty

Misja na Adumarze

Gdy generał Airen Cracken wyznaczył Wedge'owi Antillesowi misję pokojową na planecie Adumar, Tomer miał pełnić rolę pomocnika generała Antillesa w negocjacjach o przyłączenie Adumaru do Nowej Republiki.

Gdy piloci wylądowali na powierzchni Adumaru, Tomer przywitał ich, ogólnikowo objaśnił zwyczaje panujące na tej planecie, tym samym usprawiedliwiając atak na pilotów w przestworzach. Darpen nie był zachwycony widząc Jansona, gdyż ten niezwłocznie przypomniał mu o felernym lądowaniu z przeszłości. Po dokończeniu swojej opowieści Tomer zaprowadził pilotów do ich kwater.

Darpen towarzyszył Wedge'owi na spotkaniu z peratorem Certanu. Wedge'owi nie spodobało się, że Tomer wyraża się w jego imieniu skoro sam mógł przemawiać. Dyplomata zaczął się wykręcać skomplikowaną etykietą Adumarian.

Mimo upływających dni negocjacje nie posunęły się do przodu, jednak Tomer zaświadczył, że wszystko jest zgodnie z planem. Darpen często wtrącał się do działań pilotów generała Antillesa, niejednokrotnie wydając rozkazy. Idąc tym tropem Wedge odgadł, że Tomer jest miejscowym szefem Wywiadu Nowej Republiki i że to on stoi za zablokowaniem sygnału Hołdu.

Gdy perator Certanu, Pekaelic ke Teldan spowodował zamach stanu w celu stworzenia jednolitego rządu na Aduamrze, poprosił o pomoc w wojnie pilotów Imperium i pilotów Czerwonego klucza. Imperialni zgodzili się pomóc władcy, jednak Wedge odmówił. Dla Tomera mogło oznaczać to koniec kariery dyplomaty i porażkę w tej misji, więc postanowił okłamać peratora, że Antilles i jego piloci nie mają już chęci życia i że chcieliby odejść w walce z przeważającymi ich siłami. Wtedy perator wygnał Czerwony klucz co było równoznaczne z wydaniem na nich wyroku śmierci. Całą rozmowę Tomera z peratorem zarejestrowała Hallis Saper. Pokazała ona zdradę Darpena pilotom Antillesa, co spowodowało jego aresztowanie po zakończeniu wojny domowej Adumarian i przekazany na Hołd po bitwie o Adumar. Dalsze losy Tomera są nieznane.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!