Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Topiskała

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Topiskała to połyskliwa substancja o ciemnoszarej lub czarnej barwie, występująca na Taspanie II, a po Wielkim Ścisku na Mindorze. Jej strukturę tworzył żywy kryształ.

Właściwości

Impuls energii elektrycznej (jak np. strzał z blastera nastawionego na ogłuszanie) skierowany ku skale zmieniał elektrokrystaliczną strukturę materiału w pobliżu miejsca trafienia, powodując zmianę stanu skupienia na ciekły. Gęsta ciecz po krótkim czasie ponownie zastygała. Topiskała blokowała częstotliwości transmisji komunikatorów, przez co korzystanie z nich w jej pobliżu wymagało dużego zapasu energii. Wysłanie swojej świadomości w głąb tej substancji, umiejętność możliwa dla wrażliwych na Moc, było przygnębiającym doświadczeniem z powodu metafizycznej "ciemności", jaka tam panowała.

Skała była aktywna pod względem elektromagnetycznym. Jej częstotliwość pokrywała się z naturalną częstotliwością Topniaków, dzięki czemu stała się ona dla nich naturalnym środowiskiem. To współistnienie mogło trwać tak długo, jak do materiału docierało promieniowanie z Taspana. Topniaki używały topiskały jako swoich ciał, których same nie posiadały.

Wykorzystanie

Dzięki alchemii Sithów Cronal zdołał stworzyć artefakt, który pozwalał mu kontrolować tę substancję. Dzięki niemu mógł ją formować i przesyłać przez nią paraliżujące impulsy. W procesie pionkowania wybrańcowi, który miał zostać Pionkiem, umieszczano w całym mózgu małe kryształy skały, które później rozrastały się, formując sieć. Umożliwiało to Cronalowi kontrolę nad Pionkami za pomocą Korony. Blackhole zastosował ten materiał również w pancerzach swoich ciemnych szturmowców, aby w odpowiednim momencie móc ich wszystkich uśmiercić, formując topiskałę we wbijające się w ciało kolce.

Luke Skywalker również posiadł umiejętność panowania nad tą substancją, korzystając jedynie z Mocy. Istniały także narzędzia do topienia i ponownego utwardzania tej skały.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!