Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Trójząb 1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Trójząb 1
Data założenia Pomiędzy 22 a 19 BBY
Data rozwiązania Pomiędzy 22 a 19 BBY
Dowódca/Dowódcy
Wyposażenie
PrzynależnośćTrójząb 1 to klucz myśliwców typu Tri-fighter floty Separatystów. Formacja składała się z pięciu maszyn. W trakcie wojen klonów Trójząb 1 walczył pod rozkazami komandor Asajj Ventress w bitwie o Sullust.

Bitwa o Sullust

Atak na republikański niszczyciel

"Trójząb 1, atakować silniki na prawej burcie."
— Asajj Ventress podczas bitwy o Sullust.[1]

Klucze Trójząb 1 i Trójząb 2 atakowały republikański niszczyciel wraz z komandor Ventress, pilotującą myśliwiec typu Ginivex. Trójząb 1 został wysłany do zniszczenia silników na prawej burcie wrogiej jednostki. Maszyny wykonały swoje zadanie. Trójząb 2 zniszczył generatory osłon lewej burty, a Ventress ostrzelała mostek. Venator został zestrzelony.

Defensywa

"Ścigamy się? Chodźcie!"
Anakin Skywalker do myśliwców Tri.[1]

Następnie te myśliwce obu kluczy, które przetrwały atak na republikański niszczyciel, ruszyły wraz z komandor Ventress do obrony jednostki dowodzenia Separatystów, atakowanej przez myśliwce Obi-Wana Kenobiego i Anakina Skywalkera. Jedi, ścigani przez wrogie maszyny, rozdzielili się. Ventress ruszyła za Kenobim, a myśliwce Tri zaczęły ścigać jego padawana. Młody Jedi jednak zastosował manewr, w wyniku którego Tri-fightery zderzyły się ze sobą i uległy zniszczeniu. Klucze Trójząb 1 i Trójząb 2 przestały istnieć, a Konfederacja przegrała bitwę.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!