Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Transportowiec szturmowy typu Gamma

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy tansportowca. Zobacz też: prom szturmowy typu Gamma.
GammaShuttle.png
Transportowiec szturmowy typu Gamma
Podstawowe dane
Producent: Telgorn Corporation
Rodzaj: Transportowiec
Specyfikacja techniczna
Długość: 44 metry
Silniki:
Prędkość w kosmosie: 67 MGLT
Hipernapęd: Klasy 1
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 2 - 6 ludzi
Pasażerowie: 40
Przynależność:Transportowiec szturmowy typu Gamma to rodzaj transportowca szturmowego produkowanego przez firmę Telgorn Corporation podczas galaktycznej wojny domowej. Zaprojektowany jako następca transportowca Delta Dx-9. Stosowany zarówno przez Marynarkę Imperialną, jak i przez rebeliantów.

Charakterystyka

Po powstaniu Sojuszu Rebeliantów, Imperium potrzebowało nowego, potężniejszego transportowca bojowego od klasycznego Dx-9, który mógłby samodzielnie przeprowadzać operacje abordażu, jak również wspomagać w tym inne jednostki. Zaprojektowanie i produkcję nowej maszyny zlecono firmie Telgorn, która była jednocześnie twórcą transportowca Delta.

Podczas konstruowania maszyny wielką uwagę poświęcano zwiększeniu uzbrojenia i opancerzenia, a mniejszą zwrotności, czy prędkości maksymalnej. Wiadome było, że nowe promy będą zawsze brały udział w akcji w towarzystwie myśliwców. Tak więc, nowy prom wyposażono w dwa niesterowalne działka laserowe i dwa działka jonowe. Miały one dawać transportowcowi możliwość unieruchamiania wrogich maszyn, która jak się później okazało, była bardzo przydatna. Aby zrekompensować małą zwrotność, zainstalowano cztery wieżyczki z podwójnymi działkami: jedną w przodu nad kabiną, jedną z tyłu pod silnikami i po jednej na obu burtach. Skutecznie zniechęcało to wrogie myśliwce do atakowania tej maszyny. Dodatkowo prom wyposażono w silne osłony i opancerzenie kadłuba (oba prawie dwukrotnie silniejsze niż te w transportowcu Delta). Zadbano także o odpowiednio dużą przestrzeń ładunkową, która była niezbędna dla żołnierzy ich ekwipunku. Aby zwiększyć samodzielność tej maszyny zainstalowano w niej również hipernapęd. Była to jednak możliwość stosowana przez Imperium w małym stopniu (właściwie tylko gdy konieczny był odwrót), głównie ze względu na taktykę.

Rebelianci natomiast wykorzystywali wszystkie możliwości tego transportowca w niemalże 100%. Nie jest wiadome, czy posiadali te jednostki dzięki ich przejęciu od Imperium, czy też normalnie kupione, ale mieli ich całkiem sporo. Grupa zadaniowa krążownika Defiance miała co najmniej pięć takich maszyn. Cztery z nich należały do grupy Cloak i były one wyposażone w specjalne urządzenia zagłuszające komunikację przeciwnika. Ponadto każdy z rebelianckich krążowników kalamariańskich, miał chociaż jedną taką maszynę w hangarach, która posiadała nazwę Storm Unit. Były one specjalnie modyfikowane dla większej przestrzeni ładunkowej i wykorzystywane w najtrudniejszych akcjach mających na celu pojmanie wrogiego statku.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!