Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Tydirium

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Tydirium.jpg
Tydirium
Podstawowe dane
Producent: Sienar Fleet Systems
Model: Prom typu Lambda
Rodzaj: Prom kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Długość: 20 m
Silniki: 2 silniki jonowe
Prędkość w atmosferze: 850 km/h
Hipernapęd: Wyposażony
Uzbrojenie:
Osłony: Wyposażony
Różne
Załoga: 2 pilotów
Pasażerowie: 20 osób
Ładowność: 80 t
Właściciele:
Przynależność:Tydirium był promem typu Lambda w służbie Imperium Galaktycznego. W trakcie galaktycznej wojny domowej został skradziony przez rebeliantów i wykorzystany podczas bitwy o Endor.

Charakterystyka

Tak jak wszystkie promy tego typu, Tydirium mógł pomieścić 20 pasażerów, a w kabinie było miejsce dla tych najważniejszych. Długość statku wynosiła 20 metrów. Mógł przewozić do 80 ton ładunku. Za napęd służyły 2 silniki jonowe. Tydirium uzbrojono w 2 podwójne działa blasterowe i tyle samo podwójnych dział laserowych z przodu oraz podwójne wysuwane działo laserowe z tyłu. Solidne osłony i wzmocniony kadłub czyniły z niego bezpieczny środek transportu. W razie potrzeby kabinę promu można było odłączyć i wykorzystać jako kapsułę ratunkową zdolną pokonywać nieduże odległości.[1]

Historia

Podobnie jak wszystkie promy klasy Lambda, został wyprodukowany przez Sienar Fleet Systems na potrzeby Imperium Galaktycznego. Przez lata wykorzystywała go Marynarka Imperialna.

Operacja Żółty Księżyc

Początkowo Tydirium służył na gwiezdnym niszczycielu Shieldmaiden dowodzonym przez panią kapitan Khione, której udało się schwytać Leię nad Żółtym Księżycem. Jednak księżniczka wraz z towarzyszami zdołała się uwolnić i ukradli oni Tydirium podczas ucieczki. W ten sposób prom dostał się w ręce rebeliantów.[2]

Przepustka na Endor

Ukradliśmy mały prom imperialny. Udając załogę frachtowca i podając tajny kod, nasz oddział szturmowy wyląduje na księżycu i wyłączy generator osłony.
— Generał Madine o przeznaczeniu Tydirium w bitwie o Endor.[3]
Tydirum w rebelianckim hangarze.

Podczas narady przed atakiem na Endor generał Crix Madine przedstawił plan wyłączenia osłon II Gwiazdy Śmierci. Oficer zaproponował, aby wykorzystać prom do akcji na Endorze. Specjalna grupa dywersyjna miała udawać załogę imperialnej jednostki i przedostać się na księżyc, gdzie zniszczyłaby generator pola ochronnego nowej Gwiazdy Śmierci. Plan został wcielony w życie. Grupa komandosów pod dowództwem Hana Solo, Leii Organy i Luke'a Skywalkera poleciała promem nad Endor. Tam pilotujący go Solo i Chewbacca podali sprawdzającemu statek admirałowi Piettowi tajny kod oraz fałszywy ładunek. Na polecenie lorda Vadera oficer imperialny przepuścił prom. Wkrótce rebelianci wylądowali na Endorze i rozpoczęli planowaną operację. Po zwycięskiej bitwie Tydirium pozostał w rękach Rebelii i był przez jej członków dalej wykorzystywany.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!