Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Ulica Obi-Wana Kenobiego

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Ulica Obi-Wana Kenobiego to jedna z ulic w miejscowości Grabowiec, w gminie Lubicz pod Toruniem - pierwsza w Polsce (i jedna z niewielu na świecie) nazwana na cześć postaci z Gwiezdnych wojen.

Inicjatorem nazwania ulicy imieniem jednego z bohaterów Star Wars był Leszek Budkiewicz, jeden z jej pierwszych mieszkańców i równocześnie jeden z członków rady gminy. Uzasadnienie, eksponujące takie cechy przyszłego patrona ulicy jak zaprezentowane w Nowej nadziei stateczność i mądrość oraz doświadczenie życiowe, a także wierność ideałom Jedi, zostało przedstawione Radzie Gminy, gdzie spotkało się z pozytywnym przyjęciem. 30 grudnia 2004 r. Rady Gminy Lubicz podjęła Uchwały Nr XXVIII/373/04, na mocy której w 2005 roku ulicy nadano imię Obi-Wana Kenobiego[1].

Cały proces był wspierany i monitorowany przez Rifa i Miagiego, newsmanów z Imperial City Online.

W sierpniu 2007 Ulicę Kenobiego odwiedzili aktorzy Gwiezdnych wojen Gerald Home i Paul Blake, goszczący na konwencie Dagobah 2007. We wrześniu 2010 zawitał tam David Prowse.

Ciekawostki

  • Wiele osób, widząc zdjęcie z nazwą ulicy, podejrzewa, że ma do czynienia z fotomontażem.
  • Poza Grabowcem, "gwiezdne" ulice istnieją także na jednym z osiedli w Las Vegas. Są to: Skywalker Avenue, Tarkin Avenue, Vader Avenue. Kinobe(!) Avenue, Leia Street

Przypisy

  1. Uchwała Nr XXVIII/373/04 Rady Gminy Lubicz z dnia 30 grudnia 2004 r.

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!