Uzdrawianie Mocą

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Barrissa Offee uzdrawia żołnierza-klona.

Uzdrawianie Mocą to umiejętność, którą mogli nabyć tylko użytkownicy Mocy. Polegała ona na naprawianiu uszkodzeń zewnętrznych, lub jedynie pomaganiu w zrastaniu ran. Umiejętność ta umożliwiała również leczenie defektów wrodzonych lub nabytych np.: chorób psychicznych.

Zastosowanie

Uzdrowiciele Jedi, bo to oni przede wszystkim znali się na tej dziedzinie, wykorzystywali swoje zdolności na przykład w czasie wojen. Ich natychmiastowa pomoc była nieoceniona w nagłych, lub beznadziejnych przypadkach. Czasami kiedy nawet nowoczesna aparatura nie pozwalała na przeżycie pacjenta, uzdrowiciel w czasie jednej kilkugodzinnej sesji mógł go całkowicie wyleczyć.

Sztuka uzdrawiania wymagała wieloletniego treningu. Uzdrowiciel musiał dotknąć swojego pacjenta i połączyć się z nim oraz z Mocą. Zatracał się jak w transie i pozwalał by niewidzialna siła przepływała przez niego do osoby potrzebującej. Oboje tracili świadomość, jednak wiedzieli i czuli jak ranne ciało regenerowało się i uzdrawiało. Taki trans leczniczy mógł trwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin, w zależności od rodzaju uszkodzenia.

Cade Skywalker uzdrawia Marasię Fel.

Niektórzy uzdrowiciele dostawali spaczenia zawodowego i gdy tylko widzieli jakąś cierpiącą istotę natychmiast rzucali się by jej pomóc. Tłumaczył ich zachowanie również fakt, że jak nikt inny w całej galaktyce czuli połączenie Mocy między organizmami, oraz wyczuwali ich cierpienie.

Dość ciekawym przypadkiem był Cade Skywalker, który od urodzenia posiadał umiejętność uzdrawiania, nie musiał jej trenować. Na dodatek łączył on uzdrawianie Mocą z błyskawicami Mocy. Podobnie jak niektórzy uzdrowiciele, mógł on zastosować swoją umiejętność na sobie, czyli leczyć sam siebie.

Źródła