Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Vaabesh

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Vaabesh.jpg
Vaabesh
Data i miejsce śmierci: 21 BBY, Jabiim[1]
Miejsce pochodzenia: Gand
Rasa: Gand
Przynależność:
Profesja: Jedi
Vaabesh był padawanem w schyłkowym okresie Starej Republiki. Podczas wojen klonów miał stopień komandora. W walce używał miecza świetlnego o zielonym ostrzu. Podobnie jak większość Gandów, nosił skafander, dzięki któremu mógł oddychać w niesprzyjającej mu atmosferze.

Biografia

W 21 BBY, Vabeesh wraz z wieloma innymi Jedi został wysłany, aby walczyć przeciwko wojskom Separatystów na deszczowej planecie Jabiim. Jego początkowy udział w bitwie nie jest znany.

W trzydziestym drugim dniu, wraz z wieloma swymi przyjaciółmi, Vaabesh rozgromił siły Konfederatów, które zaatakowały zmierzający do stacji Kobalt konwój sprzętu i żołnierzy. Kiedy Anakin Skywalker zaatakował Alto Stratusa, dowódcę wrogich oddziałów, siła eksplozji wyrzuciła go w powietrze. Gdy padawani zbierali się, aby wrócić do konwoju, młody Gand odnalazł Anakina, leżącego w błocie.

Wkrótce, kapitan Gillmunn poinformował młodych Jedi o ewakuacji wojsk Republiki. Niemniej, wszyscy padawani zgodnie postanowili zostać, aby spowolnić marsz wojsk Konfederacji. Przygotowując się do ostatecznego starcia, Vaabesh powtarzał sobie motto Jedi: Nie ma bólu, nie ma śmierci, nie ma strachu, jest tylko Moc.

W czterdziestym trzecim dniu, strzał jednego z droidów rozerwał skafander, umożliwiający Vaabeshowi oddychanie. Oddał swój miecz świetlny Aubrie Wyn, po czym, chwilę później zmarł.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!