Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Vasudra

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Vasudra

Vasudra była transportowcem typu GR-75 należącym do rodziny Azzameen i jej firmy Twin Suns Transport Services. Została zniszczona w 3 ABY podczas bitwy z wojskami imperialnymi.

Historia

Nie wiadomo kiedy Vasudra trafiła w ręce Azzameenów. W 3 ABY, głowa rodziny i szef Twin Suns Transport Services - Tomaas Azzameen - podpisał kontrakt na dostarczenie bacty do rebelianckiego szpitala orbitalnego. Zdecydował się użyć Vasudry, aby przewieźć ładunek. Pilotował go osobiście, razem ze swoim najstarszym synem - Galinem.

Vasudra dokuje z End Run.

Najpierw, konieczne było odebranie bacty, która została kupiona na czarnym rynku. Tomaas poleciał na spotkanie z przemytnikami w eskorcie w postaci swojej rodziny. Vasudra była więc chroniona przez Ace'a, który latał Sabrą, Aeron, która pilotowała Otanę i Emona, który zasiadał za sterami swojej Andrasty. Grupa statków poleciała najpierw do stacji Saruwen i tam spotkała się ze statkiem zwiadowczym Ravenno. On zaś zabrał Azzameenów do miejsca transferu. Tam, Tomaas zadokował Vasudrą z transportowcem typu Xiytiar End Run, z którego miał zabrać bactę. Nagle, z nadświetlnej wyszła kanonierka koreliańska i grupa myśliwców typu CloakShape. Okazało się, że szmuglerzy byli tak naprawdę piratami Loose Cannon. Na szczęście rodzina Tomaasa bez większych problemów rozprawiła się z napastnikami, a Vasudra dokończyła przepompowywanie towaru.

Eksplodująca Vasudra.

Po zdobyciu bacty przyszedł czas na jej dostarczenie Rebeliantom. Grupa statków w podobnym składzie wyruszyła z Domu Azzameenów i poleciała do kolonii Brint-Wo. Stamtąd, w towarzystwie przyjaciela rodziny, rebelianckiego pilota - Olina Garna - poleciała do orbitalnego szpitala. Po przylocie na miejsce Tomaas zadokował Vasudrą ze szpitalem i zaczął pompować bactę. Nie minęło dużo czasu, gdy w pobliżu pojawił się imperialny patrol, z niszczycielem Corrupter na czele. Po krótkiej chwili zdecydowano się na ewakuację szpitala. Wszystkie myśliwce, Otana z Acem za sterami i Andrasta z Emonem ruszyły zatrzymać imperialne TIE. Vasudra przeszła pod dowództwo Rebelii. Nie mogła jednak odłączyć się od szpitala, gdyż cały czas pompowała bactę. Chciano uratować ładunek, a nie zostawiać go na stracenie w szpitalu. Transportowiec miał ewakuować się po ponownym przepompowaniu bacty. Nie udało się. Grupa imperialnych TIE/sa zestrzeliła Vasudrę przy użyciu torped protonowych, a na jej pokładzie zginęli Tomaas i Galin.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!